MÁTE PŘÍZNAKY? ZMĚŘTE SE!

Problém s vysokým tlakem (více než 130/85 mmHg) mohou signalizovat bolesti hlavy, bušení srdce nebo snadné zadýchávání se. Alarmující by mělo být pískání v uších, tlak na prsou, zvýšená únava nebo potíže se spánkem. Lékaři v poslední době přicházejí s důkazy, že tlak je výhodné srazit k normální hodnotě co nejrychleji, protože poškození cév mohou být nevratná. Mnoho rizikových pacientů přitom o svém problému ani neví. Na vině jsou zanedbané preventivní prohlídky u praktiků.

VYZKOUŠEJTE:

K dostání jsou pohodlné domácí tlakoměry propojené s aplikací v telefonu. Můžete si díky nim měřit hodnoty v určitou denní dobu nebo ve chvílích, kdy se necítíte dobře. Budete mít v ruce hmatatelná data pro svého lékaře a také si uděláte jasno v tom, co vám zvedá tlak.

Zdroj: Youtube

POKUD MÁTE VYSOKÝ TLAK, NEPŘECEŇUJTE STRES

Můžete se setkat s tvrzením, že krevní tlak zvyšuje i stres. Zatím to ale není podložené žádnými vědeckými studiemi. Na tlak rozhodně mají vliv stresové situace, kdy hodnota skokově stoupne, protože se cévy zúží a srdce začne bít rychleji, neprokázal se ale dlouhodobý vliv stresu. Souvislost s infarkty a mozkovými mrtvicemi má zejména kvůli stresovým hormonům poškozujícím stěny cév, ale pokud máte vysoký tlak, hledejte příčiny i jinde než v momentální psychické zátěži.

VYZKOUŠEJTE:

Na nárazové nepříjemné stavy spojené se stresem a zvýšeným tlakem vyzkoušejte dechová cvičení. Zkuste třeba takzvaný čtvercový dech: dlouhý pomalý nádech a stejně dlouhý plynulý výdech.

POKUD JSTE NA ŠTÍRU S ŽIVOTOSPRÁVOU, MŮŽETE ZMĚNY DOSÁHNOUT RYCHLE

Na krevní tlak má vliv i obezita, kouření, alkohol, sůl nebo nedostatek spánku a pohybu. Začněte pročištěním jídelníčku. Velký pozor dávejte na skrytou sůl v polotovarech nebo kořenicích směsích. Dejte přednost domácí kuchyni a čerstvé zelenině a ovoci. Ruku v ruce s tím jde i shození přebytečných kil, která zatěžují srdce. Pomůže i pravidelný pohyb – třikrát týdně 30 minut aerobní aktivity (svižná chůze, pomalý běh, plavání) – a pravidelný spánek.

VYZKOUŠEJTE:

Pomoci mohou i bylinky ve formě čajů nebo tinktur. Právě kapky bývají v některých případech nejúčinnější – platí to třeba pro česnek (i ten medvědí). Z ostatních bylin se doporučuje jmelí, hloh, meduňka a kozlík lékařský. Tlak snižuje i pravidelné pití zeleného čaje.

KDYŽ SI CELÝ DEN NESEDNETE, MŮŽE BÝT NA VINĚ I PŘÍLIŠNÁ ZÁTĚŽ

Řešíte-li vysoký tlak i přesto, že jste aktivní a nemáte problém s životosprávou či obezitou, může být na vině genetika. Raději to zkonzultujte s lékařem a nebraňte se ani lékům. Zamyslete se i nad svou fyzickou zátěží. Tlak může zvýšit namáhavá fyzická práce nebo špatně nastavený trénink, kdy tělo vystavujete velkému stresu a nedovolujete mu regenerovat. I pokud máte radost ze svých výkonů, pobavte se o tom se sportovním lékařem.

VYZKOUŠEJTE:

Lékem na mnoho problémů včetně hypertenze je chůze. Třicet minut chůze denně prý dokáže zázraky. Pokud máte vysoký krevní tlak, dejte prostor i zklidňujícím sportům, jako jsou jóga, pilates, taiči nebo plavání.

Zdroje: