Nejčastěji ženy označují jakýkoliv poševní diskomfort jako vaginální mykózu, existuje ale druhá nejběžnější infekce, které se říká bakteriální vaginóza. Ačkoliv jsou příznaky obou infekcí téměř totožné, jedná se o dva různé stavy s různými příčinami i léčbou.
Vaginální mykóza
Mykóza vzniká přemnožením kvasinek v napadené oblasti. Nejčastěji se jedná o kvasinky Candida albicans. Ty jsou sice součástí přirozené poševní mikroflóry, pokud se ovšem přemnoží, způsobují mnoho nepříjemných problémů.
Mezi příznaky vaginální mykózy patří svědění, pálení, bolest při močení a při pohlavním styku, a také výtok tvarohovité konzistence. Mykózu provází také bolest v podbřišku a pocity řezání poševních sliznic.
Mykóza se léčí antimykotiky, které jsou podávány lokálně, nebo perorálně.
Bakteriální vaginóza
Při bakteriální vaginóze je naopak přerušena rovnováha bakterií v pochvě. Dochází zde k nerovnováze těch "dobrých" a "špatných" bakterií.
Při vaginóze se také objevují pocity pálení a svědění. Infekci ovšem provází zapáchající šedobílý výtok, díky kterému odhalíte, že se jedná právě o bakteriální vaginózu. Narozdíl od mykózy vaginózu neprovázejí bolesti podbřišku.
Léčba bakteriální vaginózy většinou zahrnuje antibiotika.
Prevence tam dole
Naprostým základem prevence poševních infekcí je správná hygiena. Ačkoliv všude uvidíte mnoho reklam na speciální přípravky na hygienu intimních partií, vagina by se měla nejlépe mít pouze vodou. Mikroflóra by se měla vyrovnat sama vlastní imunitou a jakýkoliv zásah produktem plným škodlivých chemikálií může poševní prostředí oslabit.
Vybírejte tedy pouze produkty, které nenarušují přirozené pH pochvy a hlavně nejsou parfemované. Důležité je také zdravá, pestrá a vyvážená strava a hlavně výběr oblečení. Vyhněte se spodnímu prádlu ze syntetických materiálu a vybírejte výhradně celobavlněné kalhotky. Můžete používat intimky, ale také by neměly být parfemované, a hlavně je musíte často měnit.
Vaginální prostředí silně ovlivňuje i sexuální styk, obzvláště ten častý. Proto je důležitá prevence i zde - po pohlavním styku se doporučuje močit, což pomůže vyplavit nechtěné bakterie z močové trubice a předejít tak infekcím.
Zdroje:
https://www.kalisek.cz/vaginalni-mykoza-bakterialni-vaginoza
https://www.nzip.cz/clanek/418-bakterialni-vaginalni-infekce
https://www.canesten.cz/bakterialni-vaginozy