Afrodiziakum je odvozeno od řecké bohyně lásky – Afrodity a může se získat z rostlin (například mandragora), minerálů nebo zvířat. V 90. letech vzbudila velký boom Viagra, která má ale řadu zdravotních rizik a je na předpis. Naštěstí v dnešní kultuře existují určité potraviny, které zvyšují touhu, a není nutné u toho riskovat zdraví.

Nejdřív se pořádně vyspěte

Sexuální apetit a vášeň jsou do značné míry ovlivněny řadou různých faktorů. Velice záleží na našem aktuálním stavu energie, psychickém rozpoložení, jídelníčku a fyzické zátěži, které čelíme. Pokud jsme nevyspalí, vyčerpaní, málo jíme nebo máme fyzicky náročnou práci, tak naše sexuální chuť bude slabá. Proč?

Při vysoké zátěži se tělo soustředí na svou vlastní udržitelnost a zachování sebe sama, než na reprodukci svého genomu. Je to přirozený přírodní zákon, který jasně říká, že nemá smysl přivést na svět potomky při těžkých životních podmínkách, které mláďata zkrátka nepřežijí. Přežití má (většinou) větší prioritu než reprodukce.

Pokud vezmeme v potaz tuto filozofii, je jasné, že různé stimulanty, jako jsou například afrodiziaka, nám pomůžou, ale jen částečně. Pokud jsme skutečně unavení a vyčerpaní, afrodiziaka nemusí mít tak znatelný účinek. Tělu se zkrátka nebude chtít souložit, radši se dobře vyspí.

Pokud nebojujete s přepracováním nebo velkou únavou, zkuste afrodiziaka ve formě bylin nebo potravin.

Kotvičník a damiána

Bylinky, které mohou pomoci k dobrému sexuálnímu životu, opravdu existují. Pro pány je to určitě kotvičník, který napomáhá produkci testosteronu, mužského pohlavního hormonu, bez něhož se milostné hrátky neobejdou. Kotvičník navíc pomáhá mužům, kteří cvičí, protože funguje při zpevňování svalů.

Řekněme si upřímně, ani ženy nebývají na milostné hrátky vždy naladěné. Pro ně je vhodný čaj z damiány.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je bylinný doplněk odvozený z jednoho z nejstarších druhů stromů - jinanu dvoulaločného. Tradiční čínská medicína jej používá k léčbě mnoha onemocnění, včetně deprese a špatné sexuální funkce.

Ginkgo biloba údajně působí jako afrodiziakum, s tím, že pomáhá uvolňovat cévy a zvyšovat průtok krve. V roce 1998 například malá studie u uvedla, že ginkgo biloba snižuje ztrátu libida, kterou způsobuje užívání antidepresiv, asi u 84 % účastníků.

Tip redakce: Ženšen sibiřský a česnek

Eleuterokok neboli sibiřský ženšen přispívá k duševní a fyzické síle, je antioxidantem užitečným při podpoře imunitní obrany. Původně jsem koupila tinkturu pro sebe, právě pro posílení imunity. Jako jeden z účinků byla uvedeno, že působí i „na mužské pohlavní orgány.“ Z přítele jsem si udělala pokusného králíka, protože se jedná o doplněk stravy a nemusí být pravda vše, co se píše. A abych to napsala jaksi kulantně, tentokrát to byla pravda. Pozor, bohužel z nějakého důvodu působí jen na muže (ne na ženy), za to celkem silně.

Za sebe mohu doporučit ženám česnek. Nemusíte si cpát večer do pusy několik stroužků česneku s nadějí, že místo utahané matky budete bohyní sexu. Odérem byste asi partnera odpudily. Což je dobrá strategie, pokud se aktu chcete vyhnout. Ale účinný je extrakt (tinktura) z česneku, dává se většinou 20 kapek do mléka (stačí 0,5dcl), čímž se zbavíte onoho česnekového zápachu a při pravidelném užívání 3x denně se výsledky dostaví. Česnek totiž nejen pozitivně působí na imunitu, ale napomáhá proudění krve, což podporuje prokrvení pohlavních orgánů.

Mezi další často doporučovaná afrodiziaka patří banány, červené víno, granátové jablka, mandlové mléko, jahody, avokádo. Afrodiziakální potenciál má podle některých názorů také čokoláda, káva a med. Ačkoli se o těchto přírodních předmětech tvrdí, že jsou afrodiziaky, neexistuje žádné nebo jen malé vědecké potvrzení, které by tato tvrzení podporovalo.

Zdroj: Redakce, výzkum, studie