Zkuste aloe nebo řasu
Číslo jedna mezi projímadly z přírody hraje sukulentní bylina aloe vera, kterou možná máte doma v květináči. Silně projímavé látky se ukrývají v části pod pokožkou listů. Gel si můžete připravit sami, jednodušší je ale pořídit si ho v lékárně. V gelech s obsahem aloe je hlavně šťáva z dužiny, která obsahuje řadu cenných látek a přispívá ke zvýšení peristaltiky střeva, čímž zlepšuje vyprazdňování. Gel z aloe vera je důležité užívat pravidelně po dobu alespoň 10 dnů. Dobře fungují i takzvané zelené potraviny – mladý ječmen nebo přípravky ze sladkovodní řasy Chlorella pyrenoidosa.
Po čem sahaly naše babičky?
Proti zácpě používaly například semena jitrocele kopinatého, která ve střevech nabobtnají až na desetinásobek původní velikosti, takže podpoří pohyb střev a sliz, který obsahují, zase zvlhčí stolici. Jako přírodní projímadlo funguje macerát ze lnu setého – dvě polévkové lžíce semen zalijte vodou nebo mlékem, a to zhruba dvě hodiny před použitím. Naše babičky měly v kuchyni vždy po ruce melasu – tenhle hořký tmavý sirup z cukrové řepy nebo třtiny sloužil dobře i jako projímavý nápoj. Lžičku melasy zalijte 200 mililitry horké vody a promíchejte. Nápoj vypijte na lačný žaludek. Na podporu trávení, zklidnění nadýmání a pálení žáhy si přidávejte do jídel libeček.
Síla švestek
Pokud se vám delší dobu nedaří vyprázdnit, dopřejte si kompotované nebo sušené švestky, které před konzumací necháte několik minut namočené ve vodě, dokud trochu nezměknou. Další možností je čerstvá švestková šťáva. Než se účinek švestek projeví, trvá to klidně několik hodin, a proto je ideální sníst je večer před spaním a ráno si dojít na záchod. Na zácpu jsou účinné také hrušky, jablečná šťáva a hroznové víno. Projímavé účinky mají i sušené fíky a datle, kaki a čerstvé zelí.
Prolijte se olejem
Rychlý a účinný způsob, jak si ulevit od akutní zácpy, nabízí každodenní pomocník v kuchyni – olivový olej. Ten napomáhá změkčení tvrdé stolice a uvolňování žluči. Celkově pak stimuluje náš trávicí trakt a povzbuzuje střeva k vyprázdnění. Pro úlevu od zácpy vypijte alespoň 30 mililitrů oleje. Pokud to ale kvůli jeho pachuti nezvládnete, můžete olivový olej zředit čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo jej třeba zamíchat do bílého jogurtu.
Heřmánek a jitrocel na hemoroidy
Obtížné vyprazdňování a tuhá stolice jde ruku v ruce s hemoroidy. Ke zklidnění nepříjemných projevů v oblasti konečníku můžete vyzkoušet nejrůznější bylinky. Ideálně takové, které mají nejen stahující, ale i dezinfekční účinky, pomáhají zastavovat krvácení a urychlují hojení. Patří mezi ně jitrocel, heřmánek, černý rybíz, ostružiník, měsíček a hluchavka. Můžete je nejen popíjet ve formě čaje, ale také si z nich připravit sedací koupel. Ta by neměla trvat déle než 20 minut a voda by měla mít teplotu kolem 38 °C, aby podpořila krevní oběh.
Při bolestivých hemoroidech mohou ulevit také přírodní éterické oleje, které mají stahující účinky jako je například jalovec, cypřiš, geránium, levandule, citron nebo tea tree spolu se santalovým dřevem. Nejenže sníží otok, ale pomáhají zastavit krvácení, poskytnou úlevu od svědění a pálení a podpoří hojení ran (prasklých hemoroidů). Éterické oleje můžete využívat opět k sedacím koupelím, ale i jako přísadu do měsíčkové masti. Na voňavou sedací koupel budete potřebovat jeden šálek plnotučného mléka či smetany, do kterého rozmícháte 15 kapek éterických olejů. Tuto směs nalijete do horké vody a můžete relaxovat. Při přípravě mazání pak do 50 mililitrů přírodní měsíčkové masti přidejte 15 kapek esencí a pečlivě promíchejte. Mast skladujte v lednici a používejte na bolavá místa několikrát denně.
Zdroje:
- Unikátní domácí lékař, Paní domu, 1/2023
- https://www.ikem.cz/cs/zacpa/a-3986/