Zánět jako takový, je obranná reakce našeho těla na přemnožení některých bakterií. Gingivitida nebo zánět dásní může být vyvolán bakteriemi, které se hromadí nejen na dásních a povrchu zubů, ale také v zubním plaku a zubním kameni. Bakterie produkují škodlivé toxiny a náš imunitní systém na to reaguje zánětem. Tělo pumpuje do zanícených dásní obranné krvinky a místo je pak opuchlé, křehké, bolestivé a zároveň velmi citlivé.

Zdroj: Youtube

Jak se projevuje zánět dásní?

Zánět dásní se může projevovat řadou příznaků, z nichž některé mohou být velmi nepříjemné. Pokud kterýkoliv z těchto příznaků trvá déle než týden, je vhodné navštívit zubaře. Zánět dásní se nejčastěji projevuje takto:

  • Zarudnutí a otok dásní
  • Krvácení při čištění zubů nebo jídle
  • Citlivost dásní
  • Změny v přilnavosti zubních protéz
  • Zápach z úst
  • Tvrdé a bolestivé uzlíky na dásních

Co pomáhá na zánět dásní?

Základním krokem k prevenci a léčbě zánětu dásní je dostatečná zubní hygiena. A nestačí si dvakrát denně vyčistit zuby elektrickým kartáčkem. Nutné je i pravidelné čištění mezizubních prostorů a používání zubní nitě. Docházejte také dostatečně často na zubní hygienu, kde vám váš chrup a dásně zkontroluje odborník.

Další důležitou prevencí zánětů je samozřejmě i strava. Ta by měla být bohatá na vitamín C, D, E a vápník. Pijete-li rádi čaje, zařaďte do jídelníčku ten zelený. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které mohou snižovat zánět a bojovat proti bakteriím, které způsobují zánět dásní.

Vyzkoušet můžete také vodu s měsíčkem. Měsíček má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest a otok dásní. Vodu s měsíčkem můžete používat jako ústní vodu i preventivně - dávkování ovšem vždy proberte s vašim zubařem.

Jak si ulevit?

Jak již je zmíněno výše, pokud kterýkoliv z příznaků zánětu dásní trvá déle než týden, je nutné navštívit odborníka. Zmírnit bolest ale může jako vždy i příroda. Pokud vás trápí zánět dásně, vyzkoušejte tyto suroviny:

Aloe vera:

Aloe vera je známá pro své léčivé a protizánětlivé vlastnosti. Gel z aloe vera může být aplikován přímo na postižené dásně pro úlevu od zánětu. Gel můžete uchovávat v lednici, aby bolestivé místo po aplikaci i příjemně zchladil.

Kokosový olej:

Kokosový olej má antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím způsobujícím zánět dásní. Použití kokosového oleje pro oil pulling (vyplachování úst) může skvěle fungovat jako prevence, ale i proti bolesti.

Hřebíček:

Hřebíček má silné antiseptické a anestetické vlastnosti. Jeho olej může být aplikován na postižené dásně pro zmírnění bolesti.

Myslete ovšem na to, že i když je příroda všemocná, při akutním zánětu není radno snažit se léčit ho po vlastní ose - vždy kontaktujte odborníka alespoň telefonicky.

Zdroje: