Hned na úvod je důležité říct, že vasektomie nerovná se kastrace. Muži při zákroku nepřichází o žádnou část vnějších pohlavních orgánů. Vasektomie také neovlivňuje erekci, libido ani prožitek sexu. Zmenší jen o pár jednotek až desítek procent objem ejakulátu, protože se do něj po zákroku už nedostanou spermie. Při rešerši k článku jsem se často setkala s tím, že muži považují vasektomii za odstranění varlat, tedy vykleštění, nebo přesně neví, co pojem znamená. A i když jsou s vasektomií obeznámeni, mají někdy pocit, že je připraví o mužství a o plodnost. Ani jedno z toho ale nemusí být pravda.

Metoda vznikla ve 20. letech 19. století a původně se používala ke sterilizaci psů. U mužů se rozšířila během druhé světové války, kdy byla také uznána jako antikoncepce. Od sedmdesátých let minulého století se pak ve světě začala vykonávat masivněji a v některých zemích se už jedná o běžnou metodu zabraňující početí.

Například podle Vladislava Šolce, analytika a psychoterapeuta působícího v Milwaukee v americkém Wisconsinu, si ve Spojených státech ročně nechá chámovody chirurgicky přerušit až půl milionu mužů. „Po nedávném rozhodnutí amerického ústavního soudu, který otevřel možnost zákazu interrupce, toto číslo stouplo čtyřnásobně,“ říká s tím, že v Česku jsme zatím spíše ve fázi opatrného seznamování se s tímto zákrokem.

Vasektomii si už u nás nechalo udělat několik tisíc mužů. Podle Tomáše Vavříka, lékaře urologického oddělení Nemocnice Hořovice, vasektomii nejčastěji vyhledávají muži mezi 40 až 50 lety, ale najdou se i třicetiletí. Souhlasí s ním i primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Martin Kučera, který eviduje zhruba jeden až tři zákroky měsíčně. Podle obou lékařů je tato antikoncepční metoda na vzestupu.

MALÝ ZÁKROK, VELKÝ DOPAD

Co vasektomie znamená v praxi? Jedná se o chirurgické přerušení chámovodů, tedy trubiček, které umožňují průchod spermiím z varlat do semenných váčků a odtud dalšími cestami ven. I ve vasektomii se objevují nové trendy. V současnosti je to takzvaná bezskalpelová metoda. Při té se udělá malinká ranka v oblasti šourku, jíž se vytáhnou chámovody. Z nich se vyřízne malý kousek tkáně. Chámovody se posléze zaslepí (jelikož mají tendenci srůstat) a po uložení zpět do šourku může muž v podstatě odejít domů. Není potřeba žádné šití a tkáň se poškodí jen minimálně.

Výkon je možné udělat v celkové anestezii, velmi často ale stačí lokální umrtvení, takže muži cítí jen jemný vpich. Poté je operace zcela bezbolestná. Tomáš Vavřík jen upozorňuje, že pacienti mohou vnímat nespecifické ‚tahání‘ v oblasti šourku či podbřišku. „Jelikož se jedná o výkon, který není hrazen ze zdravotního pojištění, nevztahuje se se na pooperační období nemocenská. Je tedy vhodné naplánovat si na dva až tři dny po výkonu dovolenou a odložit namáhavou práci,“ doporučuje urolog Martin Kučera a jeho kolega Tomáš Vavřík doplňuje, že by muži neměli první den zvedat těžké předměty a věnovat se fyzické zátěži. „Nevidím ale důvod ponechávat pacienta týden v pracovní neschopnosti tak, jak se to běžně dělá třeba ve Francii,“ říká.

BUDU JEŠTĚ MUŽ?

Důvodem, proč se mnoho mužů vasektomie bojí, je ztráta plodnosti, potažmo mužnosti. Psychoterapeut Vladislav Šolc vysvětluje, že plodnost má symbolický rozměr. Falus jako symbol odjakživa představoval plodnost, průbojnost, agresivitu či dominanci. Obavy o ztrátu plodnosti, potažmo mužství se podle něj vážou na tyto archetypální fantazie. „Můj vzor chlapa nebo muže znamená být dobrým otcem, manželem, kamarádem, kolegou, prostě člověkem. K tomu ale nepotřebuji mít funkční spermie,“ říká osmatřicetiletý Petr, který vasektomii podstoupil před třemi lety.

Pětatřicetiletý Dominik, který má chámovody podvázané asi rok, pak varuje, že vasektomie není vhodným typem antikoncepce pro ty, kdo ještě nemají děti nebo stálý vztah: „Šance na zvrácení vasektomie je obvykle relativně vysoká, ale je potřeba k ní přistupovat jako ke konečnému zákroku.“ Jeho slova potvrzují i lékaři s tím, že obnovení průchodnosti chámovodů, takzvaná vaso-vaso anastomóza, je nákladný a technicky velmi náročný výkon, který by měl provádět jen zkušený urolog či androlog v celkové anestezii. „Ke zprůchodnění chámovodů se používá operační mikroskop a úspěšnost je 50 až 70 procent,“ doplňuje Martin Kučera ze zlínské nemocnice.

DĚTI PO VASEKTOMII

Způsobů, jak si pořídit potomky i přes vasektomii, je ovšem více. Spermie se ve varlatech totiž i po přerušení chámovodů nadále tvoří. (Varlata se ale nezvětšují – spermie se tvoří jen tak rychle, jako se biologicky vstřebávají do tkáně.) Je tedy možné pohlavní buňky vyoperovat. Další možností je pak nechat si spermie klasicky zmrazit. V každém případě se jedná o poněkud nákladné záležitosti. Pokud už ale muž další dítě neplánuje, vyjde podvázání jako forma antikoncepce naopak finančně velmi příznivě. Cena zákroku se pohybuje okolo 14 tisíc korun a je na celý život.

Záleží pak na každém muži, potažmo páru, jestli má pro něj větší váhu možná nezvratitelnost rozhodnutí anebo spolehlivost tohoto zákroku, která podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob dosahuje 99,85 procenta. Těch pár setin procent selhání odborníci přisuzují nedočkavosti. Úplná neplodnost muže je totiž zaručena až za zhruba tři měsíce po zákroku nebo po asi 30 ejakulacích. Po zákroku je tedy namístě se ještě nějakou dobu chránit jinak – třeba kondomem. Urolog pak pro jistotu provádí po období, kdy se ejakulát dočišťuje, spermiogram, jenž nepřítomnost spermií v ejakulátu potvrdí.

ZÁLEŽITOST OBOU

Vasektomie je skvělá příležitost, jak péči o početí rozdělit spravedlivě mezi muže a ženu. I psychoterapeut Vladislav Šolc potvrzuje, že postavení ženy v páru se mění a zodpovědnost je už záležitostí obou. Rovněž lékaři Martin Kučera a Tomáš Vavřík se shodují, že muži přichází do jejich ordinací velmi dobře informováni a po diskuzích se svými partnerkami.

I tak ale musí minimálně dva týdny před samotným zákrokem dojít k takzvanému řádnému poučení pacienta, jemuž musí dokonce přihlížet svědek, typicky zdravotní sestra nebo partnerka pacienta. Advokát Lukáš Mach vysvětluje, že po poučení následuje lhůta na rozmyšlenou, aby tak nemohl být výkon proveden pod nátlakem či unáhleně. V Hořovicích je tato lhůta dokonce tři týdny a pacienti musí během této doby podepsat dva informované souhlasy.

Lukáš Mach ještě doplňuje, že vasektomii na žádost bez uvedení důvodu je možné podstoupit až od 21 let s ohledem na závažnost následku zákroku. „Vyšší věk se zpravidla pojí s vyšší rozumovou a volní vyspělostí, která je předpokladem pro posouzení všech dopadů do života pacienta,“ podotýká.

Řádné poučení nicméně není nic proti tomu, jak žádost o vasektomii probíhala do roku 2012, kdy byl konečně novelizován socialistický zákon z roku 1966, jež sterilizaci právně ukotvoval. Do konce roku 2012 musel totiž žadatel o vasektomii předstoupit před sterilizační komisi. Ta sestávala z ředitele nemocnice, vedoucích lékařů urologického nebo chirurgického oddělení a dalších lékařů, kteří měli co říct k indikacím nebo kontraindikacím výkonu.

„Bylo to dáno pojetím zdravotnictví, které bylo socialistickým státem vnímáno paternalisticky. Lékař určoval léčbu a pacient byl pouhým adresátem služeb. Reprodukce byla státem považována za žádoucí,“ vysvětluje advokát Mach, proč vůbec sterilizační komise existovaly. V dnešní době však muži i ženy mohou o svých tělech rozhodovat svobodně. Pojďme přemýšlet o nových možnostech, které nám to nabízí.

JAK TO VIDÍ MUŽI?

PETR, 38 let, 3 děti

Před zákrokem jsem neměl žádné pochyby, to spíš má manželka se obávala, abych později nelitoval. Předcházela tomu samozřejmě diskuze, ale protože nemám v plánu pořídit si na stáří milenku a s manželkou už čtvrté dítě nedáme, tak volba byla jasná. Do hormonálního přechodu manželky zbývá fůra času a vasektomie byla nejjednodušší, nejlevnější a nejméně riziková forma antikoncepce z hlediska selhání i zdravotních komplikací. Jsem chlap, a tak pro mě jsou důležitá tato tvrdá fakta.

Manželka měla strach o mé mužské ‚já‘ a tak podobně, ale já myslím, že chlapa nedělá chlapem jeho plodnost a funkční spermie. Hormony ano, ale o ty mě vasektomie nepřipraví.

DOMINIK, 35 let, 2 děti

Třetí dítě už jsme nechtěli, takže jsem byl rozhodnutý, že až se nám narodí druhé, zákrok podstoupím. Manželka má horší srážlivost krve a antikoncepce je sice dnes citlivější než kdysi, ale nechtěl jsem riskovat to nejvzácnější, co mám. A zadruhé manželka věnovala třetinu (!) svého dospělého života těhotenství a ranému mateřství se vším bolestivým, co obnáší, zatímco já jsem si vesele pojídal tataráky, nakládané hermelíny a zalíval to pivem. Představa, že ji po tom všem ještě pošlu na podvázání vaječníků nebo do lékárny pro antikoncepci, byla úplně mimo. Když jsem s tím přišel poprvé, byla překvapená. Přestože je to nejotevřenější člověk, kterého znám, v naší kultuře se prostě o sáhnutí na mužskou chloubu ani nemluví. Všechno jsme ale spolu dopodrobna probírali. Poté už mi jen dopřála krátkou sexuální abstinenci, kterou musíte po zákroku vydržet. Následně ale musíte naopak zabrat, aby odešly i poslední zbytky šance na dalšího potomka. Možná je na tom zajímavé i to, jak na tom na rozdíl od pilulek pracujete oba. A pak už je to jenom zábava. Mít skutečně čistou hlavu, že nehrozí něco, co bychom oba nechtěli, člověka dokáže uvolnit.

MICHAL, 33 let, 2 děti

O zákroku uvažuji. Děti mám a víc jich už nechci. Jedná se o rychlý a bezpečný zákrok, takže nevidím riziko. Partnerka na zvažování této možnosti reagovala s překvapením. Myslím, že ještě není tak rozšířená, protože si podle mě hodně mužů myslí, že by to z nich udělalo menšího chlapa. Pro mě však velikost chlapa nesouvisí s pohlavními orgány. Ale zásah do mužství to je, pokud uvažujeme jen v biologické rovině. Vasektomie ale může být vratná, takže kdybych chtěl mermomocí zplodit další dítě, mělo by to být možné.

MICHAEL, 36 let, 2 děti

Myslím, že vasektomie je relevantní metoda pro muže. Je dobře, že taková možnost existuje. Líbí se mi myšlenka, že je na výběr, zda zodpovědnost za antikoncepci ponese muž nebo žena. V obecné rovině je mi vasektomie sympatická. V praktické rovině se mi ale vyloženě příčí. Dává to smysl? Ne. Dá se s tím něco dělat? Ne. Mám rád, když je můj ejakulát plodný.

Zdroj:

magazín Kondice 11/2022