Syndrom cizí ruky
Slyšeli jste někdy o syndromu cizí ruky (anglicky „alien hand syndrom“)? Jedná se o neurologické onemocnění, kterým trpí stovky lidí na celém světě. Jedna ruka (obvykle levá) jedná naprosto nezávisle na vaší vůli, nedá se zastavit ani kontrolovat, zkrátka neposlouchá svého majitele. Za poruchu může poškození části mozku, ke kterému dochází například po mrtvici, traumatu nebo nádoru. „Cizí ruka“ tak třeba rozcuchává vlasy, zatímco si je člověk druhou rukou češe, nebo rozvazuje tkaničku na jedné botě, zatímco pacient si zavazuje druhou. Postižená ruka totiž často jedná v rozporu s tou zdravou. Několik lidí s tímto syndromem uvedlo, že se na ně cizí ruka dokonce pokusila zaútočit bitím, škrábáním nebo škrcením. Je-li nemoc způsobena epilepsií, problém se (většinou úspěšně) řeším tím, že doktor předepíše postiženému vhodné léky. Zbytek lidí je na tom hůř, jelikož lék zatím neexistuje. Je však možné postižení mozkové hemisféry „cvičit“ a tím zmírnit příznaky.
Hypertrichóza
Tahle vzácná tělesná abnormalita se projevuje nadměrným růstem chlupů, a to buď na celém těle, nebo jen v určitých místech (třeba v obličeji). Hypertrichóza může být vrozená nebo se objevuje až v pozdějším věku kvůli problémům s hormony. Někdy se jí taky říká „vlkodlačí syndrom“. Lidé s hypertrichózou vypadají opravdu bizarně, a proto se během 19. století často pohybovali u cirkusu, kde je jako další lidi s fyzickými odlišnostmi vystavovali za poplatek šokovaným divákům. Nemoc se léčí především odstraněním případné endokrinní příčiny, případně se projevy ochlupení zmírňují epilací nebo diatermokoagulací (léčebná metoda využívající vysoké teploty k biologické destrukci tkáně).
Progerie
Na tyhle pacienty je hodně smutný pohled, protože nemoc si vybírá děti. Kvůli genetické poruše velmi brzy zestárnou, získají stařecký vzhled i choroby typické pro staré lidi, jako je například osteoporóza, osteoartritida, nádorová onemocnění a podobně. Nemocní trpí poruchami růstu, ztrácejí vlasy, obočí, mají obvykle tenké končetiny s vystouplými klouby, na obličeji se objevují vrásky a mají vypouklé oči. Děti postižené progerií se dožívají obvykle jen velmi nízkého věku a umírají průměrně ve třinácti letech (většinou na selhání srdce nebo mrtvici). Na světě bylo zaznamenáno asi 200 případů této nemoci. Britka Hayley Okinesová byla první a doposud jediné dítě s progerií, které se dožilo 17 let. Když umírala, byla teenagerkou vězněnou v těle stoleté stařenky.
Pika syndrom
Zajímavá duševní choroba, při které máte nutkavou potřebu jíst nejedlé věci, nejčastěji hlínu, omítku, písek, vlasy, kameny. V extrémních případech se může jednat i o sklo, výkaly a jiné nebezpečné látky. Svůj název dostala podle latinského slova pica, což znamená straka. Ta je pověstná zvláštními stravovacími návyky, respektive pojídáním čehokoli. Nejčastěji postiženými jsou děti ve věku od 3 do 5 let a těhotné ženy. Často se projevuje jako příznak nebo následek jiné dušení poruchy, jako je schizofrenie, obsesivně kompulzivní porucha, autismus či mentální zaostalost. Může se také jednat o psychosomatickou poruchu způsobenou stresem, problémy v rodině, špatnou rodičovskou péčí, týráním, touze po pozornosti. Nemoc je nebezpečná v tom, že při ní může dojít k intoxikaci a otravě organismu. Pojídání ostrých předmětů (sklo, kancelářské sponky, atd.) může poškodit jícen či propíchnout střeva.
Porfyrie
Označuje poměrně vzácné metabolické onemocnění, které je způsobeno vrozenou poruchou enzymů a červených krvinek. V drtivé většině případů je vrozená. V případě akutních porfyrií dochází k akutním záchvatům bolestí břicha, kardiovaskulárním, nervovým a psychiatrickým problémům, či poruchám vědomí. Charakteristickým rysem porfyrie je zabarvení stolice, moči a zubů do červena a přecitlivělost kůže na světlo. Typickým příznakem jsou i ustupující dásně a pacient pak vypadá, jako by měl upíří zuby.
Zdroje: