Bezezbytkovou dietou se rozumí způsob stravování s omezením především hrubé vlákniny. Vynechává se tedy celozrnné pečivo, luštěniny, ovesné vločky, ale i spousta druhů nadýmavé zeleniny jako zelí, kapusta, květák, okurky a tak dále. Bezezbytková dieta se zaměřuje na lehce stravitelné potraviny, které nenadýmají a tělo by je mělo bez problémů strávit, aniž by se zatěžovala střeva. Vhodná je především pro ty, kteří potřebují ulevit střevům, například při zánětlivých onemocněních trávicího traktu jako je Crohnova choroba. Běžně se používá také před kolonoskopickým vyšetřením jako součást vyčištění střev.

Minimum tuků i koření

Protože se jedná o dietu šetřící, je důležitá i úprava potravin. Nedoporučuje se smažení, dráždivé druhy koření, samozřejmě ani alkohol a pokrmy s přepálenými tuky. Ovoce, zelenina nebo třeba brambory by měly být pomixovány na kaši nebo jemně nastrouhané, aby se co nejvíce rozrušila vláknina. Výběr ovoce je při téhle dietě velmi omezený, v podstatě se mohou jíst jen oloupané banány. Ostatní druhy ovoce jako jablka či meruňky je třeba zbavit slupky a podusit.


Jestli máte rádi polévky, pak pro vás tato dieta nebude problém. Doporučuje se podávat hlavně vývary z hovězího nebo drůbežího masa, ze kterého odstraníte viditelný tuk, doplníte rýží, těstovinou, kapáním, krupicí, nebo můžete přidat jemně nastrouhanou mrkev, celer či brambory či mleté hovězí maso. A co přílohy? Dopřát si můžete dušenou rýži, bramborovou kaši, jemný knedlík nebo lehce rozvařené těstoviny. Všechny pokrmy můžete pouze jemně dosolit, ochutit mletým kmínem, petrželkou nebo citronovou šťávou.

Jak správně vařit?

Při přípravě jídel se používá vaření, dušení nebo pečení bez tuku pod poklicí, aby se netvořila kůrka. Maso nejprve zbavte viditelných nestravitelných zbytků, opečte nasucho, podlijte netučným vývarem nebo vodou a přikryté duste nebo pečte. Šťáva či omáčka na maso se zahušťuje moukou nasucho opraženou a rozmíchanou ve vodě, klasická jíška s máslem se nepoužívá.

Milovníky české kuchyně potěší, že ani při téhle dietě si nemusí odepírat třeba rajskou omáčku s hovězím masem a těstovinou, koprovku s knedlíkem, hovězí vývar s nudličkami, rizoto s kuřecím masem a strouhaným sýrem nebo třeba plátek dušeného hovězího se špenátem a bramborovým knedlíkem. Všechno je to jen o způsobu přípravy.

Co se nedoporučuje:

kořeněné, ostré jídlo
nadýmavé potraviny
sladkosti a konzervované potraviny
tučná jídla
syrové ovoce a zelenina
celozrnné výrobky
ořechy, mák, kokos, semínka, zrna
luštěniny
houby
káva
čerstvé pečivo

Povolené potraviny:

zakysané mléčné výrobky a nízkotučný sýr
brambory
libové maso vařené nebo pečené na sucho
bílá rýže a bílé pečivo i těstoviny
vaječné bílky
zelenina mražená, sterilovaná, vařená, jinak nejlépe oloupaná a rozmixovaná
z ovoce oloupané banány, meruňky, broskve a jablka jen jako pyré nebo džus

Hodí se i při hubnutí?

Díky tomu, že při dietě eliminujete tuky a přijímáte dostatek bílkovin z masa, dochází při ní automaticky k mírné redukci hmotnosti. Kvůli nedostatku vlákniny a některých vitamínů a minerálů ji jako redukční dietu ale nelze doporučit. Tato dieta je zacílena na tlusté střevo, na jeho očistu, zprůchodnění a obnovení funkcí. Bezezbytková dieta by se tak měla držet pouze dočasně, nejedná se o dlouhodobě udržitelný stravovací návyk.


Zdroje:

https://www.nzip.cz/clanek/518-bezezbytkova-dieta

https://www.bezhladoveni.cz/bezezbytkova-dieta/

https://zivotbezstreva.cz/domaci-parenteralni-vyziva/rady-a-tipy-dpv/bezezbytkova-dieta/