Juk je na 40 druhů. U nás se setkáte s jukou vláknitou – poznáte ji podle tuhých úzkých a špičatých listů trčících z růžice přisedlé k zemi. Z jejich okrajů se odlupují bílá vlákna. Rostlina sice pochází z Ameriky, kde se hojně pěstuje třeba v Arizoně, Mexiku nebo Peru, dobře se jí daří i u nás. Kvete trsem bělavých květů na tuhém stvolu, který se může pnout ze středu růžice až do výšky dvou metrů. Zajímavostí je, že u nás neplodí, protože ji opyluje jediný druh motýlů žijících na americkém kontinentu.

Zdroj: Youtube

JAK SE ZPRACOVÁVÁ

Zpracovat se dá celá rostlina: namáčením listů, oddělováním a splétáním tuhých vláken se vyráběly provazy, šťáva z plodů sloužila jako syřidlo při výrobě kozích sýrů, poupata i kořen byly součástí jídelníčku některých indiánských kmenů coby běžná zelenina. Pro léčebné účinky se dnes nejvíce používá druh Yucca shigidera, zejména jeho kořen, vzácněji i listy. Ty se rozmělní, usuší a rozemelou na prášek, který se dále zpracovává – třeba do podoby potravinových doplňků. Na internetu můžete najít videa z amerických pouští, kde se z rozmačkaného kořene vyrábí mýdlo – rostlina totiž obsahuje přírodní saponiny, které jsou také zodpovědné i za léčebné účinky rostliny. Saponiny mění napětí tekutin a umožňují tak snadno omýt mastnotu a jiné nečistoty. A to nejen zvenčí, ale i zevnitř.

NA CO POMÁHÁ

Yucca se proto doporučuje k detoxikaci organismu, čistí střeva nejen tím, že s sebou odvádí tuk a nečistoty, ale má i antivirové a antibakteriální účinky. Osvědčuje se tak v péči o trávení lidí s chronickými záněty střev, jako je Crohnova nemoc. Stejně tak prospívá pacientům s revmatoidní artritidou nebo se uvádí, že pomáhá rozpouštět žlučníkové či močové kameny.

VYZKOUŠEJTE

Prášek z juky se přidává i do šamponů: kromě toho, že vlasy díky obsahu saponinů čistí, také zklidňuje podrážděnou pokožku hlavy a zabraňuje vypadávání vlasů. Šampony s jukou jsou k dostání v tekuté i tuhé formě.

Zdroje:

Kondice 12/2022

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1440857/

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/yucca