Jak se pozná zánět močových cest?

Zánět močových cest nejčastěji poznáte právě během močení. Naše moč totiž zjednodušeně funguje jako přírodní dezinfekce a pomáhá nám vyplachovat z těla nebezpečné bakterie. Občas se to ale nepodaří úplně a bakterie se v našem trávicím traktu usadí, rozmnoží a způsobí zánět.

Zdroj: Youtube

Mezi příznaky zánětu močových cest patří:

  • Časté nutkání k močení s malým množstvím moči.
  • Pálivá bolest při močení.
  • Stopy krve v moči.
  • Bolest v dolní části břicha.
  • Horečka a únava.
  • Kalná a zapáchající moč.

Kdy jít k lékaři se zánětem močových cest

Lékaře byste samozřejmě měli vyhledat kdykoliv, kdy máte některý z výše popsaných příznaků, nebo pociťujete nepříjemné pocity při močení. Zejména, pokud se příznaky zhoršují, nebo trvají déle než dva dny, určitě s návštěvou lékaře nečekejte. Pokud vás trápí vysoké horečky nebo zimnice, je to také znak toho, že byste svůj stav měli konzultovat s odborníkem.

Jak se zbavit zánětu močových cest?

Léčba zánětu močových cest se obvykle skládá z antibiotik předepsaných lékařem, která pomáhají eliminovat bakterie způsobující infekci. Vedle lékařské léčby však existují i přírodní metody, jak alespoň zmírnit příznaky a podpořit rychlejší uzdravení. Velmi oblíbenou možností je využití léčivých bylinek, které jsou známé svými protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi. Před užíváním kterékoliv z těchto bylin se ale raději poraďte se svým lékařem. Mohly by být v kontraindikaci s jinými léky, které berete.

Bylinky proti zánětu močových cest

  • Brusinky

Brusinky jsou známé pro své antibakteriální vlastnosti a zároveň působí jako přírodní diuretikum a podporuje tvorbu moči. Můžete si dát brusinkový džus nebo brusinkové doplňky stravy, které mohou pomoci při prevenci a léčbě zánětů močáku. Brusinky totiž zabraňují přilnavosti bakterií ke stěnám močových cest.

  • Meduňka lékařská

Meduňka má také protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Meduňkový čaj nejenže skvěle chutná, pomůže vám ale i od bolestivých příznaků. Meduňka má také uklidňující účinky, bude se vám po ní lépe spát.

  • Přeslička rolní

Přeslička je diuretická bylina, která může pomoci zvýšit produkci moči a tím vyplavit bakterie z močového systému.

  • Heřmánek

Heřmánek je bohatý na antioxidanty a obsahuje protizánětlivé a antimikrobiální látky, které mohou pomoci redukovat škodlivé bakterie v těle a také zmírnit bolest způsobenou infekcí​​.

Je důležité mít na paměti, že ačkoliv mohou být tyto bylinky užitečné, neměly by nahradit lékařskou léčbu, zejména u závažných nebo dlouhotrvajících příznaků. Vždy byste měli konzultovat váš stav se svým lékařem, obzvláště před zahájením jakékoliv bylinné léčby.

Zdroje: