Zatímco muži jsou tvorové poměrně stabilní, ženy jsou od přírody vystavované hormonálním bouřím – a to nejen každý měsíc před očekávanou menstruací, ale taky v období těhotenství, bezprostředně po porodu, během kojení a dále pak během klimakteria. Příznaky vaginální suchosti jsou dost nepříjemné a umí zkomplikovat intimní život. Patří mezi ně bolest nebo svědění vaginy, nepohodlí během sexu, ale i potřeba chodit častěji močit nebo opakované záněty močových cest.
Co zvlhčuje pochvu?
Za přirozené zvlhčení vaginy může ženský poševní sekret, který vypovídá leccos o jejím zdraví. Sekret tvoří poševní buňky, hlen, bakterie a tekutina, která je vylučovaná z děložního čípku a pochvy a udržuje vaginu v dobré kondici. Pomáhá ji totiž přirozeně čistit a vyplavovat nežádoucí bakterie.
Kromě ochranné funkce má ale vaginální sekret ještě jeden zásadní význam. Jaký asi? Ano, hádáte správně. Zvlhčuje poševní stěny, což je žádoucí právě během milování. „Množství sekretu přirozeně klesá v období po přechodu nebo v době kojení, kdy si řada žen stěžuje na určitý diskomfort právě při pohlavním styku,“ řekl webu Proženy.cz gynekolog MUDr. Miroslav Verner z kliniky Canadian Medical.
Téma, o kterém se nám těžko mluví
Nepříjemný pocit během intimních chvilek by si ale ženy neměly nechávat pro sebe a brát ho jako nemilou samozřejmost. Řešení existuje hned několik, je ale potřeba se s problémy svěřit. Letošní on-line průzkum společnosti Yoo.cz ukázal, že pro třetinu respondentek je víceméně obtížné mluvit se svým partnerem o intimních potížích. Pro čtvrtinu jsou nelehké právě diskuse o fyzických překážkách v sexu, jako je bolestivost či vaginální suchost.
Menopauza a málo estrogenů
Na začátku článku jsme zmínili estrogeny. Co jejich nedostatek v ženském těle způsobuje? Především nepravidelný cyklus. Chybějící estrogen negativně ovlivňuje také spánek, způsobuje častá buzení během noci i problémy s usínáním. S klesající hladinou estrogenu souvisí také návaly horka a noční pocení. Snižující se hladina ženských hormonů může přispívat v pocitům špatné nálady, přecitlivělosti i úzkosti. Všechny tyto příznaky znají především ženy po menopauze.
Estrogen hraje roli také při produkci kolagenu. S věkem je kolagenu v těle méně, což má za následek viditelné projevy na kůži, která je tenčí a méně pružná, tvoří se na ní vrásky a pigmentové skvrny. A dochází také k nedostatečnému zvlhčení poševní sliznice, což vede k vaginální suchosti, svědění, podrážděnosti i pálení při pohlavním styku. Tyto potíže pak logicky způsobují snížení sexuální touhy a vedou až k úplné nechuti na sex. Důležitá je proto správná péče o poševní prostředí, která zahrnuje citlivou intimní hygienu (bez přípravků s chemikáliemi, barvivy a parfémy, které mohou vaginální stěnu oslabit) a také včasnou léčbu vaginálních zánětů, které se mohou po menopauze objevovat častěji.
Na vině jsou i nemoci a léky
Jak uvádí web Deník.cz, nedostatečné zvlhčení vaginy se může objevit také u některých pacientek, například těch, které trpí rakovinou. Případy vaginální suchosti jsou zaznamenány nejen při bojování s rakovinou v intimní oblasti, ale například i u radiačních terapií a chemoterapií při léčbě rakoviny prsu. Suchost poševní sliznice se může vyskytnout i při stresu nebo jako vedlejší účinek některých léků, například k léčbě cukrovky, deprese nebo endometriózy.
Jak suchost řešit?
S vaginální suchostí nemusíte ihned běžet na gynekologii. Nepříjemný pocit svědění nebo pálení zmírníte například použitím krému nebo masti na vaginální suchost, kterou volně koupíte v lékárnách. Přípravky obsahují potřebná probiotika, kyselinu hyaluronovou, fytoestrogeny a další prospěšné látky, které pomohou zvlhčit poševní sliznici. A pomoct může i úprava životního stylu.
Zaměřte se na jídelníček. Navyšte konzumaci potravin s vysokým obsahem mastných kyselin, které mohou pomoct s tvorbou vaginální lubrikace. Najdete je v ořeších, olivovém oleji, avokádu, vejci, tučných rybách i mořských plodech.
Zvyšte příjem tekutin. Pro podporu vlhkosti pochvy je důležitá také dostatečná hydratace organismu, proto si hlídejte pitný režim a denně vypijte alespoň dva litry vody.
Před sexuálním stykem si vždy dopřejte předehru. Zvýšíte tím průtok krve vaginálními tkáněmi. Pořiďte si lubrikační gel na bázi vody a před penetrací s ním promažte pochvu i partnerův penis, případně erotické pomůcky. V neposlední řadě posilujte pánevní dno vhodnými cviky.
K lékaři si zajděte, pokud vás vaginální suchost trápí už celé týdny a nic nepomáhá. S jeho návštěvou neváhejte, ani pokud krvácíte mezi menstruací, trápí vás neobvyklý výtok nebo máte krvácení po sexu. Pokud vaši vaginální suchost způsobují změny hladiny hormonů, může vám gynekolog předepsat krémy, gely, náplasti nebo léky na zvýšení hladiny estrogenu.
Zdroje: