Latinský lékařský termín pro škytavku je singultus. Z fyziologického hlediska škytavka nastane, když se bránice a mezižeberní svaly náhle nedobrovolně stáhnou. Bránice je svalová tkáň oddělující hrudník od dutiny břišní a je zároveň hlavním dýchacím svalem. Při náhlých kontrakcích bránice pak člověk prudce nasává do plic vzduch, který cestou prochází hrtanem, kde dochází k uzávěru hrtanové příklopky. Nahromaděný vzduch se musí dostat ven jinudy, a to konkrétně přes hlasivky, což se projeví charakteristickým zvukem označovaným jako škytání. Škytavka postihuje všechny od kojenců po seniory a obvyklým spouštěčem bývá hltání jídla a rychlé pití. A zvláštní je, že neexistuje jediná vědecky podložená léčba škytavky.

Když je bránice podrážděná

Objasněná není podle lékařů ani přesná příčina škytavky, má se ale za to, že jakýkoli stav, který dráždí brániční nervy, může potenciálně ke škytavce vést. Podle Národní organizace pro vzácné poruchy mezi možné spouštěče škytavky patří:

  • stres
  • kořeněná jídla
  • pití horkých nápojů
  • konzumace příliš velké porce jídla
  • pití sycených nápojů
  • hltání, kdy je žaludek naplněný vzduchem
  • přecitlivělost na některé léky

Za škytavku nemůžeme, a proto je v kolektivu přecházena spíš s úsměvem, nicméně někdy může být i bolestivá. Jestliže začnete škytat v práci nebo mezi partou přátel, nejspíš se vám dostane hned několika osvědčených tipů a triků, jak se škytavkou zatočit. Někdy jsou úsměvné, jindy skutečně mohou pomoct. Mezi nejčastější z nich patří:

  • hluboký nádech a následné zadržování dechu na deset vteřin
  • pomalé dýchání do papírového sáčku
  • pomalé lokání teplé vody
  • kousání do plátku citronu
  • spolknutí lžíce vinného octa
  • sezení se zvednutými koleny a naklánění se dopředu
  • cucání kostky cukru

Stimulace nervů

Mezi další techniky, které vám mohou ulevit od záchvatu škytavky, patří například jemné tahání za jazyk, které stimuluje nervy a zmírňuje křeče bránice. Vyzkoušet můžete i jemné tlačení na každou část nosu při polykání či tlak na membránu, kde se odděluje břicho od plic: rukou zatlačte na oblast těsně pod koncem hrudní kosti. Někomu pomáhá i tlačení palcem na dlaň druhé ruky. Nebo poproste někoho, ať vás několikrát poplácá po zádech, od krku podél páteře. To pomáhá uvolnit napětí ve svalech bránice a zastavit škytání.


Zatímco běžná škytavka odezní během pár minut (nebo nanejvýš pár desítek minut), existují závažnější případy, kdy u vás tento stav může přetrvávat. Pak vám může lékař předepsat léky. To se obvykle dělá, jestliže například hubnete, protože se kvůli škytání nezvládnete dostatečně najíst, pokud trpíte nespavostí nebo zažíváte příznaky deprese.

Prevence

Pravděpodobnost výskytu škytavky můžete snížit tím, že se vyhnete hltání jídla a pití, nebudete kouřit a pít alkohol a sycené nápoje, omezíte kořeněná jídla a žvýkání žvýkaček. Myslete i na to, že není dobrá náhlá změna teploty v žaludku tím, že sníte nebo vypijete něco velmi studeného po něčem velmi horkém, nebo naopak.

Škytavka a kojenci

Miminka a batolata na škytavku trpí častěji než dospělí, což může být způsobeno tím, že při kojení nebo pití z lahvičky do sebe nasají více vzduchu. Tady ale není třeba mít obavy. Škytání je standardní součástí jejich vývoje a obvykle je nijak neruší, škytají totiž, už když jsou v bříšku. Někdy jim ale může narušit krmení a spánek, z čehož pak plyne mrzutost a pláč. Většinou postačí, když dítěti změníte polohu během kojení a pak ho necháte pořádně odříhnout. Jestliže je ale škytavka na denním pořádku a objevuje se často, je na místě zkonzultovat to s pediatrem.

Rekord ve škytání

Podle Guinnessovy knihy rekordů je Američan Charles Osborne osobou, která měla nejdelší záchvat škytavky. Škytal prý nepřetržitě po dobu 68 let, od roku 1922 do roku 1990.

Lékaři však škytavku, která trvá déle než 48 hodin, definují jako chronickou nebo přetrvávající, a jako taková má nepříznivý vliv na kvalitu života. Chronická škytavka může vést k vyčerpání, nespavosti, a pokud člověku brání v jídle, tak i k nechtěnému hubnutí.

Chronická škytavka může mít širokou škálu příčin, včetně neurologických onemocnění, nádorů nebo lézí, poruch metabolismu nebo poruch gastrointestinálního traktu (zažívacího ústrojí). I když neexistují žádné léky přímo na škytavku, ulevit dokážou vedlejší účinky některých jiných léků. Fungují například jako uvolňovače svalů. Dočasnou úlevu může přinést také injekce anestetika do bráničního nervu.


Zdroje:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/9896
  • https://www.businessinsider.com/what-causes-hiccups-cure-2018-5
  • https://www.stefajir.cz/skytavka