Jestliže nám chybí pro tělo důležité látky, dochází i ke zpomalení látkové přeměny. Tu si můžeme představit jako biochemické procesy až na úrovni buněk při kterých tělo zpracovává látky přijaté z vnějšího prostředí jako je jídlo, aby pro něj byly dále využitelné zejména jako zdroj energie potřebné pro další pochody a procesy v našem těle. Zbytek látek, které tělo nepoužije vylučuje jako metabolity. Pomalejší látková přeměna se totiž znatelně projevuje i na poklesu naší výkonnosti.
Když máte vybitou baterku
Pokud nám naše hodinky ukazují vybitou "body battery" cítíme se v tu chvíli vyčerpaní jako bychom právě složili vagón uhlí: práce nám nejde od ruky, se soustředěností jsme na štíru, každá "kravina" nás rozhodí, motivace k čemukoliv veškerá žádná… a postrádáme životní energii a elán. Co se to s námi děje?
Za únavou mohou být obtíže srdečního nebo krevního oběhu, zapomětlivost, nespokojenost nedostatečná fyzická kondice, špatný jídelníček, nadváha, obezita nebo také nadmíra stresu. Jakkoliv to bude znít nepopulárně zdrojem stresu pro nás může být nejen práce, do které chodíme s nechutí nebo nepříjemná kolegyně ale i partner nebo člen rodiny, o nějž pečujeme. Pozor, na druhou stranu nás mohou stresovat i pozitivní události, jako je příprava na svatbu nebo na dovolenou. V tu chvíli nám pomůže, když si stresující faktor definujeme a zkusíme s ním pracovat i když nás to může přivést do velmi nepříjemných situací. Například říct kolegyni, že na oběd s ní nepůjdete, protože vážně nechcete poslouchat stížnosti na jejího manžela. Změnu totiž musíme většinou udělat u sebe a do toho se nám moc nechce. Ať už je příčina poklesu výkonnosti jakákoliv, doporučení, jak se z tohoto stavu dostat bývají podobná. Potřebujeme omezit stresové faktory, jíst kvalitní nutričně vyváženou stravu (obsahující bio látky podporující naši výkonnost), pravidelně si dopřávat dostatek odpočinku a také se přiměřeně věnovat pohybové aktivitě, která nám přináší pocit radosti. Kdybychom se měli zaměřit na jídelníček jsou pravidla celkem jednoduchá. Stačí nevynechávat snídani, nejíst před spaním velká na sacharidy bohatá jídla, vzdát se většiny uzenin a zpracovaného masa, tučných jídel a ultra zpracovaných potravin a v poslední řadě omezit kofein a také pokud možno zcela vynechat alkohol. Zdá se vám to složité? Začněte krůček po krůčku.
Zkuste léčení ovocem a zeleninou
Některé vitaminy a minerály mohou totiž látkovou přeměnu zvýšit a tím také pozitivně ovlivnit naši výkonnost. Které to jsou?
Vitamin D se syntetizuje v kůži účinkem světla a slunce. V našem těle přináší spontánní impulsy k aktivitě genů v buněčných jádrech.
Vitamin A obsahuje například mrkev, špenát, dýně, kadeřavá kapusta, brokolice, melouny, rajčata, zelené saláty a zelené luštěniny jako je hrášek nebo fazolky. Z ovoce jsou to pak meruňky, mango, broskve, avokádo a papája.
Jód najdeme v mořské soli, rybách a řasách. Je potřebný pro tvorbu tyroxinu hormonu štítné žlázy.
Železo je stopový prvek mimo jiné důležitý pro dýchací řetězec a buněčnou energii. V zelenině se nachází hlavně v zelí, kapustě, mrkvi, kořenové zelenině, špenátu, rajčatech a luštěninách.
Recept proti únavě: zeleninové lasagne
Na omáčku budete potřebovat:
- 2 PL olivového oleje
- 4 stroužky česneku
- 900 g loupaných rajčat1 cuketa
- 1 ČL oregana
- 1 ČL bazalky
- 1 ČL tymiánu
- Sůl a čerstvě umletý pepř
- Na lasagne:
- 6 lasaňových plátků
- 500 g špenátu
- 300 g strouhaného parmezánu
- 1 ČL oregana
Postup:
Na rozehřátém oleji za stálého míchání osmahněte prolisovaný česnek a přidejte oregano, bazalku a tymián. Osolte a opepřete. Poté vmíchejte na jemno posekaná rajčata a duste asi 20 minut. Do hotové omáčky přidejte nastrouhanou. Mezitím si uvařte lasagnové plátky (max. 5 minut). Dno zapékací mísy zalijte omáčkou a na ní přidejte 3 lasagnové plátky. Přelijte omáčkou a posypte na jemno posekaným špenátem. Překryjte dalšími plátky a polijte zbytkem omáčky. Na závěr pekáček posypejte strouhaným parmazánem a oregánem. Pečte v rozehřáté troubě na 180 stupňů asi 40–45 minut. Před rozporcováním a podáváním nechte 15 minut stát.
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36258141/
- MUDr. Christiane Lentzová, Ovoce a zelenina jako lék