Příčiny vysokého cholesterolu

Vaše tělo přirozeně produkuje veškerý LDL (špatný) cholesterol. Nezdravý životní styl způsobuje, že vaše tělo produkuje více LDL cholesterolu, než potřebuje. Obecné příčiny vysoké hladiny LDL cholesterolu asi známe: nezdravá a tučná strava, málo pohybu, kouření nebo nadváha. Existují ale i další faktory.

Zdroj: Youtube

Stres

Chronický stres způsobuje řadu zdravotních problémů, včetně vysoké hladiny cholesterolu. Výzkumy ukazují, že zvyšuje riziko vysoké hladiny LDL ("špatného") cholesterolu a snižuje hladinu HDL ("dobrého") cholesterolu. Je to proto, že stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin, vyvolávají změny, které mohou vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi a zánětům. To může časem způsobit, že vaše játra začnou pumpovat více cholesterolu a krevních tuků zvaných triglyceridy.

Nefiltrovaná káva

Turecká káva nebo espresso mohou způsobit potíže. U těchto káv se nepoužívá filtr, takže do vašeho šálku pronikají mastné sloučeniny v kávových zrnech, tzv. diterpeny. Tyto oleje mohou zvyšovat hladinu LDL cholesterolu. Zatímco jedna nebo dvě porce denně jsou v pořádku, odborníci doporučují maximálně čtyři nefiltrované kávy denně.

Problémy se štítnou žlázou

Vaše tělo používá hormony štítné žlázy, aby pomohlo odstranit přebytečný cholesterol, který nepotřebuje. Pokud tedy máte nedostatečně aktivní štítnou žlázu neboli hypotyreózu, hladina celkového a LDL cholesterolu se zvyšuje.

Diabetes 2. typu

Cukrovka 2. typu může způsobovat vysokou hladinu cukru v krvi. Když je cukru příliš mnoho, může se navázat na bílkoviny, například na molekuly cholesterolu. Tím se cholesterol stává škodlivějším. Například lidé s diabetem 2. typu mají tendenci mít více malých, hustých LDL částic, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Strava s vysokým obsahem cukru

Nasycené tuky jsou často obviňovány jako hlavní příčina srdečních onemocnění ve stravě. Viníkem je však také příliš mnoho cukru. Strava s vysokým obsahem sladkostí způsobuje, že játra vytvářejí více LDL cholesterolu a triglyceridů a méně HDL cholesterolu.

Jak poznám vysoký cholesterol?

Cholesterol je voskovitá látka, která se nachází v krvi. Vaše tělo potřebuje cholesterol k tvorbě zdravých buněk, ale vysoká hladina cholesterolu může zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Při vysoké hladině cholesterolu se vám mohou v cévách vytvářet tukové usazeniny. Nakonec se tyto usazeniny zvětšují a ztěžují průtok krve tepnami. Někdy se tyto usazeniny mohou náhle rozbít a vytvořit sraženinu, která způsobí srdeční infarkt nebo mrtvici.

Jak uvádí server Mayo Clinic, vysoká hladina cholesterolu nemá žádné příznaky. Jediný způsob, jak zjistit, zda ho máte, je krevní test. Někdy, pokud je zanedbaná prevence, se hladina vysokého cholesterolu přetaví v nemoc.

Vysoká hladina cholesterolu může způsobit nebezpečné hromadění cholesterolu a dalších usazenin na stěnách tepen a vzniká ateroskleróza. Tyto usazeniny mohou snížit průtok krve vašimi tepnami, což může způsobit komplikace, jako například bolest na hrudi. Pokud jsou postiženy tepny, které zásobují vaše srdce krví (koronární tepny), můžete mít bolesti na hrudi (angina pectoris) a další příznaky ischemické choroby srdeční.

Jak jsme psali v úvodu článku, hladinu cholesterolu můžete ovlivnit svým životním stylem. Pokud vás to zajímá, přečtěte si náš článek zde.

Zdroj:Mayo clinic, MD, Výzkum