Premium obsah

Potraviny, po kterých bude vaše vagina v pohodě. Které to jsou?

Potraviny, po kterých bude vaše vagina v pohodě. Které to jsou?
Strava má na naše zdraví zásadní vliv, může být buď lékem, anebo příčinou mnoha nemocí. To, jaké potraviny si vybíráme, může mít vliv také na náš menstruační cyklus, výskyt kvasinek nebo vaginální suchost. Víte, jaké potraviny jíst, aby tam dole vše fungovalo tak, jak má? 

Bílý jogurt

Intimní partie, stejně jako střeva, potřebují takzvaný „dobrý“ druh bakterií. Ty pomáhají udržovat zdravé prostředí s přirozeně kyselým pH, které nedovolí přemnožení patogenních mikroorganismů. Přírodní bílý jogurt bez cukru, barviv, modifikovaného škrobu nebo umělých sladidel, stejně jako kefír a acidofilní mléko, podporují přirozené pH ve vaší vagině díky obsahu laktobacilů, kterými se to v nich jen hemží. Podle zdravotnického magazínu Medical News Today může čistý bílý jogurt pomáhat s léčbou kvasinkové infekce, a to v případě aplikace přímo na pochvu a do vagíny. Kyselomléčné výrobky obsahují zkrátka a jednoduše bakterie, které přispívají ke zdravému poševnímu prostředí, proto je na jídelníček zařazujte klidně každý den.

Dýňová semínka

Obsahují kromě jiných živin a minerálů i spoustu zinku, a právě ten pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, kterou provázejí křeče v podbřišku. Díky zinku byste měly i lépe překonat problémy spojené s přechodem a napomáhá i zvýšené lubrikaci uvnitř pochvy.

Kvašené zelí

Fermentované potraviny jako je kyselé zelí, kvašené okurky a zelenina obecně, kimči salát, kefíry, kváskové pečivo nebo tvarohy obsahují probiotika, což jsou živé mikroorganismy (bakterie) s celou řadou zdravotních výhod: od podpory trávení až po zlepšení imunitní reakce těla, jak dokazuje několik studií. Chrání proti vaginálním infekcím, jako je bakteriální vaginóza, pohlavně přenosné infekce a kvasinkové infekce. Výzkum ukazuje, že probiotika mohou také pomoct snížit výtok a nepříjemný zápach a předcházet opakovaným infekcím.

Dva a víc kusů ovoce denně

Podle studie zveřejněné v časopise The American Journal of Clinical Nutrition mají ženy, které denně konzumují alespoň dva kusy ovoce až o 11 % nižší riziko, že se u nich vyvinou myomy dělohy. Myomy jsou přitom nezhoubné gynekologické nádory, které mohou způsobovat bolesti ve spodní části břicha, ale i silné krvácení. Ovoce zároveň celkově podporuje zdraví intimních partií a jejich vyvážený stav.

Brusinky

Kdo zná řezání a pálení při močení, když nastupuje zánět močového měchýře, který trápí častěji ženy než muže, ten ví, jaké peklo to je. Sušené brusinky, brusinkový džus nebo koncentrované kapsle s brusinkovým extraktem jsou plné antioxidantů a kyselých sloučenin, které jsou silnými bojovníky proti infekcím. Studie ukazují, že 100% brusinkové produkty mohou být zvláště prospěšné při prevenci infekce močových cest u žen s opakujícími problémy.

Ryby

Losos, pstruh, sardinky, vejce nebo čedar jsou potraviny bohaté na vitamin D. Podle studií z roku 2022 může vitamin D snižovat suchost pochvy, vyrovnávat hladiny pH ve vagině a zlepšovat růst a rozmanitost buněk v pochvě. To vše jsou faktory, které mohou zlepšit celkové zdraví pochvy. Vitamin D také celkově přispívá k posílení imunitního systému, což může podpořit i celkové vaginální zdraví. 

Avokádo

Jestli se vám opakovaně vrací infekce pochvy a dole vás nepříjemně svědí, zařaďte do jídelníčku avokádo. Má vysoký obsah vitaminu B6, který optimalizuje zdravou mikrofloru ve vašem klíně.

Batáty

Tyto brambory jsou sladké dokonce i pro vaši vaginu. Batáty jsou bohaté na betakaroten a vitamin A, který pomáhá udržovat zdravé sliznice a pevnost vaginálních stěn. Právě nedostatek vitaminu A spolu s nedostatky vitaminů C, D, E a minerálů vápníku, folátu a betakarotenu bývá spojován se zvýšeným rizikem bakteriální vaginózy.

Jablečný ocet

Používá se jako domácí lék na kandidózy a ochranu před kvasinkovou infekcí. Jablečný ocet má silné antimikrobiální účinky a brání přemnožení bakterie Candida albicans. Můžete ho zkombinovat se zázvorem, utřenými stroužky česneku a kurkumou. Tenhle „elixír“ nechte odstát přes noc a pak přeceďte. Roztok zřeďte vodou a pijte.

Voda

Pokud nebudete pít dostatek tekutin, zhorší se i vaše vaginální prostředí. Správný pitný režim je důležitý hlavně pro předcházení infekcí močových cest, ale je i prevencí zánětů. Při dehydrataci totiž houstne poševní hlen a zvyšuje se zároveň koncentrace kvasinek. Nejlepší je pít vodu nebo neslazené čaje, vyhýbejte se naopak sladkým limonádám, velkému množství kávy a alkoholu včetně piva.

Co našemu klínu nesvědčí

Kromě zdravých potravin pro vaši pochvu jsou ale i jídla, kterým byste se měly raději vyhýbat. Jedná se hlavně o rafinovaný cukr a bílou mouku, polotovary, jídla z fastfoodu a sladké limonády. Tyhle „dobroty“ mohou nadělat ve vašem poševním prostředí pěknou neplechu a při jejich dennodenní konzumaci se vystavujete zvýšenému riziku kvasinkových infekcí a zánětů, protože se naruší ideální podmínky v pochvě.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.