Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je častým a zákeřným onemocněním kardiovaskulárního systému. Polovina pacientů s vysokým tlakem podle studie britských vědců přitom o svém onemocnění neví, a tudíž jej neléčí. V Česku je situace o něco lepší, nicméně stále 40 % českých mužů se o svůj tlak nezajímá. Přitom základem úspěšné léčby je právě včasné odhalení a spolupráce pacienta s lékařem.

Zdroj: Youtube

„Pacienti s občasnými potížemi nebo rizikovým chováním by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a nezanedbávat preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, případně specialisty. Hypertenze totiž nebolí. Pokud lidé nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, tak riskují, že jejich onemocnění nebude včas léčeno a může vyústit v nebezpečné následky, jako je infarkt, srdeční selhání, ale i onemocnění ledvin nebo mozková mrtvice,“ konstatuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Kdo by si měl hlídat tlak?

Kromě pravidelného měření tlaku u lékaře je dobré si svůj tlak monitorovat i v domácích podmínkách, a to platí hlavně u lidí, kteří patří k rizikovým skupinám, tedy mají kardiovaskulární onemocnění. „A dále u těch, co mají genetické predispozice, prodělaný infarkt, nadváhu, špatný životní styl či kouří,“ doplňuje profesor Češka.

Jak svůj krevní tlak správně sledovat?

  • Pro zjištění správných hodnot je nezbytné dodržovat některá pravidla:
  • Musíte být v naprostém klidu.
  • Neměřte si tlak po fyzické námaze nebo stresu.
  • Krevní tlak měřte vždy na stejné paži, pokud možno ve stejnou denní dobu, aby srovnání výsledků měření bylo co nejvěrohodnější.
  • Buďte vsedě s opřenými zády, s podepřenou paží, obě nohy mějte na zemi. Během měření nemluvte a nehýbejte se.
  • Manžetu tlakoměru navlečte přímo na kůži a dbejte na správnou velikost vzhledem ke své paži. Ruku uvolněte a zkontrolujte rukáv, jestli vám neškrtí celou ruku. U pažního tlakoměru předloktí položte na stůl, u zápěstního tlakoměru zápěstí dejte do výšky srdce.
  • Před měřením tlaku je také dobré si dojít na toaletu. Plný močový měchýř může zvýšit hodnotu krevního tlaku!

Pozor na laciné hodinky a náramky

„Abychom získali přesné informace o svém krevním tlaku, měli bychom používat kvalitní a validované tlakoměry. Ne všechny výrobky na našem trhu splňují přísná pravidla certifikace. Důležitá je rovněž šířka manžety podle velikosti paže pacienta. Pokud si nejste jisti, zda vámi vybraný tlakoměr vyhovuje, poraďte se ve specializované prodejně nebo lékárně, anebo si přečtěte věrohodné recenze na webech zaměřených na sledování kvality výrobků. Rovněž měření krevního tlaku pomocí nových technologií (náramky, hodinky atd.) má pouze orientační charakter a výsledky musíme hodnotit s jistou rezervou. Na druhé straně „nositelná elektronika“ často pacienty motivuje a poskytuje alespoň základní představu,“ upozorňuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Tlak ovlivňuje psychika i počasí

Krevní tlak naměřený jednou za tři měsíce v ordinaci nemusí vypovídat o jeho skutečných hodnotách, proto ho sledujte pravidelně. Po každém měření si zaznamenávejte hodnoty – to může být velmi užitečné. Tyto záznamy totiž pomáhají vašemu lékaři zjistit, jaké hodnoty krevního tlaku máte v běžném životě a jak vám účinkují předepsané léky. Krevní tlak běžně kolísá, jeho hodnoty závisí nejen na aktuálním psychickém a fyzickém stavu, ale také na příjmu tekutin, eventuálně změnách počasí. Pro domácí měření krevního tlaku jsou proto nejdůležitější jeho průměrné hodnoty.

Vysoký krevní tlak na sobě poznám?

Mnoho lidí si myslí, že na sobě pozná, když dojde k hypertenzi. Skutečnost ale bývá jiná. Zatímco nízký tlak se projevuje hlavně únavou a ospalostí a obvykle pomáhá nastartovat se kofeinem, vysoký tlak a zejména také cholesterol jsou onemocnění, která ze začátku nemají žádné příznaky. „Naše tělo potřebuje krevní tlak k oběhu krve v žilách a tepnách. Je zcela normální, že nám krevní tlak kolísá. Pokud ale častěji dosahuje vyšších hodnot, jedná se o hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Měří se pomocí dvou hodnot. První číslo odpovídá tlaku krve v levé komoře srdeční při jejím stahu, druhé číslo značí tlak krve v cévách v okamžiku uvolnění stahu srdce,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Omezte slaná jídla

Při kardiologických problémech byste rozhodně měli omezit sůl, a to nejen tu kuchyňskou, kterou používáte při vaření. Sůl obsahuje sodík, který má významný vliv na výši krevního tlaku. Je proto důležité sledovat obaly potravin a číst, kolik procent soli obsahují. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby lidé s vysokým krevním tlakem přijímali maximálně 3 gramy soli denně. Pozor si dávejte hlavně při konzumaci uzenin, sýrů, solených oříšků, bujónů, instantních potravin či nakládané zeleniny. Sůl obsahuje samozřejmě i chléb (1,42 g na 100 g).

Vysoký tlak může snížit sport

Aerobní pohyb také pomáhá v boji proti vysokému tlaku. „Vhodnou pohybovou aktivitou je kolo, mírný běh či svižná chůze i jóga. Silová cvičení v posilovně nejsou zcela zapovězena ani osobám s vysokým krevním tlakem, ale je třeba dohled zkušeného instruktora,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík.

Zdroje: