Mezi nejčastější sezónní ženská onemocnění patří podle gynekologů kvasinkové infekce. Kvasinkám se totiž daří v prostředí, které je teplé a vlhké. V průběhu letních dnů, kdy stoupá i teplota v pochvě, se tak mohou celkem jednoduše přemnožit. A to pak může za otravné svědění, pálení nebo také výtok.

Zdroj: Youtube

Rizikový faktor: Mokré plavky

Nejspíš vám to říkaly už vaše maminky, ta moje tedy rozhodně. „Vždycky si s sebou k vodě ber i náhradní plavky, a hned jak vylezeš z vody, převlékni se do nich.“ Jako puberťačka jsem nad její radou kroutila očima, poté, co jsem ale zažila několik nepříjemných zánětů močového měchýře, uznávám, že měla pravdu. Není nic otravnějšího, než když vás uprostřed dovolené „chytne močák“ projevující se nesnesitelným řezáním při čůrání a bolestí v podbřišku. Takže dámy, o důvod víc pořídit si letos ještě jedny nové plavky a pravidelně je střídat!

Rizikový faktor: Chlorovaný bazén

Záněty rodidel a pochvy patří mezi další nejčastější ženská onemocnění spojená s létem a jejich nebezpečí spočívá hlavně v přechodu infekce až do močových cest nebo děložního hrdla. Může za ně zejména koupání v přírodních koupalištích, ale i bazénech s chlorem (stejně jako máčení se ve vířivce, kde se voda chemicky čistí dezinfekcí). V rámci prevence tak používejte při koupání speciální tampony napuštěné vazelínovým olejem odpuzujícím vodu, které zabrání průniku nežádoucí tekutiny do pochvy. Seženete je v lékárně. Běžné menstruační tampony vhodné nejsou, protože vodu naopak nasáknou a rozvoj mykózy mohou spíš urychlit. Jestli máte zrovna menstruaci a chcete se koupat, za zvážení stojí menstruační kalíšek, který nepustí špinavou vodu dovnitř do pochvy. A pozor, na trhu už jsou také speciální menstruační plavky, které se hodí spíš pro střední a slabší menstruaci a jejich výhodou je, že nepropustí vodu a zároveň rychle schnou.

Rizikový faktor: Příliš mnoho zmrzliny

Kvasinky milují sladké a dobře se po něm množí! Zkuste proto odolat lákavým kopečkům zmrzliny nebo přeslazeným limonádám na koupališti. A mějte na paměti, že cukr se ukrývá i tam, kde byste ho možná nečekali, například v ochucených jogurtech, které se tváří jako zdravé. Místo nich dejte přednost kefíru či poctivému bílému jogurtu, který má v sobě spoustu prospěšných laktobacilů. Vyhýbat byste se měly i polotovarům, které ukrývají rafinovaný cukr. Takže místo pizzy nebo klobásy si připravte opravdové jídlo, se kterým bude i vaše vagína v pohodě. A pozor také na trans mastné kyseliny, které podporují záněty v těle. Trans tuky najdete v levnějších margarínech, slunečnicových, sójových či řepkových olejích, brambůrkách, majonézách, sušenkách a zákuscích. Používají se také při přípravě polotovarů, tedy ve fastfoodech a bohužel také v mnoha restauracích. A asi vás nepřekvapí

rada, že máte omezit alkohol a vyhnout se kouření, protože to jsou dva rizikové faktory všech vaginálních zánětů.

Rizikový faktor: Stres

Ani v létě se stresu nejspíš nevyhneme, protože takové balení věcí k moři pro celou početnou rodinu, nebo práce, kterou musíte udělat za kolegyni na dovolené, nám na duševní pohodě zrovna nepřidají. Jenže stresové hormony překyselují náš organismus, což významně zvedá počet kvasinek v těle. Pamatujte, že náš psychický stav je stejně důležitý jako ten fyzický. Jestliže si zrovna procházíte stresovým obdobím, nasaďte kvalitní probiotika, která pomohou posílit nejen střevní mikrobiom, ale i ten vaginální. V lékárnách jsou k dostání i probiotika ve formě čípků a tobolek, které si na noc zavedete přímo do pochvy. Vyrábí se i probiotické tampony, které si můžete preventivně nasadit v období, kdy máte zvýšený stres nebo oslabenou imunitu. Zavádějí se na noc.

Rizikový faktor: Zapařené „gaťky“

V létě tak nějak automaticky uklízíme velké „bombarďáky“ à la Bridget Jonesová a saháme místo nich po titěrných kalhotkách typu tanga, které sice vypadají pod upnutými šaty nebo světlými šortkami sexy, ale naše ženské orgány z nich rozhodně nejásají. Naopak. Bakterie se na šňůrce od kalhotek, které se nám zařezávají do zadečku, snadno dostanou do pochvy, kde nadělají paseku. A vhodné není ani syntetické a krajkové prádlo, pod kterým se vagína při vyšších teplotách snadno zapaří. Jak už jsme si řekly, vlhké prostředí je přímo ideální pro množení bakterií a kvasinek. Co s tím? Volte vzdušné a bavlněné prádlo, a perte ho v pračce minimálně na 60 stupňů. Před těsnými džínami dejte přednost vzdušným sukním a kalhotám, skvělým přírodním materiálem je třeba len nebo 100% bavlna. A omezte také používání barvených a parfémovaných intimních vložek nebo toaletních papírů.

Rizikový faktor: Přílišná hygiena tam dole

Jste zpocené, doslova z vás teče, a tak máte potřebu pořádně se vydrbat a všechen pot ze sebe smýt? K tomu ale stačí i obyčejná voda. Rozhodně není vhodné mýt si genitálie voňavým sprchovým gelem z drogerie, který je určený pro tělo. Většina běžných mýdel totiž narušuje přirozenou vaginální mikroflóru a může obsahovat sulfáty, parabeny, barviva a umělé konzervanty. Na spodek proto používejte jen hygienu určenou pro intimní partie a nezapomeňte se pořádně osušit čistým ručníkem. Pozor, kvasinková infekce je přenosná, proto si nikdy nepůjčujte ručník s kamarádkou.

Rizikový faktor: Nevázaný sex

Co si budeme povídat, dlouhé teplé večery přímo nahrávají seznamování a letním flirtům. Než se ale pustíte do románku s krásným neznámým, myslete v první řadě na svoje zdraví. Vždycky používejte kondom, který je jedinou spolehlivou ochranou proti přenosu pohlavních nemocí i bakterií, které by vám mohly způsobit bolestivý gynekologický zánět, ale i mnohem vážnější hluboké pánevní záněty (třeba vaječníků, vejcovodů nebo dělohy). Nespoléhejte se na partnera a raději u sebe noste kondomy vy sama, nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit. Jestliže už máte vaginální mykózu, dejte si od sexu na nějakou dobu pauzu.

Jak ještě ochránit vagínu?

Pijte dostatek vody! Špatný pitný režim a dehydratace mohou vést k nepříjemným zánětům močového měchýře.

Jste vášnivou cyklistkou? Zkuste tento sport během letních měsíců trochu omezit. Když žena sedí na kole, přenáší až 40 procent své váhy na vulvu, která může i bolestivě natékat, navíc hrozí vaginální podráždění a infekce. Škody zmírníte tím, když si obléknete polstrované kalhoty.

Bylinky pomohou! Preventivně si nasaďte lichořeřišnici, olši, brusinku, vřes a maliník. Tinktury z nich působí na ženské orgány opravdu blahodárně, stejně jako směs libečku, meduňky, hluchavky a měsíčku.

Z přírodních léčiv můžete vsadit i na tea tree olej. Ten má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Nikdy byste si ho však neměly zavádět neředěný přímo do pochvy, protože je moc agresivní a mohly byste se popálit. Doporučuje se použít 1 díl oleje na 10 dílů vody, ke kterým přidáte malé množství mléka. Olej je možné používat k omývání nebo do koupelí.

Zdroje: