Při snížené obranyschopnosti, únavě či stresu mohou vznikat infekce snadněji, protože se jim tělo nedokáže efektivně bránit. Stejně jako může užívání antibiotik ovlivňovat střevní mikroflóru, může u žen změnit i poševní mikroflóru. Ženy mají někdy potíže s rozlišením vaginální mykózy neboli kvasinkové infekce od bakteriální vaginózy. Celkem spolehlivě přitom může napovědět čich. Zatímco při přemnožení kvasinek bývá typický bílý tvarohovitý výtok se sladkým zápachem po jogurtu, u bakterialní vaginózy je častý rybí zápach.Pojďme si to ale vzít pěkně po pořádku.
Mykózu způsobují kvasinky
Vaginální mykózy patří k běžným infekční onemocněním, kdy dochází uvnitř pochvy k přemnožení kvasinek a tím pádem i vzniku zánětu. Ten může doprovázet otok a zarudnutí vulvy, úporné svědění a pálení (zejména při sexu a močení) nebo dokonce bolest. Dostavit se může i pocit suchosti nebo hustý bílý výtok. Původcem vaginální mykózy je kvasinka Candida Albicans, a proto se mykóze také někdy říká kvasinková infekce. Mykózy se léčí tabletkami a krémy, které si ženy zavádí na noc do pochvy. Antimykotika sežente běžně v lékárně a jsou k dostání bez lékařského předpisu. Pokud vám ale po pár dnech samoléčby nepřinesou zlepšení, je nutné navštívit gynekologa, který vám udělá stěry z pochvy a nasadí vhodnou léčbu v podobě vaginálních čípků. Jako první pomoc dobře fungují výplachy pochvy či Borax gylcerinove globule, které se prodávají bez lékařského předpisu po deseti kusech a zavádíte si je před spaním (nutné je použít vložku). Užívat se můžou i jako prevence. Na předpis pak dostanete jodové čípky, které také upravují PH uvnitř vagíny. Poševní mykóza se nepokládá za pohlavně přenosnou chorobu, aby se ale mykóza opakovaně nevracela, doporučuje se také přeléčení sexuálního partnera.
Rybí zápach rovná se vaginóza
Bakteriální vaginózu neboli nerovnováhu bakterií ve vagíně zase doprovází neobvyklý výtok- typicky šedý vodnatý, zapáchající po rybině, anebo žlutý hnisavý výtok. Nejde o infekci jako takovou, ale o nerovnováhu mikrobiální flóry v pochvě. Bakteriální vaginóza se projevuje mimo jiné i podrážděním vulvy a poševního vchodu. Růst laktobacilů se dá podpořit vaginálními probiotiky, někdy je však potřeba vaginozu přeléčit antibiotiky. Jak s mykózou, tak s vaginózou vám pomůže gynekolog.
Faktory a spouštěče, které přispívají ke zniku vaginální mykózy
Hormonální změny (puberta, menstruace, těhotenství)
Užívání určitých léků, antibiotik, hormonální antikoncepce
Oslabení imunitního systému
Únava / Stres
Diabetes / Dysfunkce štítné žlázy
Nesprávné stravování, zvýšený příjem cukrů
Nevhodná hygiena (používání dráždivého mýdla, koupele, nedostatečné nebo naopak časté omývání genitálií)
Zapaření intimních míst / Přílišné pocení
Návštěva chlórovaného bazénu či sauny / Mokré plavky
Těsné, syntetické spodní prádlo
Přecitlivělost na parfémované hygienické potřeby (toaletní papír, vložky nebo tampóny)
Prevence: správné mýdlo a bavlněné kalhotky
A jak zmiňovaným nepříjemným problémům předcházet? Základem je řádná péče o intimní partie. Vulvu stačí omývat pouze jemným mýdlem a prsty. Mezi malé stydké pysky ale mýdlo už nepatří, jelikož je zevnitř pokrývá stejná tkáň jako pochvu. Vagíně svědčí kyselé prostředí s pH mezi 3,8-4,5, pomoci jej udržet může intimní mýdlo s pH v tomto rozmezí. Vyšší pH značí zánět nebo infekci. Hodnoty si může každá žena změřit sama pomocí indikačního pH papírku, díky kterému může odhalit spouštěče problémů a infekci začít léčit hned v jejím počátku. Ženy by se měly vyhýbat také vlhčeným parfémovaným ubrouskům, které zbytečně dráždí vulvu i její okolí.
Zvýšená opatrnost je nutná také při holení intimních partií. Ideální je používat zvláštní žiletku pouze pro tuto oblast. Existují také speciální pěny na holení, které nenarušují pH a navíc mohou obsahem panthenolu zklidnit podráždění po holení. Důležité je také správné spodní prádlo, které by mělo být co nejvíce prodyšné, nejlépe bavlněné. Umělá vlákna totiž zadržují vlhkost, která může podporovat množení bakterií i kvasinek.
Na toaletě je pak důležité utírat se zepředu dozadu, aby se zabránilo přenosu bakterií z konečníku do vulvy, vagíny nebo močové trubice. Po pohlavním styku by se měli jít oba partneři vymočit, aby došlo k vyplavení bakterií z močové trubice. Ženy by si pak měly dávat pozor také na menstruační pomůcky. Tampóny, kalíšky a vložky je zapotřebí pravidelně měnit, a to vždy umytýma rukama. Tampón by se měl měnit alespoň každé 4 hodiny, menstruační vložka každých 8 hodin a kalíšek omývat nejdéle každých 12 hodin. Ideální je používat menstruační kalhotky nebo vložky či tampony s vrchní vrstvou z bio bavlny, která není bělená chemickými přípravky a je šetrná k pokožce.
Pozor na cukr
Mezi režimová opatření při opakovaných potížích patří i dodržování diety, ve které je především vhodné omezit příjem sladkostí a jednoduchých cukrů. Neprodyšné, syntetické materiály nebo příliš těsné spodní prádlo mohou přispět ke vzniku optimálního prostředí pro růst nežádoucích mikroorganismů, proto dávejte přednost bavlněným kalhotkám.
Kdy se vypravit k lékaři
Přestože mnohé léky na kvasinkovou infekci seženete i bez receptu, je lepší nechat se vyšetřit gynekogolem, kvůli určení původců potíží. K lékaři se určitě vydejte, pokud jste nebo můžete být těhotná, záněty s evám opakovaně vrací, příznaky přetrvávají déle než 3 dny, nebo pozorujete i další příznaky jako je horečka, silná bolest břicha a silně zapáchající výtok.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9735379/