Berete si prášek na bolest hlavy, zubů, zad a kloubů, kapky na kašel a rýmu, tabletky na hubnutí a ještě něco na spaní? Pak vám pravděpodobně hrozí závislost na lécích, nebo přinejmenším jejich zneužívání.

Počet těch, kteří jsou na lécích závislí, stále narůstá; většinou na takzvaně psychoaktivních léčivech, která jsou pouze na lékařský předpis - na internetu ovšem není problém sehnat je bez předpisu.

Výjimkou není ani zneužívání volně prodejných léků - jeden dva prášky jednou za čas například při bolesti hlavy jsou v pořádku a pomohou, hrst léků spolykaná denně, aniž by k tomu byl důvod, už není léčba, ale zneužívání, které většinou vyústí v závislost. A jak víme, každá závislost na čemkoli je nebezpečná a obtížně léčitelná.

Zdroj: Youtube

Prášky na bolest mají svá rizika

Bolestmi hlavy či zad trpí čas od času každý. Úlevu pak přináší růžová pilulka, kterou najdeme skoro v každé domácí lékárničce. Ibuprofen a další jemu podobné léky proti bolesti někteří polykají dokonce každý den. Dlouhodobé užívání však přináší velká rizika: „Všechny tyto léky mohou způsobovat rozvoj závislosti či může docházet k jejich zneužívání,“ varuje odborník na léčiva Gerd Glaeske z univerzity v Brémách. „Při jejich nadměrné konzumaci či kombinaci s jinými látkami, jako je například alkohol, dochází k velkým negativním účinkům na lidský organismus.“ Nejohroženější skupinou jsou podle něj pak staří lidé, kteří jich vzhledem ke svým zdravotním problémům musí brát velké množství.

https://patalie.cz/neviditelna-zavislost-spotreba-leku-bolesti-stale-rosteDlouhodobé a nadměrné užívání vede k postižení jater, ledvin nebo kardiovaskulárního systému. „Celá skupina nesteroidních antirevmatik má mírně zvýšené riziko arteriálních trombotických příhod, které v některých případech může způsobit infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu, obzvláště při dlouhodobém užívání vysokých dávek,“ uvádí web Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Výčet nepříjemností tím ale nekončí. Může také dojít k postižení trávicího traktu. Mezi ně patří vznik vředové choroby, krvácení nebo zánět tenkého či tlustého střeva.

Jaké zvolit alternativy

Existují tedy nějaké šetrnější alternativy na potlačení bolesti? „Pokud se jedná o bolest kloubů, svalů či zad, je vhodnější používat lokální formy – masti, krémy či gely (Ibalgin, Voltaren, Olfen, Dolgit,…),“ radí lékárnice. V případě, že nesteroidní protizánětlivé látky nemůžete užívat nebo vám nevyhovují, je možné sáhnout po lécích s obsahem paracetamolu. „Ale ani s nimi to není radno přehánět. U léků s obsahem paracetamolu může velmi rychle dojít k předávkování,“ upozorňuje lékárnice Pavla Horáková.

Zdroj: Vitalia, SÚKL, Patalie