Zavařování je tradice, která nás doprovází už po několik generací. Na první pohled se zavařování může zdát jako úkol pro kulinářské profíky, se správným postupem a trochou trpělivosti je to hračka!

Zdroj: Youtube

Příprava na zavařování ovoce

Než začnete s procesem zavařování, je důležité, abyste měli vše potřebné po ruce. To zahrnují sklenice na zavařování, víčka, nůž, mísa, hrnec na zavařování a suroviny, které chcete zavařit. A samozřejmě, nezapomeňte na hygienu.

Výběr ovoce pro zavařování je samozřejmě také zásadní. Ideální jsou zralé, ale pevné plody bez známek hniloby nebo plísně. Před zavařováním by mělo být ovoce dokonale omyto, a pokud je to potřeba, také oloupáno a nakrájeno.

Při přípravě sklenic a víček je také nezbytná dokonalá čistota. Sklenice a víčka by měly být sterilizované (například vyvařené nebo vložené do horké trouby). Víčka by měla být nová, aby zaručila pevné uzavření.

Co se dá zavařovat?

Zavařovat lze téměř všechny druhy ovoce a zeleniny. Velmi oblíbené jsou například jablka, hrušky, meruňky, broskve, švestky, třešně, ale i různé bobule. Zavařovat lze i některé druhy zeleniny, jako jsou okurky, papriky, rajčata nebo květák. Skvěle chutná i zavařovaná kukuřice.

Zavařování

Zavařování začíná v momentě, kdy máte vše připravené. Suroviny vložíte do sklenic, přidejte cukr, sůl, koření, či jiné přísady dle chuti a receptu, a pak sklenice uzavřete dostatečně pevně víčky. Sklenice pak vložíte do hrnce s vodou a začnete proces zavařování. Je důležité dbát na to, aby voda pokrývala sklenice až po jejich okraj.

V troubě:

Zavařování v troubě je vhodnou alternativou pro ty, kdo nemají velký zavařovací hrnec. Sklenice s ovocem a dalšími přísadami umístěte do pevného pekáče, který se naplní vodou do výšky asi 2 cm (v průběhu zavařování můžete doplňovat). Teplota v troubě by měla být udržována na cca 200°C, pokud nemáte teploměr do trouby, může to být složitější. Doma sterilování je stejná jako u klasického zavařování - 5-13 minut dle velikosti sklenic.

V mikrovlnné troubě:

Zavařování v mikrovlnce je rychlá metoda, ale měla by se používat pouze pro malé množství a krátkodobé skladování. Před zavařováním se sklenice a víčka sterilizují tradičními způsoby. Sklenice se naplní ovocem, cukrem a dalšími přísadami ale nikdy nesmí být naplněné až po okraj. V mikrovlnné troubě zavařujte pouze sklenice se závitovými víčky a zabezpečte, aby se vzájemně nedotýkaly. Čas zavařování se liší podle množství a druhu ovoce, ale obecně se pohybuje od 5 do 10 minut. Po zavaření se víčka utáhnou a sklenice se nechají vychladnout.

V myčce nádobí:

Zavařování v myčce nádobí je netradiční metoda, která je populární pro její jednoduchost a efektivitu. Sklenice se naplní ovocem, cukrem a dalšími přísadami, pevně se zavřou a umístí se do myčky nádobí víčkem dolu. Spustí se cyklus na nejvyšší teplotu (nejméně 65 °C), obvykle režim "intenzivní mytí". Tato metoda využívá vysoké teploty a tlaku v myčce k zavaření. Po cyklu se myčka nechá úplně vychladnout, než se otevře, aby se zabránilo prudké změně teploty, která by mohla sklenice popraskat.

Pamatujte, že bez ohledu na metodu zavařování je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a postupy pro správnou sterilizaci sklenic a víček.

Zdravé zavařeniny?

Pokud si chcete užít zavařené ovoce, ale nechcete použít tunu cukru, máme pro vás trik. Pokud k nakrájenému a otištěnému ovoci přidáte špetku soli, sůl vytáhne z ovoce přirozenou sladkost a zvýrazní chuť. Použít pak můžete místo cukru samozřejmě i zdravější alternativy, jako jsou různé sirupy či cukry s vyšším obsahem melasy.

Důležitá je samozřejmě i kvalita vybraného ovoce. Chystáte-li se zavařovat, snažte se vybírat lokální a dostatečně zralé ovoce. Chuť pak bude neodolatelná.

Zdroje:

  • https://www.zbozi.cz/magazin/c/zavarovani-tipy/
  • https://www.tescoma.cz/tipy-pro-uspesne-zavarovani
  • http://www.milujizavarovani.cz/cs/temata/show/zavarujeme/6-zakladni-zasady-zavarovani/