Kde a kdy vlastně Valentýn vznikl?

Valentýn není vůbec americký komerční svátek, jak si jistě mnozí z vás myslí, den svatého Valentýna má velmi dlouhou tradici a jde o svátek ryze evropský.

Poprvé byl den svatého Valentýna slaven již roku 496, jeho pojetí však v průběhu historie doznalo řady změn. Největší vliv na tuto tradici mělo 19. století, kdy dříve podomácku vyráběná přání nahradila ta tištěná. Ještě větší posun nastal s rozvojem poštovních služeb. Například ve Velké Británii bylo v roce 1871 rozesláno 1,2 milionu přáníček!

První valentýnka

Historicky první valentýnka nebyla napsána v příliš romantickém prostředí, a to už v 15. století. Karel, vévoda Orleánský, napsal svou milostnou báseň pro manželku Bonu z londýnské pevnosti Tower poté, co byl ve 21 letech zajat v bitvě u Azincourtu a uvězněn. Vzhledem k tomu, že ve vězení strávil 25 let, neměl bohužel možnost vidět reakci své milované na své básně…

Každoročně píšou tisíce romantických duší dopisy, které jsou adresovány Julii, hlavní hrdince nejznámější Shakespearovy romantické tragédie. Do města Verony, kde se tento milostný příběh odehrál, přicházejí každý rok tisíce dopisů, z nich je na svatého Valentýna vybrán ten nejdojemnější, který je oceněn cenou „Cara Giulietta“ („Drahá Julie“).

Darování čokolády

Valentýnská tradice darování sladkostí nebo čokolády pochází z 19. století. Na jejím počátku stojí Richard Cadbury, potomek britské rodiny zabývající se výrobou čokolády. Díky zavedení nových technologií do výroby a zpracování kakaových bobů mohla společnost začít vyrábět větší spektrum čokoládových výrobků.

Richard Cadbury využil příležitosti. Navrhl nové obaly ve tvaru srdce a udělal z čokoládových bonbonů součást oblíbeného svátku. Papírové krabice měly hned dvojí využití, po snědení bonbonů mohly být využity k uchování milostných dopisů i drobných dárků. Tomuto skvělému marketingovému tahu dala stopku až 2. světová válka a nedostatek cukru.

Antivalentýnky

Valentýn vždy neznamenal jen posílání a předávání zamilovaných dopisů a přáníček. Během 19. století, kdy zaznamenal svátek svatého Valentýna prudký rozvoj, se v Anglii rozmohlo zasílání i tzv. „Vinegar Valentines“ (octových/kyselých valentýnek).
Pokud byl dívce některý z jejích nápadníků nesympatický, nelíbil se jí a chtěla se ho zbavit, přišla na řadu antivalentýnka. Podobně jako klasické valentýnské přání se i tato antivalentýnka dala běžně koupit. A dokázala být i pěkně ostrá…


Valentýn dnes

Každý rok je ve světě rozesláno až 145 milionů valentýnských přání a v počtu zaslaných přání se tak řadí na druhé místo hned za Vánoce. Valentýn není pouze svátkem zamilovaných, je to den lásky jako takové, a takových dnů není nikdy dost!

Vyzkoušejte si zamilovaná srdíčka

Suroviny

● 1 balení listového těsta (275 g)

● 130 g malinové marmelády (nebo z jiného ovoce)

● 30 g perníku na strouhání

● 20 g javorového sirupu

● 1 polévková lžíce vody

● třtinový cukr na posypání

Postup

Těsto rozválíme a vykrájíme z něj sudý počet srdíček.

Marmeládu smícháme s najemno nastrouhaným perníkem.

Doprostřed každého druhého srdíčka dáme lžičku marmelády.

Srdíčka s marmeládou poté přiklopíme těmi bez marmelády a okraje pořádně přimáčkneme vidličkou.

Vidličkou do srdíček uděláme také pár jemných vpichů.

Sirup smícháme s lžící vody a jím potřeme srdíčka vyložená na plechu s pečicím papírem.

Srdíčka posypeme trochou cukru a dáme je péct na 170 °C asi 20 minut.

Zdroj:

magazín Kondice