Proces vyprazdňování je jednou z nejzákladnějších životních potřeb každého člověka a nutno podotknout, že také jednou z nejintimnějších. I císař pán chodil sám. Odjakživa jsme se vyprazdňovali přirozeně, pak ale přišla moderní vymoženost v podobě záchodu a my jsme začali sedět. Ten však nevychází z anatomických potřeb člověka, a tudíž je tedy naprosto nevhodný.

K čemu při špatné poloze dochází

Při sezení je tlusté střevo stažené speciálním svalem latinsky zvaným musculus puborectalis, který znesnadňuje vyprazdňování. Zprůchodní se až v pro něj přirozené poloze – ve dřepu. Jednoduše řečeno, klasické sezení, jak to teď děláme, zmáčkne střeva. Následkem je pak špatné a nedostatečné vyprázdnění. Z těla nemohou odejít důležité toxiny. Nutí nás to tlačit, čímž situaci vlastně ještě zhoršíme.

Na toto téma proběhla celá řada studií a pokusů. Jedním z nich je vědecký experiment, který už v roce 2003 u osmadvaceti zjevně zdravých dobrovolníků zkoumal, jak se u nich projeví vyprazdňování ve třech různých polohách. Závěrem lze říci, že nejlepšího výsledku dosáhli lidé ve dřepu. V poloze v sedu bylo rovněž oproti dřepu nutné vyvinout nadměrné vypuzovací úsilí.

Sezením až k rakovině tlustého střeva

Na záchodě strávíme dohromady více než sto dní života a ke všemu při tom klasickým sezením vždy děláme nebezpečnou chybu. Špatná poloha při vyprazdňování totiž může mít za následek mnohem horší problémy, než že si na toaletě posedíme déle nebo že musíme „jít častěji“, protože předtím jsme to nedodělali pořádně. V roce 2015 byla Česká republika první na světě v počtu výskytů zhoubných nádorů tlustého střeva. Další nemalá část populace opakovaně trpí zácpou, hemeroidy, ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou.

Z anatomického hlediska jsou tedy turecké záchody nejvhodnější řešení. Ale jen hrstka z nás by s chutí a dobrovolně balancovala nad dírou v zemi. Navíc se nejedná o metodu vlídnou k našim kloubům. Naštěstí lze v moderní době spojit příjemné komfortní sezení se zdravým vyprazdňováním v dřepu, a to tak, že dřep nasimulujeme. Stačí si podložit chodidla do výšky 10 až 15 cm nad zemí. Dalším způsobem je použít již hotovou záchodovou stoličku, která je svým tvarem a velikostí zhotovena přesně za tímto účelem. A tady jsou její výhody:

  • Šetří čas, na záchodě strávíte kratší dobu a budete odcházet s pocitem lepšího a kvalitnějšího vyprázdnění.
  • Pohodlnější a zdravější, je spojením anatomicky výhodného dřepu a komfortu sezení.
  • Méně se nadřete, na WC odvedete snazší práci.

Pravidelné vyprazdňování má vést k našemu lepšímu zdraví. Paradoxně ale takovou základní věc většina z nás dělá špatně.

Čím dalším své tělo podpořím

Jak zaujmout na toaletě správnou polohu, říká se jí také pozice squat, už víte. Kromě toho proces defekace podpoříte také dostatečným přísunem vlákniny, kterou najdete zejména v ovoci a zelenině, dále v luštěninách či celozrnných potravinách. Pravidelný a dostatečný pitný režim by měl být samozřejmostí.

Neexistuje jediné správné číslo, kolikrát denně a jak často vykonávat velkou potřebu. Faktem zůstává, že byste tak měli učinit minimálně jednou denně. Pakliže ne, hovoříme už o zácpě. I když se o tom moc nemluví, protože se stydíme podobné věci rozebírat, je vyprazdňování ukazatelem našeho zdraví. Začněte proto alespoň tím, že si na to „dřepnete“, a pak uvidíte, co dál.

Zdroj:

  • https://www.stokrle.cz/
  • https://www.mou.cz/nadory-tlusteho-streva-a-konecniku/t1451
  • https://www.mastichashop.cz/zacpa-tipy-na-odstraneni-zapchy/#procvznika
  • https://defekace.info/poradna/sed-nebo-drep/