Žaludeční vředy může způsobit i aspirin! Co byste měli vědět?

Žaludeční nebo peptický vřed je zánětlivé onemočnění žaludku, při kterém je stěna sliznice poškozena působením kyseliny chlorovodíkové z žaludeční šťávy. Stane se tak tehdy, pokud není sliznice žaludku dostatečně ochráněna vrstvou hlenu mucinu. Vzniku vředů můžeme do určíté míry i předejít.
Jak vznikají vředy?
V žaludku se děje spousta věcí a je důležité, aby zde byla rovnováha mezi agresivními a obrannými mechanismy. Pokud totiž obranné mechanismy žaludku selžou, ty agresivní mohou poškodit jeho sliznici a vytvořit vřed.
Jedním z nejčastějších viníků žaludečních vředů je napadení bakterií Helicobacter pylori. Infekce touto bakterií poškodí ochrannou vrstvu hlenu v žaludku a tím umožní kyselině chlorovodíkové, aby sliznici poškodila.
Další příčinou vzniku žaludečních vředů může být užívání některých léků, které snižují produkci hlenu. Jde o léky jako je aspirin, ibuprofen nebo naproxen. Vředy mohou vzniknout i následkem zranění, operace nebo dlouhodobého užívání steroidů. Může jít ale také o genetické predispozice nebo nadměrnou produkci některých hormonů.
Příznaky
Hlavním příznakem žaludečních vředů je samozřejmě bolest žaludku, a to nehledě na to, jestli jste po jídle nebo před ním. Poškození žaludku vředem se může také projevovat nechutenstvím, nevolností, zvracením a průjmem. Pokud jde o vřed dvanáctníkový, bolest vám může vystřelovat až do zad a v obou případech je po jídle silnější, protože žaludek v tu chvíli více pracuje.
Kdy vyhledat lékaře
Pokud trpíte některými z příznaků popsaných výše, je navštivte lékaře, abyste vyhnuli komplikacím. Vřed totiž může způsobit krvácení, které se projevuje často zapáchajícím průjmem s natrávenou krví nebo krví ve zvratkách. Pokud se něco takového stane, nebo vás trápí prudké bolesti, onemocnění může být závažné a je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Léčba
Léčba žaludečních vředů závisí na příčině. Pokud je vřed způsoben bakterií Helicobacter pylori, lékař vám může předepsat antibiotika k jejímu vyhubení. V případě, že za to mohou léky, bývá nutné je změnit nebo přidat medikamenty na ochranu žaludku. U vředů, které krvácejí, jsou příliš velké nebo se dobře nehojí, může být nutné chirurgické odstranění.
Zdroje:
https://www.wikiskripta.eu/w/V%C5%99edov%C3%A1_choroba_gastroduodena
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/symptoms-causes/syc-20354223
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10350-peptic-ulcer-disease