Proč mám vysoký cholesterol?

Vysoký cholesterol může být výsledkem kombinace genetických faktorů a životního stylu. Cholesterol zvyšuje strava bohata na nasycené tuky a trans-tuky, nedostatek fyzické aktivity a obezita, kouření, nadměrný alkohol a některé nemoci, jako je diabetes. Genetika hraje důležitou roli, a tak někteří lidé mohou trpět vysokým cholesterolem, ačkoliv žijí aktivním a zdravým životním stylem. Pak je nutné problémy řešit s lékařem, který nasadí příslušnou léčbu.

Zdroj: Youtube

Jaké hladiny cholesterolu jsou zdravé?

Zdravé hladiny cholesterolu se liší podle celkového zdravotního stavu. Obecně se doporučuje, aby hladina cholesterolu byla nižší než 5,0 mmol/l. LDL cholesterol by měl být pod 3,0 mmol/l, zatímco HDL cholesterol nad 1,0 mmol/l u mužů a 1,2 mmol/l u žen.

,,Dbejte na zdravou stravu, zvyšte příjem nasycených tuků, které najdete třeba v panenském olivovém oleji, ořeších nebo mořských rybách. Doporučujeme také omezit příjem soli na 5 gramů denně, což je přibližně jedna čajová lžička. 4 gramy ale bývají většinou už obsaženy v potravinách, které jíme. Na dosolování proto zbývá jen jeden gram,” vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

Riziko vysokého cholesterolu

Vysoká hladina LDL cholesterolu může vést k ateroskleróze, což je proces, při kterém se tuky ukládají na stěny tepen a postupně je ucpávají. To může vést k srdečním onemocněním, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda a ischemická choroba dolních končetin.

Snížení cholesterolu a dieta

Při snižování cholesterolu je nejpodstatnější dieta. Je nutné snížit příjem nasycených a tran-s tuků, které se nacházejí v červeném mase a tučných mléčných výrobcích. Doporučuje se strava bohatá na vlákninu, ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. Dlůežité jsou také rybí tuky a rostlinné oleje.

Prevence

Předejít jeho zvýšení můžete jen zdravým a vyváženým životním stylem. Snažte se udržet si svou přirozenou a zdravou hmotnost a dbejte na to, aby váš jídelníček byl pestrý a vyvážený. Navštěvujte pravidelně svého lékaře a nezapomeňte se každý den alespoň hodinu aktivně hýbat.

Zdroje:

https://www.loono.cz/

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11918-cholesterol-high-cholesterol-diseases

https://www.nhs.uk/conditions/high-cholesterol/