Vitamínů B je celkem osm. Co mají všechny společného?

Jsou to ve vodě rozpustné vitamíny, nezbytné pro fungování metabolismu. Ačkoliv mají některé společné vlastnosti, každý má jedinečnou funkci a je potřebný v jiné dávce. Fungují často synergicky, v úzké spolupráci.

Existují všechny v lékárnách jako volně prodejné doplňky?

Jednotlivé vitamíny skupiny B lze koupit jako volně prodejné doplňky stravy, anebo je najdete v lékárně pod označením B-komplex, což je obchodní označení skupiny B vitamínů, obvykle ale neosahuje všechny

Kdo by je měl takto synteticky doplňovat?

Vyšší potřebu některých B vitamínů mohou mít děti, senioři, těhotné ženy, vegetariáni, či vegani, jedinci s oslabenou imunitou.

Lze říci, který z těchto vitamínů pravděpodobně dnes lidem chybí nejvíce a proč?

Snad nejznámější je vitamin B12, životně důležitý pro neurologické funkce, tvorbu DNA a vývoj červených krvinek. Je obsažen pouze ve stravě živočišného původu. Deficit B vitamínů může někdy způsobovat chronické onemocnění, věk, špatná skladba jídelníčku, užívání některých léků i alkoholu.

Nedostatkem vitamínu B 12 tak bývají pravděpodobně nejvíce ohrožení vegani. Jsou v takovém případě odkázáni pouze na suplementy nebo ho lze získat i jinak?

Kromě doplňků stravy lze vitamin B12 doplnit pomocí sójových výrobků, různých instantních nápojů, rostlinných mlék (mandlové). Najdeme ho i v některých minerálních vodách, margarínech, cereáliích, energetických tyčinkách i nápojích, ovocných džusech a sirupech

Lze se nějakým vitamínem B „předávkovat“? Případně v jakých případech by měli být lidé s jeho užíváním opatrní?

Vzhledem k tomu, že jsou rozpustné ve vodě, je předávkování nepravděpodobné při užívání doporučených dávek. Při vysokých dávkách některých B vitamínů se může objevit bolest hlavy a břicha, zvracení, svědění kůže. Podávání vitaminu B12 se ale například nedoporučuje onkologickým pacientům a pacientům s psoriázou.

Říká se, že vitamíny B mohou pomáhat při hubnutí. Jde jen o další mýtus související s dietami nebo je na tom něco pravdy?

Bez dostatečného zásobení vitamíny B nemohou správně fungovat metabolické funkce včetně trávení. Pokud během hubnutí sportujete, máte vyšší spotřebu B komplexu. Zařazením optimálního množství B vitamínů do jídelníčku zvýšíte rychlost spalování energie během fyzické aktivity. Tím hubnutí podpoříte.

V dřívějších dobách, před invazí moderních antidepresiv, se v případech psychické nepohody lidem často doporučoval právě vitamín b. Má v této oblasti stále svoji funkci? Doporučila byste jeho zvýšený příjem třeba lidem s podzimními chmury?

Doplňky stravy mohou zmírnit stres, zvýšit kognitivní výkonnost a snížit příznaky deprese a úzkosti. Nejsou ovšem lékem na duševní nemoci, mohou pouze pomoci zmírnit projevy těchto onemocnění.

Víte, že?

Vitamín B1 je první objevený vitamín vůbec. Objevil ho polský vědec Kazimierz Funk v otrubách rýže. Byl to právě on, kdo zároveň přišel s termínem „vitamín“ respektive „vital a amine“, tedy něco jako „aminy nezbytné pro život“

Zatímco nedostatek vitamínu C je obecně spojovaný s kurdějemi, ne každý ví, že „své“ nemoci má i nedostatek vitamínů B. Chybějící vitamín B1 stojí za onemocněním nervového systému známým jako beri-beri. Projevuje se zejména velmi těžkou únavou, slabostí, srdečním či plicním selháním

Nedostatek vitamínu B3 zase může vést k onemocnění Pellagra, projevující se zejména demencí, ale také průjmy či kožními záněty

Zdroj: časopis Květy, Daniela Pokorná, lékárna dr. Max