Není to tak dávno, co chyběla antibiotika a dětem jsme na snížení horečky drtili Paralen, protože forma v sirupu nebyla. A teď nám chybí v lékárnách od začátku června lék proti průjmu – Endiaron. Oranžová krabička, která neodmyslitelně patří do výbavy, když se jede někam na dovolenou. Přerušení dodávek přišlo tedy v nejhorším možném čase a podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se jedná o léčivo, které je specifické a špatně se nahrazuje.

Zdroj: Youtube

Endiaron za trojnásobnou cenu

A poslední zásoby se na internetu prodávají za neuvěřitelnou cenu, a to 768 korun, původní cena se pohybovala okolo dvou set korun. Řekněme, že nasazení trojnásobné marže na lék, který už téměř není, je při nejmenším neetické.

Takže, kdo se teď chystá na dovolenou někam do exotiky nebo na chatu, má smůlu. Výpadek známého léku proti průjmu má trvat pravděpodobně až do ledna příštího roku. A není to jenom Endiaron. Během měsíce srpna nahlásili lékárníci ze všech regionů celkem 93 výpadků léků. Mezi ně patří i léky pro lidi trpící rakovinou. Dovolenkáři snad ještě oželí tobolky proti průjmu a nahradí ho třeba černým uhlím či Imodiem. I když z vlastní zkušenosti říkám, že tyhle alternativy nejsou tak účinné. Ale, aby lidé s rakovinou čekali na svůj lék několik týdnů, je opravdu nepřípustné.

Snad už standardně chybí antibiotikum pro děti, a to Ospen ve formě sirupu. Ten jsem nemohla pro dceru sehnat ani v zimě a řešilo se to náhradou. Dále chybí léky na cukrovku nebo proti epilepsii.

Léky mizí z Česka, ale kam?

A kam nám tedy léky mizí a proč nejsou? Na vině je více faktorů. V případě Endiaronu ho firmy vyvezly do zahraničí místo do Česka, protože venku za něj dostaly více zaplaceno. A kam a kdo ho vyvezl? Nikdo neví, protože to je informace, na kterou platí embargo. Výpadky léků sice nejsou nic nového, Endiaron už chyběl v lékárnách v roce 2018. Ale v současné době se situace stává neúnosnou kvůli její intenzitě. A v některých případech nejde ani řešit výpadky náhradou.

V případě léků se celý obchodní a výrobní řetězec stal nepřehledným. A jak uvádí týdeník Echo, neorientují se v něm a ani samy farmaceutické firmy. Velká část problému je způsobena tím, že je Evropa závislá na výrobě v Číně a v Indii. Výroba v Asii je zkrátka levnější a není sešněrovaná tak přísnými regulacemi. A protože se třeba nějaký lék vyrábí jen v jedné továrně, stačí, aby tam nastal nějaký problém a dochází k výpadku u nás v Evropě. A dalším faktorem jsou strategie farmaceutických firem. Což je právě případ Endiaron, který se vyvezl primárně mimo Českou republiku.

A samozřejmě nám neuniklo, že to, co se nedá sehnat u nás, tak v Polsku nebo v Rakousku mají.

Zbývají nám babské rady?

Částečně s nadsázkou a dílem vážně se můžeme uchýlit k a babským radám. Jako jsme si uměli poradit za minulého režimu, když něco chybělo, poradíme si i teď. Jak se říká, kde „vlci hynou, Čech se směje.“ Těžko si doma vyrobíme penicilin, pokud nám zrovna nezplesniví chléb a už vůbec ne léky proti rakovině. Ale alespoň v oblasti špatného trávení můžeme být soběstační.

Takže, pokud vás trápí průjem, určitě zkuste černé uhlí, to snad ještě v lékárnách je, kdyby chybělo, tak si na zahradě spalte pár větví. Jako vhodný materiál vám poslouží tvrdé dřevo (např. Buk, vrba, borovice, dub, skořápky vlašských ořechů).

Vykopejte si v zemi díru asi 0,5 m hlubokou a zapalte v ní tvrdé dřevo. Až se dřevo dobře rozhoří, zakryjte díru velkým kusem pocínovaného ocelového plechu, na který nahromaďte drny a vykopanou hlínu, aby se do ohniště nedostával vzduch a vytvořilo se vakuum. Dřevo se takto spálí a vznikne uhlí s adsorbční schopností. Zuhelnatělé kousky potom rozdrťte kladívkem například v pytlíku tak aby vznikly malé kousky, které pak budeme moci dát do mixéru a rozmixovat na jemno. Rozmixované uhlí pak dobře uzavřete, protože jinak bude adsorbovat nečistoty i ze vzduchu.

A k tomu pomůže odvar z rýže. Kdybyste to náhodou přehnali a naopak se nemohli vyprázdnit, sáhněte po vločkách. Ty obsahují hodně vlákniny a jejich účinek se ještě znásobí, když přidáte mléko. A tak můžete pokračovat stále dokola. Přesto nám nezbývá než doufat, že výpadky léků díky novele zákona o léčivech nebudou tak intenzivní, ta by měla začít platit od podzimu letošního roku.

Autroský text

Zdroj: CLnK, SÚKL,Pharmanews