Co je yerba maté?

I když samotný název zní dost exoticky, jedná se o bylinný jihoamerický čaj vyrobený z listů a větviček rostliny cesmíny paraguayské (španělsky yerba maté), které se suší a louhují v horké vodě. V Argentině tento lahodný nápoj popíjí pravidelně téměř 95 % obyvatel. Pití maté je jakýsi rituál, který je v těchto zemích tradicí už po staletí. Tradičně se podává ve vydlabané misce zvané kalabasa, do které je ponořené jakési brčko. Toto brčko zachytává větší kousky větviček a lístků a pro vás tak zůstane už jen samotný nápoj plný živin a vitaminů.

Zdroj: Youtube

Pozitivní účinky maté

Maté ale není jen tak ledajaký bylinný čaj. Přináší s sebou nespočet výhod a pozitivních účinků na náš organismus. Konzumuje se především pro své povzbudivé účinky. Většinou se lístky cesmíny míchají s guaranou a právě tato kombinace zaručuje vysokou energetickou hladinu a zachovává vyšší stupeň výkonnosti. Tyto dvě byliny obsahují kofein, který má pozitivní vliv na svalové kontrakce. Napomáhá tedy zlepšit fyzický výkon. Velmi oblíbený je tento nápoj i u vrcholových sportovců. Pomůže ale i v období, kdy se potřebujeme soustředit – například před důležitou zkouškou, jako je maturita nebo státnice. Maté přispívá k uchování dobré paměti a podporuje funkci mozku. (SVOBODA, Jakub. Stanovení minerálních prvků a kofeinu ve výluzích yerba mate. 2021.)

Proč sáhnout po maté

Maté obsahuje druh kofeinu, který se nazývá matein. Ten má povzbuzující a stimulující efekt. Navíc se v tomto lahodném nápoji ukrývají vitaminy A, B, C, a E. Je také bohatý na antioxidanty. Největší výhodou cesmínového čaje je, že jeho dlouhodobé popíjení není doprovázeno nežádoucími efekty, jako je tomu například u kávy. V případě, že pravidelně konzumujete větší množství kávy, můžete být roztěkaní a vaše srdce bude bít jak o závod. To se s maté nestane. Následné odeznívání jeho účinku je také postupné, takže vás nečeká žádný nepříjemný šok a náhlý pokles energie. Cesmínový čaj má navíc protizánětlivé účinky. Při bolestech může působit podobně jako ibalgin. Jeho zázračné účinky tedy oceníte i při bolestech svalů, zubů nebo při kocovině. (ANDRÝSKOVÁ, Zuzana. Kofein a jeho význam v dietním režimu adolescentů. 2013.)

Jak si tento lahodný nápoj připravit?

K přípravě yerba maté se tradičně používá nádoba z vydlabané tykve zvaná kalebasa. Použít můžete ale i hrnek nebo konvičku. Pro běžný hrneček o objemu 200 ml budete potřebovat přibližně 2 polévkové lžíce cesmíny. Toto množství sušených lístků zalijete malým množstvím vlažné vody a důkladně promícháte. Až následně se zalije horkou vodou o teplotě 70–80°C. Takto připravený nápoj můžete konzumovat brčkem neboli bombilou, která plní funkci jakéhosi filtru. Pak už jen stačí si tento výjimečný nápoj s láskou vychutnat.

Zdroje:

  • https://www.shamind.cz/o-produktech/yerba-mate/?gclid=CjwKCAjwu4WoBhBkEiwAojNdXkF-mi476gxGpZ_aU6p8FZnYqV6EvKVhhQW_AlxbATZxuXC2ox4uuRoCaBMQAvD_BwE
  • https://www.pijumate.cz/
  • https://www.matemundo.cz/?_gl=1*1i9ztgf*_up*MQ..&gclid=CjwKCAjwu4WoBhBkEiwAojNdXj3xbnEJg-qCj-zz4No8pJm27KQuZ-NaDzo3T4jNyLsnyiTwcZu9dBoCaAIQAvD_BwE
  • SVOBODA, Jakub. Stanovení minerálních prvků a kofeinu ve výluzích yerba mate. 2021.
  • ANDRÝSKOVÁ, Zuzana. Kofein a jeho význam v dietním režimu adolescentů. 2013.