Konzumace dostatečného množství bílkovin je nepochybně nutná k odvrácení podvýživy, může být také důležitá pro zachování svalové hmoty a síly s přibývajícím věkem. V posledních letech se objevují názory, že vyšší obsah bílkovin v potravě má zrychlit metabolismus a usnadnit hubnutí. Proto jsou proteiny tolik atraktivní nejen pro vrcholové sportovce, ale také pro řadu žen, které se snaží zhubnout. Všude narážíme na diety s vysokým obsahem bílkovin. Mějte však na mysli, že dlouhodobé dodržování takových diet může poškodit zdraví.

Zdroj: Youtube

Může být příliš mnoho bílkovin škodlivých?

Podle studie, je zřejmé, že příliš mnoho proteinu ve stravě může být zbytečné nebo dokonce škodlivé. Mnoho dospělých nebo i mladistvých (zejména sportovců nebo žen, které se snaží zhubnout) to s bílkovinami přehání a přehlíží zdravotní rizika. Lidé, kteří dodržují dlouho vysoko bílkovinové diety, jsou proto ohroženi. Nadbytečné bílkoviny tělo nevyužívá efektivně a mohou představovat metabolickou zátěž pro kosti, ledviny a játra. Kromě toho může být vysoko proteinová strava spojena také se zvýšeným rizikem ischemické choroby srdeční v důsledku příjmu nasycených tuků a cholesterolu nebo dokonce rakoviny. V současné době žádný důvod doporučovat vysoký příjem bílkovin nad doporučenou výživovou dávku pro zdravé dospělé, uvádí dále studie.

Přílišná konzumace potravin bohatých na bílkoviny může také znamenat, že vám budou chybět další důležité živiny, jako je vláknina, protože živočišné produkty bohaté na bílkoviny vlákninu neobsahují. Strava s nízkým obsahem vlákniny může způsobovat zažívací problémy od zácpy, průjmu, mírné nevolnosti nebo únavy po jídle. Může také změnit váš mikrobiom, kolonii prospěšných bakterií a mikroorganismů, které žijí ve střevech, vysvětluje například magazín Insider.

Zejména lidé s problémy s ledvinami by se měli nadměrnému množství bílkovin vyhýbat, protože je to nadměrně zatěžuje. Ideální je omezit příjem bílkovin z červeného masa a nahradit ho rybami nebo drůbežím. Bílkoviny se také získávají s mléčných výrobku a luštěnin.

Bílkoviny, kolik už je moc

Je těžké poskytnout konkrétní odpověď, protože mnoho věcí je stále nejistých a ani samotní odborníci se neshodnou. Nicméně pro průměrného člověka, který není elitním sportovcem ani se intenzivně nevěnuje kulturistice, je pravděpodobně nejlepší snažit se o to, aby jeho příjem nepřesáhl doporučenou denní dávku bílkovin.

Ideální množství bílkovin, které byste měli denně zkonzumovat, je 56 gramů na den pro muže a 46 gramů na den pro ženy.

Doporučená denní dávka podle hmotnosti činí 0,8 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Pro 70kilového člověka to znamená 51 gramů bílkovin denně. Aktivní lidé – zejména ti, kteří se snaží budovat svalovou hmotu - mohou potřebovat více.

Určitě je dobré věnovat větší pozornost typu bílkovin ve stravě, například omezit konzumaci červeného masa a zvýšit konzumaci zdravějších zdrojů bílkovin, jako je losos, jogurt nebo fazole.

Zdroj: Harvard health, Insider, Studie