Nenápadnému keříku s dřevnatými stonky, jehličkovitými lístky a drobnými květy v podobě drobných zvonků svědčí nejvíc suchá místa s hlinitopísčitým podložím a dostatkem slunce. Vyskytuje se hojně po celé Evropě s výjimkou té jihovýchodní. U nás roste nejhojněji v horských oblastech nad 500 m n.m.

Co sbírat

Nejčastěji se sbírá jeho nať, ale nejvíce účinných látek obsahují květy a pupeny. Jsou nabité tříslovinami (mají protizánětlivý a antiseptický účinek) a dalšími hořčinami, flavonoidy (antioxidační účinky), silicemi, minerály a dalšími užitečnými látkami. Květy je možné snadno stáhnout z větvičky, aniž by se musela ustřihnout celá rostlina. Uchovávají se nejčastěji sušením – ideálně na slunci, nebo v troubě při teplotě do 45 °C.

Jak ho využít

Užívá se nejčastěji ve formě odvarů a čaje – ten si lze připravit i z čerstvých květů nebo nati. Velmi praktické jsou tinktury. Využít se dá ale i v nečekaných podobách a rolích. Za delikatesu je považovaný vřesový med. Vřes se také používal k vaření piva v časech, kdy se ještě nevyužíval chmel Velkou roli hraje tato rostlinka v zimě – slouží jako čerstvá pastva pro volně žijící zvěř ale i pro ovce na zimních pastvinách.

S čím pomůže

Věřilo se, že vřes chrání proti zlým silám, a pokud v přírodě narazíte na bílou variantu, měla by vám přinést štěstí. Prokazatelně ale vřes pomáhá při zánětech močového měchýře nebo močových cest a zmírňuje potíže spojené s močovými kameny nebo zvětšenou prostatou. Podporuje tvorbu moči, proto se hodí při otocích, zvyšuje pocení při horečce, pomáhá odvádět sůl z těla, takže je doporučován při revmatismu a bolestech kloubů. Svíravé účinky vřesu se využívají i při kašli a nachlazení. Navíc zklidňuje, pomáhá uvolnit se a zlepšuje spánek.

Vyzkoušejte: Vřesový med při nachlazení a kašli
Vřes je považovaný za bylinu bez vedlejších účinků, proto se hodí i pro malé děti a těhotné ženy. Uchovat si ho můžete třeba v podobě léčivého medového sirupu –tři lžičky denně pomohou vyléčit kašel a zotavit se z nachlazení. Receptů mezi lidmi koluje více, nás zaujal tenhle: ve větším hrnci zahřejte 250 ml vody, přimíchejte dvě vrchovaté polévkové lžíce vřesového květu a jeden malý svitek skořice a na mírném ohni vařte 20 min. Potom odvar sundejte z plotny a vsypte do něj plátky citronu (bude stačit cca jeden malý) a nechte 24 hodin louhovat. Potom tekutinu pečlivě sceďte přes plátno, smíchejte s půl kilem medu a v uzavřené sklenici schovejte do chladu a tmy.

Zdroj: bylinkovyraj.cz, dumazahrada.cz