Akutní bakteriální zánět dutin je infekce postihující vedlejší nosní dutiny. To jsou duté prostory v kostech mezi očima, za lícními kostmi a na čele a tvoří se v nich hlen, který pomáhá chránit před prachem, alergeny a znečišťujícími látkami. K infekci dutin dochází, když se ve vzduchem naplněných kapsách dutin začne hromadit hnis. To způsobuje rychlý růst bakterií a virů, které naruší povrch sliznice dutin – a zánět je na světě. Obvykle mu předchází nachlazení (proto se mu říká také zaschlá rýma) nebo zhoršení alergické rýmy. Pokud se zánět dutin do pár dní nezlepší, je určitě na místě vyšetření ORL specialistou, který v těžších případech nasadí léčbu antibiotiky.

Zdroj: Youtube

Suchý vzduch dutinám škodí

V zimě trávíme hodně času v přetopených místnostech, venku zase mrzneme a právě časté přechody mezi rozdílnými teplotami mohou tělo zaskočit a způsobit pokles imunitní reakce. Navíc vysušená nosní sliznice se stává náchylnější k virům. Snadno pak dostaneme rýmu, která může vést až k následnému zánětu dutin.

Suché teplo a obklady

Možná jste slyšeli jednu z babských rad, že při rýmě je dobré napařování nad hrncem s horkou vodou, do které přidáte česnek, křen nebo bramboru. U zánětu dutin je ale lepší využívat suché teplo ve formě teplých obkladů, které přikládáme na nos, čelo a spánky. Úlevu přinášejí například obklady s jod-bromovou solí, které urychlují čištění nosu a vedlejších dutin. Promazat si nos a čelo zahřívací mastí (seženete v lékárně, osvědčená je třeba kafrová) taky pomáhá s uvolněním hlenů, stejně jako obklady z teplého hrachu nebo hořčice. K přírodním metodám léčby zánětu vedlejších nosních dutin patří i bylinné inhalace s éterickými oleji. Ty ulevují od bolesti a ředí hlen a podporují tak jeho uvolňování. Léčbu podpoříte i prohříváním paží, nejlépe v předklonu. Sliznice se lépe prokrví a hlen se začne snáze uvolňovat. Z léků na zánět jsou vhodné takové, které obsahují bylinné extrakty. Mně osobně na ucpané dutiny vždy celkem rychle zabírá volně prodejný lék ve formě zelených tabletek s čistě přírodními výtažky z prvosenky jarní, šťovíku kyselého (má protizánětlivé účinky), černého bezu (zmenšuje otok sliznice, usnadňuje vykašlávání a vysmrkání se), hořce žlutého a sporýše lékařského. Polyká se několik tabletek najednou až 5 x denně.

Nosní výplachy

Při rýmě je důležité cíleně odstraňovat hlen z ucpaného nosu (který ucpává propojení dutiny nosu s vedlejšími nosními dutinami). Existují i přírodní alternativy kapek nebo sprejů do nosu, třeba kapky s eukalyptovou silicí nebo kafrem, někdy postačí roztok mořské soli, který je vhodný pro malé děti. Zanícené nosní sliznici ulevují i výplachy slanou vodou, je to sice trochu nepříjemný proces, ale funguje. A jaké že bylinky jsou na zánět dutin nejlepší?

EUKALYPTUS

Chutný a osvěžující eukalyptový čaj je jedním z nejoblíbenějších bylinných čajů na infekce dutin. Obsahuje cineol, sloučeninu, u které bylo zjištěno, že je účinná při čištění dutin, snížení tvorby hlenu a zmírnění bolesti hlavy, která často doprovází sinusitidu.

ZÁZVOR

Zázvor je přírodní antibiotikum a skvělý přírodní spojenec v období nachlazení a chřipek, protože zmírňuje bolest v krku, bojuje proti patogenům a posiluje imunitní systém. Je také účinný při infekcích dutin, protože obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které pomáhají snižovat otoky a tlak.

MÁTA PEPRNÁ

Chladivá máta peprná je další skvělý bylinný čaj na infekce dutin. Obsahuje mentol, který často najdete jako přísadu ve volně prodejných lécích na rýmu, zanechává dutiny čistší a otevřenější. Máta peprná má také antimikrobiální vlastnosti, takže může pomoct bojovat proti patogenům způsobujícím infekci dutin.

TYMIÁN

Tymiánové tinktury se často doporučují při kašli a bolestech v krku, ale hodí se i jako bylinný čaj na uvolnění ucpaných dutin. Pomáhá uvolnit hlen a dostat jej z dýchacího systému, čímž uvolní část tlaku ve vašich oteklých dutinách. Má také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti a pomáhá snižovat zánět.

HEŘMÁNEK

Další bylina, která se v lidovém léčitelství osvědčila, je heřmánek, který je zvláště dobrou volbou, pokud se vám při sinusitidě nedaří usnout. Studie naznačují, že může pomoct zmírnit příznaky sinusitidy, a to i u lidí, kteří trpí dlouhotrvajícími nebo opakovanými infekcemi dutin.

Zvlhčujte vzduch

Během nemoci nezapomínejte na časté větrání, a pokud doma máte zvlhčovač vzduchu, dejte si ho k posteli. Dostatečně vlhké ovzduší je důležité obzvlášť v zimě, kdy hodně topíme. Dobrou službu vám prokáže i mokrý ručník, který položíte na topení. Hodně odpočívejte a myslete na zvýšený pitný režim. Jestli bolest dutin neustane do týdne, neodkládejte návštěvu lékaře.

Zdroje:

https://www.vitalia.cz/clanky/zanet-dutin-boli-nekdy-to-konci-antibiotiky-ale-pomoci-muze-i-prirodni-lecba/

https://nutratea.co.uk/teas-sinus-infections/

https://www.prostezdravi.cz/jak-lecit-zanet-nosnich-dutin/