Ušní maz má svoji funkci, nejde jen tak o nějakou špínu. Každý má přitom v uších jinou vrstvu mazu, někomu se ho zkrátka tvoří méně, jinému více. Funkce tohoto důležitého sekretu ale zůstává stejná: odstranění bakterií a nečistot ze zvukovodu. Antibakteriální a antifungální látky jsou dalším důvodem, proč mít v uších dostatek ušního mazu. Můžete tak totiž předejít infekcím, jako je například bolestivý zánět středního ucha. Pokud je ucho ucpané, důvodem bývá často právě nesprávně prováděné odstraňování ušního mazu, kdy si ho jen zatlačíte hlouběji do zvukovodu. Vyvarujte se šťourání v uších pomocí vatových nebo bambusových tyčinek, jde o přežitek, který odborníci nedoporučují. Tyčinky se hodí jen pro odstranění nečistot z vnějšího ucha, dovnitř ale nepatří. Mnohem účinnější a šetrnější metodou domácího čištění je výplach – tekutina dokáže maz uvolnit a vyplavit. K čištění zvukovodu můžete použít speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit.

Zdroj: Youtube

Jak si vypláchnout uši

Pokud si chcete provést výplach uší sami, ujistět se, že nemáte poškozený bubínek, ani v uchu není zánět. Budete potřebovat pouze výplachovou nebo gumovou balónkovou stříkačku s měkkým koncem. Ty jsou k dostání v lékárnách nebo v e-shopech se zdravotnickými potřebami.Čistou stříkačku naplňte vodou o teplotě přibližně 37 stupňů.Pro čištění nakloňte hlavu na jednu stranu a hrot stříkačky přiložte na okraj zvukovodu. Stiskněte a nechte vodu, aby se dostala hluboko do zvukovodu.
Pak hlavu zvedněte a špinavou vodu nechte odtéct. Ucho osušte a postup opakujte, dokud z ucha nebude vytékat čistá voda. Nezapomeňte nakonec ucho vytřít do sucha.

Výplach peroxidem

Čtěte dobře, k čištění uší se opravdu používá i 3% peroxid vodíku, někteří lékaři z ORL na něj nedají dopustit a doporučují ho i dětem s nadměrnou produkcí tuhého ušního mazu. Peroxid nahromaděný maz rozpustí a přirozeně vyplaví ven. Nejlépe ho aplikujete injekční stříkačkou do každé dírky, stačí několik kapek, poté ho nechte působit asi dvacet minut a nelekejte se, když během toho uslyšíte šumění. Čištění můžete podpořit ještě jemnou masáží ucha. Pěnu, která vám začne z ucha vytékat, sbírejte kapesníkem a uši pak osušte zvenku i zevnitř.

Ucpané ucho: co s tím?

Při odstraňování mazu z uší byste měli být vždy opatrní, abyste předešli poranění ušního bubínku a poškození zvukovodu. Při sprchování si záměrně pusťte do ucha malý proud teplé vody. Stimulujte ucho jemnými krouživými pohyby, aby se voda s usazeným mazem lépe spojila. Jestliže nepociťujete zlepšení, použijte speciální výplachový roztok nebo sprej z lékárny.

Čištění uší u lékaře: vyplatí se?


Lidé, kteří si často čistí sami zvukovody, bývají i častými pacienty ORL kvůli zalehnutí uší. Důvodem je to, že zasahováním do zvukovodu nedochází k jeho čištění, ale spíše k zanášení mazu hlouběji do nepřirozených míst, tedy směrem k bubínku, odkud ho pak může odstranit jen lékař. Pokud trpíte na častější mazové zátky, je lépe nechat pravidelné čištění na ORL lékaři. Lékař pak může mnohem snáz provést vyčištění mazu tenkými štětičkami anebo výplach ucha pomocí vody, nahřáté na tělesnou teplotu. Na ORL odděleních je pro výplachy zvukovodu oproti ručním stříkačkám přesně nastavený tlak vody, zabraňující nechtěnému protržení bubínku, a navíc přednastavené nahřátí na tělesnou teplotu tak, aby nedošlo k vyvolání závratí. Navíc, jestliže dojde k situaci, kdy nelze mazovou zátku uvolnit výplachem, má lékař k dispozici i ušní mikroskop a ušní kovové háčky k odstranění.


Na co si dát pozor?

Hovorově se jim říká „uchošťour“ a často po nich saháme, když máme pocit, že naše uši nejsou zrovna v dobré kondici. Jenže vatové tyčinky se k čištění uší nehodí. Ušní maz totiž slouží jako přirozený ochranný film a je důležitý pro samočištění zvukovodů. Vatové tyčinky tento ochranný film jen zatlačí hlouběji do zvukovodu, kde může vyschnout a vytvořit hrudky nebo zátky. Nesprávné použití "uchošťour" může často vést k bolestem uší, poškození ušního bubínku, nebo dokonce tinnitu a akutní ztrátě sluchu. Pokud si chcete aktivně čistit uši, měli byste se používání tyčinek vyhnout a místo toho se spolehnout raději na výplach uší. S péčí o uši by se to ale nemělo přehánět, protože tyto orgány jsou ve většině případů samočisticí a ušní maz plní v lidském těle důležité funkce.


Domácí tipy na čištění uší


Ušní svíce

Ušní svíce jsou tradiční metodou k odstranění ušního mazu, dokážou pomoct při bolestech v uchu i hlavy například při rýmě a mají i relaxační účinek. Jde o bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku, medu a parafínu. Ušní svíce se zasouvá do ucha a zapaluje se. Teplo vytvořené hořením změkčuje nahromaděný maz a vytvořený podtlak ho pak komínovým efektem vysaje. Doporučená aplikace ušních svící je jednou měsíčně. Před aplikací si ověřte, zda nemáte alergii na včelí produkty. Lepší je, pokud vám svíčku do ucha zasune druhá osoba, je potřeba postupovat velmi opatrně a vždy se řídit pokyny na příbalovém letáku.


Pára z heřmánku

Heřmánek je ideální pro jemné čištění a chrání před bakteriemi.Lžíci heřmánku zalijte dvěma litry horké vody.
Držte uši nad párou alespoň 10 minut s ručníkem přes hlavu.
Vypláchněte si uši vlažnou vodou.

Slaná voda

Lžičku soli rozpusťte ve 100 mililitrech vlažné vody.
Napusťte pomocí stříkačky do ucpaného ucha slanou vodu.
Slanou vodu nechte působit asi 15 minut a nakloňte hlavu na stranu, aby voda nemohla vytéct.

Teplý olej

Zahřejte mandlový nebo olivový olej na tělesnou teplotu. Nakapejte si do uší pár kapek vlažného oleje. Nakloňte hlavu na jednu stranu a nechte olej pět minut působit. Poté si uši jemně vypláchněte vlažnou vodou. Olej můžete nechat působit i přes noc. Chcete-li to provést, jednoduše si zacpěte uši vatou.


Čištění uší u dětí a kojenců

Zvláštní pozornost by měla být věnována čištění uší dětí a kojenců. Dětská ouška je třeba vyčistit pouze tehdy, když si všimnete něčeho neobvyklého. To platí i pro čištění uší u dětí. Uši kojenců a dětí jsou velmi citlivé. Proto je nejlepší pečlivě čistit pouze boltec pomocí vlažné žínky. V případě potřeby lze o jemnou pokožku pečovat i trochou dětského oleje. Rozhodně byste se měli vyhnout používání vatových tyčinek u miminek. Přestože jsou na trhu dětské ušní tyčinky, pediatři a lékaři ORL je nedoporučují kvůli riziku poranění. Pokud si u svého miminka nebo dítěte všimnete velkého množství ušního mazu, měli byste problém probrat se svým pediatrem.

Zdroje:

https://www.amplifon.com/de-ch/hoerverlust-erkennen/hoerverlust-vorbeugen/ohren-reinigen-und-spuelen-tipps

https://www.lekarna.cz/clanek/usni-maz/

https://www.orlinfo.cz/inpage/zanety-zvukovodu/