Premium obsah

Zamilujte si luštěniny – hodí se do polévky i do koláče

Zamilujte si luštěniny – hodí se do polévky i do koláče
Když se řekne luštěniny, každý si nejspíš jako první vybaví rozblemcanou hrachovou kaši ze školní jídelny. Formováni tímto nepěkným zážitkem, staly se pro mnohé luštěniny synonymem pro něco vskutku odporného. Poněkud nešťastně. Čočka, fazole či cizrna se totiž dají připravit velmi chutně a v jídelníčku by měly mít své stálé místo.

Podle zásad zdravé stravy by luštěniny měly figurovat na našem talíři alespoň dvakrát týdně. Realita je ovšem taková, že se v České republice sní méně než tři kilogramy luštěnin na osobu za rok. Je to velká škoda, protože čočka, fazole, hrách, cizrna či sójové boby mají řadu benefitů a jídelníček zpestřují i chuťově.

Zaprvé jsou skvělým zdrojem bílkovin. Jelikož se ovšem jedná o rostlinné bílkoviny, které jsou tzv. neplnohodnotné, tedy neobsahují celé spektrum pro člověka nezbytných aminokyselin, je třeba je kombinovat s obilovinami. To by ale neměl být problém, zpravidla se tak luštěniny konzumují – například čočková polévka s pečivem, stejně tak pomazánka, cizrnové sušenky obsahují mouku, chilli con carne s fazolemi podáváme s rýží. 250 gramů vařené cizrny odpovídá přibližně 100 gramům syrových kuřecích prsou – oboje shodně obsahuje 23 gramů bílkovin.

Zároveň mají nízký obsah tuku – zpravidla do jednoho procenta; výjimkou je sója s dvaceti procenty tuku. Tuky by naopak v našem jídelníčku měly převažovat právě ty rostlinné, a tak i u luštěnin se můžeme těšit z vhodného poměru mastných kyselin – až pětaosmdesát procent tvoří ty žádoucí nenasycené.

Luštěniny jsou přirozeně bezlepkové a poslouží jako zdroj komplexních sacharidů a nálož důležité vlákniny – i té se české populaci příliš nedostává. S tím souvisí i nízký glykemický index a to, že dobře zasytí na delší dobu. Jsou zdrojem celé řady vitamínů a minerálních látek. Mají tak pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, trávicí trakt a fungují také jako prevence diabetu druhého typu a nádorů.

Jak zatočit s nadýmáním

Řada lidí namítne, že po luštěninách mají nafouklé břicho. Začněte s méně nadýmavými druhy, jako je červená čočka, cizrna či fazole mungo. Zbavit se nadýmavých oligosacharidů pomůže namáčení (přes noc namočit a druhý den na vaření použít čistou vodu), které zároveň sníží obsah antinutričních látek. Další variantou je klíčení (pozor, klasické fazole vždy vaříme – kvůli obsahu některých přírodních toxických látek). Přidejte bylinky: bazalku, saturejku, majoránku, fenykl či anýz. Dobrá zpráva je, že i tělo dokáže konzumaci nadýmavějších luštěnin časem přivyknout – zařazujte je postupně a začněte s menším množství.

Pokud si budete luštěniny připravovat sami, představují i velice levnou součást jídelníčku – nicméně strávíte čas přípravou a vařením. Pohotovější variantou jsou konzervy, kdy v případě luštěnin platí lepší něco než nic. Každopádně je vhodné je řádně propláchnout od slaného nálevu.

Ať už cizrnu, různé druhy čočky (hnědá, červená, černá – beluga) či fazolí (červené, bílé, pinto, adzuki...) nebo hrách lze použít do polévek, pomazánek, po rozmixování z nich lze „uplácat“ karbanátky a burgery, přidat je do salátů, tortill, využití najdou i při přípravě pečených moučníků. Kromě již zmíněného chill con carne, zkuste cizrnové kari s květákem nebo cizrnu na paprice nebo výborný orientální čočkový dhál. Do řady pokrmů je lze pěkně „schovat“ – třeba zmíněné pečení či karbanátky. Maso lze čas od času vyměnit za tofu (bez příchuti/ochucené/uzené), které se vyrábí právě ze sójových bobů. Můžete jej jen tak orestovat na pánvi, přidat zeleninu a doplnit rýží nebo quinou.

Další alternativou je využití luštěninových mouk, kterými lze nahradit část pšeničné klasiky, nebo pořízení moderních luštěninových těstovin a jejich využití jakožto přílohy. Tady už je ale třeba počítat s cenou vyšší.

Zdroj: magazín Kondice

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.