MOKRÝ KAŠEL: DOSTAŇTE HLEN Z TĚLA VEN

KLASICKÉ LÉKY I BYLINKY

Mokrý kašel je náš pomocník a byla by chyba se ho snažit zbavit. Ulevit si ale můžeme přípravky na ‚rozředění‘ hlenu, které usnadňují vykašlávání. Říká se jim mukolytika a poznáte je podle latinského slova ‚muco‘ v názvu. Jde například o léky Mucosolvan a Mucobene. Stejně fungují ale i Bromhexin či Ambrobene. Další možností jsou přípravky s účinnou látkou nazvanou guajfenesin, která pomáhá hlen uvolnit a vykašlat (třeba Robitussin expectorans). Tyto preparáty ovšem neužívejte před spaním, protože naředěný hlen vás bude nutit kašlat a moc se nevyspíte. K dispozici jsou i léky s výtažky z léčivých bylin. „Již od dob starověku se k léčbě kašle používaly také byliny. Jednou z nich je břečťan popínavý, dále také jitrocel a mateřídouška,“ doplňuje lékárnice Ivana Lánová.

ZKUSTE HOMEOPATIKA

Na všechny typy kašle pomůže například Stodal, těhotným a kojícím ženám přinese úlevu bylinný preparát Stopkašel. Tělo je dobré zásobit také dostatkem tekutin a vitaminů, měli byste si naordinovat klid na lůžku a zvlhčovat vzduch v bytě nebo alespoň v místnosti, kde spíte. Pozor na přetopené pokoje! Lidová tvořivost sice radí jako všelék vypotit se, v případě respiračních onemocnění by ale horko mohlo naopak ublížit.

BABSKÉ RADY A MASTI

Naši předkové kdysi mazali hrudník při dýchacích obtížích psím nebo vepřovým sádlem. Dnes máme i méně kontroverzní a rozhodně voňavější alternativy. Výrobci certifikované přírodní kosmetiky nabízejí například balzámy s bambuckým máslem a směsí éterických olejů, které dokáží na noc kašlání zklidnit a přes den pomáhají udržovat dýchací cesty volné. Vtírejte je alespoň dvakrát denně do pokožky hrudníku a zad, ale také kolem kotníků a na nárty obou chodidel. Poté se zabalte do teplé deky a dopřejte si dostatek odpočinku.

SUCHÝ KAŠEL: ZKLIDNIT PODRÁŽDĚNÍ

Oproti vlhkému kašli nám suchá varianta nijak nepomáhá, naopak. Nekonečné záchvaty dráždivého kašle narušují spánek, iritují průdušnici a vysilují organismus. Cílem léčby je proto zklidnit podráždění a kašel potlačit. Ale také vypátrat jeho příčinu. Suchý kašel je znamení, že se v organismu něco děje. Na vině může být i alergie, astma, reflux, nebo dokonce nádor.

LÉČBA OPIOIDY

Na suchý kašel pomáhají antitusika – v jejich názvu často najdete slabiku ‚tuss‘ (Stoptussin, Robitussin, Mugotussol…). Jde o léky, které tlumí kašlací reflex a zároveň podporují rozpouštění a uvolňování hlenu v dýchacích cestách. Jejich cílem je přeměnit suchý kašel na vlhký, produkující hlen. Ten plní funkci jakéhosi lapače nečistot a škodlivých zárodků. Za normálních okolností ho ven transportuje řasinkový epitel, který pokrývá povrch dýchacích cest. Kašel většinou signalizuje, že bacilů či nečistot je v těle více než obvykle. Zmíněná antitusika jsou dvojího typu – kodeinová a bez kodeinu. První typ (například Stopex, Robitussin Antitussicum nebo Mugotussol) je sice velice účinný, ale silně návykový. Kodein je opioid a v těle se přetváří na morfin. Proto je nutné přesně dodržovat dávkování i doporučenou dobu podávání. Dětem do 12 let se kodeinové přípravky podávat nesmí. Bezkodeinové jsou například léky Sinecod, Tussin nebo Stoptussin.

VOŇAVÉ BYLINNÉ INHALACE

„Dobrým znamením je, když se suchý kašel změní v produktivní a postupně se intenzita zahlenění a vykašlávání snižuje. K tomu pomůžou inhalace s éterickým olejem z eukalyptu (je protiinfekční), borovice (ten je zároveň i antibakteriální), jedle (působí antisepticky) nebo z cypřiše,“ radí aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Inhalovat můžete jednoduše tak, že si několik kapek éterického oleje nakapete na kapesník nebo polštář. Pro milovníky aromaterapie už se vyplatí pořídit alespoň jednoduchou aromalampu, difuzér nebo difuzér kombinovaný se zvlhčovačem vzduchu (ten oceníte zejména v sušším prostředí). Rychlým a snadným řešením i pro větší prostory jsou přírodní osvěžovače vzduchu s eukalyptem, který pomáhá rychle uvolňovat dýchací cesty.

DOSTATEK VODY A NADITÝ POLŠTÁŘ

Stojí také za to zvýšit příjem čisté vody a dvakrát denně si uvařit bylinný čaj. „Tekutina pomáhá ještě více naředit hleny a podporuje tělo v detoxikaci a odplavování škodlivin,“ doplňuje Zrubecká. Důležité je také to, jak spíte. Záchvaty suchého kašle se zhoršují v poloze vleže, proto si na noc hlavu podložte naditým polštářem.

SUCHÝ, NEBO VLHKÝ KAŠEL

Vlhký kašel je ten, kdy vykašláváme hlen. Pokud se jedná o kašel dusivý, dráždivý nebo ten, který tíží na hrudi, ale nejde nic vykašlat, mluvíme o suchém kašli. Lékaři důrazně varují před snahou rychle vyřešit vlhký kašel léky určenými na jeho suchou variantu, které potlačují kašlací reflex. Hlen by se v dýchacích cestách hromadil a pacient by se mohl začít dusit.

NENÍ TO REFLUX?

Bolesti v krku i chrapot bývají často způsobené chybným pH (kyselostí) v ústech a hltanu. V tom případě se pravidelně a zejména po ránu dostavují prudké bolesti v krku. „Příčina je v průniku žaludeční kyselosti na sliznice dýchacích cest. Léčení spočívá v dietních opatřeních a lécích ke snížení žaludeční kyselosti. Mezi dietní opatření patří zejména vynechání kávy, alkoholu, tekutého mléka, příliš sladkých a příliš tučných potravin,“ radí foniatrička Jitka Vydrová.

Zdroj:

  • Speciál Kondice 11/2018
  • www.hlasovecentrum.cz
  • https://blog.nobilis.cz/
  • poliklinika-zbraslav.info