Zánět močových cest nevzniká sezením na studeném

Říkali vám často jako dítěti, abyste neseděli na studené lavičce nebo na kameni, že jinak budete nemocní? Často se říká, že infekce močových cest se vyskytují obvykle v zimě v důsledku nesprávného oblékání, například když máte holá záda. Je však třeba zdůraznit, že navzdory těmto pověrám nezpůsobuje studené počasí ani sezení na studeném povrchu onemocnění. Zánět nezpůsobuje sezení na studené podlaze, jak se mezi lidmi často traduje, ale je to opravdu přítomnost bakterie. Chlad je jenom katalyzátorem nemoci, způsobuje snížení průtoku krve, a proto je přirozená obranyschopnost organismu mírně oslabená. Z tohoto důvodu je tělo ženy náchylnější k množení bakterií přítomných v močovém traktu, které se eventuálně dostanou do močového měchýře a ledvin, kde mohou způsobit infekci, píše server Urinal.

Záněty močových cest způsobují bakterie, které se dostanou do močové trubice, vysvětluje web Medical News Today. Konkrétně je to bakterie Escherichia coli, která se dostane do močového měchýře a napadne sliznici, což v těle vyvolá zánětlivou reakci. Protože ženy mají kratší močovou trubici než muži, trápí je záněty močového měchýře častěji. Riziko infekce se také zvyšuje používáním spermicidů, užíváním antibiotik a svojí roli hraje i menopauza.

Příznaky zánětu:

  • Bolest nebo tlak v podbřišku nebo v oblasti pánve.
  • Bolest, pálení nebo štípání při močení.
  • Časté močení.
  • Tmavá, zakalená, páchnoucí moč .
  • Zvýšená potřeba močení v noci.Únava.
  • Krev v moči.

Kromě výše uvedených příznaků můžete se zánětem močových cest také zaznamenat horečku a zimnici, inkontinenci, zvracení, bolest v dolní části zad nebo v bocích.

Antibiotika až jako poslední možnost

Bakterie způsobují infekce močových cest lékaři obvykle léčí antibiotiky. Přestože antibiotika obvykle dokáží rychle a účinně léčit infekci močových cest, mohou způsobit alergické reakce a další nežádoucí účinky a komplikace. Mezi další tipy, jak zvládnout záněty močových cest, patří dostatečný přísun tekutin, močení v případě potřeby a vyzkoušení brusinkové šťávy a probiotik, radí web Nano Space.

Rychlá pomoc při zánětu močového měchýře je pití dostatečného množství vody, což může pomoci, předcházet i léčit zánět močových cest. Voda pomáhá orgánům močových cest účinně odstraňovat odpad z těla a zároveň zachovává životně důležité živiny a elektrolyty. Být hydratovaný také ředí moč a urychluje její cestu systémem, takže je pro bakterie těžší dostat se do buněk, které vystýlají močové orgány, a infikovat je. Neexistuje žádné stanovené doporučení, kolik vody denně vypít – potřeby lidí jsou různé.

Časté močení může pomoci vyplavit bakterie z močových cest. Zkracuje také dobu, po kterou jsou bakterie v moči vystaveny buňkám v traktu, čímž se omezuje riziko jejich připojení k těmto buňkám a jejich infekce.

Brusinkový džus je jedním z nejlépe zavedených přírodních způsobů léčby zánětu močových cest. Lidé ho také používají k odstranění jiných infekcí a urychlení hojení ran. Brusinkový džus obsahuje sloučeniny, které mohou zabránit bakteriím E. coli v přichycení se k buňkám v močovém traktu. Brusinková šťáva také obsahuje antioxidanty, včetně polyfenolů, které mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

Vitamin C je antioxidant, který pomáhá zlepšovat funkce imunitního systému. Reaguje také s dusičnany v moči za vzniku oxidů dusíku, které mohou zabíjet bakterie. Může snížit pH moči, takže je méně pravděpodobné, že bakterie přežijí.

Prospěšné bakterie nazývané probiotika, mohou pomoci udržet močové cesty zdravé a bez škodlivých bakterií. Probiotika brání škodlivým bakteriím přichycovat se k buňkám močových cest, produkovat v moči peroxid vodíku, snižují pH moči a tím méně příznivé podmínky pro bakterie. Probiotika existují v několika potravinách, jako jsou mléčné výrobky nebo fermentované potraviny jako jsou jogurty, kefír, některé druhy sýrů či kysané zelí. Lidé mohou také užívat probiotické doplňky, obvykle jako kapsle nebo prášek.

Zdroj:Nano Space, Medical News Today, Urinal