1. Hlídejte si ho

Neměřil vám nikdo za poslední dva roky tlak? Určitě si zajděte na kontrolu za svým praktickým lékařem. „Vysoký krevní tlak je výrazným rizikem kardiovaskulárních komplikací, jako je mozková mrtvice nebo infarkt myokardu. Jeho pravidelný monitoring a léčba pomocí moderních antihypertenziv je nezbytná ihned, jakmile je lékařem diagnostikován,“ říká prof. MUDr. Richard Češka. Kromě pravidelného měření tlaku u lékaře je dobré si svůj tlak hlídat i doma, a to hlavně, pokud patříte mezi kardiaky či kuřáky. Pravidelné měření krevního tlaku a zaznamenávání hodnot následně pomohou lékaři zjistit, jaké hodnoty krevního tlaku máte v běžném životě a jak vám například účinkují předepsané léky. Na výběr dnes máte spoustu typů digitálních domácích tlakoměrů, ceny se pohybují od 600 korun.

Zdroj: Youtube

Jak správně měřit?

Pro zjištění správných hodnot musíte být v naprostém klidu, tedy neměřit se po fyzické námaze nebo ve stresu. Krevní tlak měřte vždy na stejné paži a pokud možno i ve stejnou denní dobu, aby srovnání výsledků bylo co nejvěrohodnější. Buďte vsedě s opřenými zády, s podepřenou paží, obě nohy mějte na zemi. Během měření nemluvte a nehýbejte se. U pažního tlakoměru předloktí položte na stůl, u zápěstního tlakoměru zápěstí dejte do výšky srdce. Před měřením tlaku je také dobré si dojít na toaletu, protože plný močový měchýř může zvýšit hodnotu krevního tlaku.

2. Pozor na dehydrataci a teplotní rozdíly

Tělesná dehydratace může stát za kolísáním krevního tlaku. Navíc některé léky předepisované na snížení krevního tlaku mohou více odvodňovat organismus. Při teplém počasí je proto zvlášť důležité dodržovat pitný režim v podobě čisté vody či neslazených čajů. V horkých dnech se vyhněte pití mnoha šálků kávy či alkoholu. Pijte, i když nemáte zrovna žízeň, to je důležité především u seniorů, kteří mají menší pocit žízně. „Pokud trpíte hypertenzí, dávejte si pozor na teplotní rozdíly, které mohou způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku, a to především při přechodu z klimatizovaných místností do venkovního prostředí. Ideální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku by neměl být větší než 5 stupňů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

3. Přidejte víc pohybu a draslíku

Podle studií má 150 minut (5x 30 minut) fyzické aktivity týdně pozitivní vliv na krevní tlak. Nejlepší je provádět takzvané kardio – sem patří běh, rychlá chůze, jízda na kole, tanec a podobně. Když pravidelně zvyšujete tepovou frekvenci a dýchání, vaše srdce časem zesílí a pumpuje s menší námahou. Tím se sníží tlak na tepny a krevní tlak. Pokud je pro vás obtížné najít si čas na sport, začněte alespoň chodit pěšky na nákup, na poštu, vyvenčete sousedovi psa nebo choďte doma po schodech či posekejte zahradu a vyplejte záhony (každá aktivita se počítá!). Ruku v ruce s pohybem jde i jídlo. Kdo má vysoký krevní tlak, měl by omezit živočišné tuky a zařadit do jídelníčku víc rostlinné stravy. Ideálně byste měli přijmout 2000−4000 mg draslíku denně, protože právě draslík ke snížení vysokého tlaku pomáhá. Kde ho najít? V banánech, batátech, bramborách, rajčatech, pomerančové šťávě, v hrášku nebo žlutém melounu. A pozor, doporučuje se i kvalitní hořká čokoláda, která obsahuje různé druhy flavanolů – ty přispívají k větší pružnosti cév, a tím i k nižšímu krevnímu tlaku. Dopřejte si proto denně 15 gramů čokolády obsahující alespoň 70 % kakaa.

4. Nekuřte a nepijte alkohol

Většina odborníků se na základě mnoha studií shoduje, že čím méně budete pít alkoholu, tím nižší bude váš krevní tlak. „Tolerovaná dávka alkoholu u hypertenze je stanovena na 30 g/den pro muže a 20 g/den pro ženu, ale obecně doporučuji raději volit dávku nižší,“ zmínil v článku na webu Uherskobrodské nemocnice lékař MUDr. Vladimír Okénka. Jen pro představu: 30 g alkoholu je obsaženo přibližně ve 250 ml vína nebo 100 ml destilátu. Kouření pak vede k akutnímu zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence trvající okolo 15 minut po dokouření jedné cigarety. „Epidemiologické studie sice neprokázaly, že kouření vede přímo k hypertenzi, ale zákaz kouření platí pro každého hypertonika, protože výrazně snižuje riziko ischemické choroby srdeční,“ uvedl lékař Vladimír Okénka.

Zdroje: