Plynatost způsobuje, že břicho vypadá větší než obvykle a může být také citlivé nebo bolestivé na dotek. K nadýmání obvykle dochází, když se v žaludku nebo střevech nahromadí přebytečný plyn. Trápí vás nadýmání bezprostředně po jídle? Nebo máte břicho jako balon ve večerních hodinách, bez ohledu na to, co jste jedli? Nejlepší způsob, jak se vypořádat s nadýmáním, je určit jeho příčinu. Častým problémem totiž bývá i obyčejná zácpa.

Předejděte zácpě

Ucpané tlusté střevo je vždy problém, proto do stravy zařaďte co nejvíce vlákniny, abyste předešli zácpě a dobře se vyprazdňovali. Za plynatostí stojí leckdy špatná strava, především polotovary plné umělých „éček“, šumivé nápoje a příliš cukru a soli – nadbytek sodíku totiž způsobuje zadržování vody v těle, a to může způsobit pocit nafouklého břicha. Zkuste sůl výrazně omezit a všímejte si, zda uvidíte rozdíl. Od příznaků zácpy také pomáhají probiotika, příznivě ovlivňující průchod stravy. Probiotika proti zácpě (laktobacily a bifidobakterie) obsahují bakterie, které přirozeně osidlují naše střeva, chrání je a starají se o jejich zdravou funkci. Ve stravě se nachází v kysaných mléčných výrobcích, jako je jogurt, zakysaná smetana nebo acidofilní mléko. Nezapomínejte i na dostatečný pitný režim, který je pro správnou konzistenci stolice a snadné vyprazdňování nezbytný.

Hýbejte se

Když se nebudete hýbat, nebudou se hýbat ani vaše střeva. Fyzická aktivita naopak může dostat vaše střeva do pohybu, což uvolní přebytečné plyny a stolici. Rozpohybování střev je zvláště důležité, pokud trpíte na zácpu. Alespoň půlhodinová procházka denně vám uleví stejně jako kterýkoli sport. Uvolnění přebytečného plynu z trávicího traktu mohou podpořit také některé pozice z jógy. Skvělým cvičením, které pomůže dostat plyny ze střeva ven, jsou i dřepy.

Použijte kapsle máty peprné

Proti nadýmání dobře fungují doplňky stravy s vysokou dávkou protipěnivé látky simetikonu v kombinaci s mátovou silicí, která má skvělé karminativní účinky (zamezuje vzniku plynatosti) a je osvědčeným prostředkem na podporu trávení. Vyzkoušet můžete rovněž kombinaci oleje z mátových listů, extraktu z kořene zázvoru a kmínových semínek. Máta peprná působí tak, že uvolňuje střevní svaly, což umožňuje účinnější pohyb plynu a stolice.

Masírujte si břicho

Masáž břicha může pomoct dostat střeva do pohybu. Obzvláště ulevující je masáž, která kopíruje dráhu tlustého střeva. Jak masáž provádět? Umístěte ruce těsně nad pravou kyčelní kost a dělejte krouživé pohyby lehkým tlakem směrem k pravé straně hrudního koše. Pokračujte třením přes horní část břicha směrem k levému hrudnímu koši a pomalými pohyby se vracejte dolů k levé kyčelní kosti. K masírování použijte například dětský uvolňující olej, který přispívá ke zlepšení funkce střev a eliminuje problémy s nadýmáním. Volte esenciální olejíčky z anýzu, fenyklu a kardamomu.

Zapisujte si do deníku

Potravinové intolerance jsou zodpovědné za mnoho případů nadýmání a mohou vést k nadměrné plynatosti v trávicím traktu. Nadýmání je běžné u lidí, kteří mají intoleranci laktózy a nejsou tak schopni strávit mléčný cukr v mléčných výrobcích. Autoimunitní intolerance lepku, známá jako celiakie, je dalším potenciálním viníkem. Jestliže se u vás nadýmání objevuje hned po jídle, sledujte příjem jídla a pití po dobu několika týdnů. Vše, co zkonzumujete, si zapisujte včetně toho, jak se po jídle cítíte. To by vám mělo pomoct určit, zda za vaše problémy mohou konkrétní potraviny.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322525