Premium obsah

Vyvážená strava dle ájurvédy

Vyvážená strava dle ájurvédy
Ájurvéda ve svém učení zmiňuje tři pilíře ke zdraví. Jsou jimi strava, spánek a aktivita. Každý tento pilíř by měl být vyvážený a na žádný by se nemělo zapomínat. I když se budete správně stravovat, ale celé dny prosedíte u počítače a pořádně se nevyspíte, nebudete se cítit dobře. Jenže co to vlastně je zdravá vyvážená strava? V dnešní době je tolik směrů a trendů, které se dají následovat. I ájurvéda má pro správné stravování několik rad a tipů. Jaké to jsou?

Jak jíst správně

Někdy není ani tak důležité, co jíte, ale jak a kdy jíte. Zkuste si na jídlo vyhradit dostatečný čas, jezte v klidu, abyste se při tom cítili dobře. Jezte vědomě. Naše uspěchaná doba tomuto pravidlu moc nenahrává, ale i sebezdravější jídlo se stává jedem, pokud se jí ve spěchu a stresu. Vypněte všechny zprávy a vychutnávejte si každé sousto toho, co máte právě na talíři. Důležité je také množství. Dle ájurvédy by se měl žaludek z jedné poloviny naplnit jídlem, z jedné čtvrtiny tekutinou a z jedné čtvrtiny nechat prázdný. Jakmile svůj žaludek naplníte zcela, nebo dokonce více, než je třeba, vaše tělo je zatížené, a proto nemá energii na další činnosti, které vás čekají.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.