Podle některých vědeckých studií má úplněk na svědomí celou škálu negativních účinků na náš spánkový rytmus. Tak například nám krátí dobu spánku o 25 minut, špatně při něm usínáme, snižuje nám hlubokou fázi spánku o celých 30 % a také může za horší kvalitu spánku. Není pak divu, že se probouzíme rozbití, unavení a potřebujeme pořádnou dávku ranní vzpruhy. Poruchy spánku přitom pravděpodobně nesouvisí s tím, že je při úplňku více světla. Pokud by tomu tak bylo, pomohly by nám jednoduše masky na oči nebo zatemňovací rolety. Při výzkumu v roce 2013 zjistili švýcarští vědci, že za úplňku lidé produkují méně melatoninu – hormonu, který způsobuje u lidí ospalost.

Zvlášť citliví, senzitivní jedinci snáší úplněk hůře než ostatní, protože má na ně skutečně velký vliv. Spánková hygiena je tak naprosto nezbytná, pokud se chtějí alespoň trochu vyspat. Jestliže se děsíte noci, kdy nastane úplněk, a předem si říkáte, že to budou zase další probdělé hodiny v posteli, zkuste pro kvalitu spánku udělat maximum. Důležitým faktorem je úprava prostředí vaší ložnice tak, aby vás nic nerušilo a vy se v pokoji cítili příjemně. Před ulehnutím do postele si pak dejte pozor na následující věci.

5 tipů jak se dobře vyspat

Ztlumte světlo

Čím déle se budete před spánkem vystavovat světlu, tím hůře se vám bude usínat. Mobil, televize, monitor počítače – to všechno vyzařuje modré světlo, Alespoň tři hodiny před tím, než si jdete lehnout, proto nepoužívejte elektroniku. A postupně ztlumte taky osvětlení v domácnosti. Hodinu před usnutím je ideální číst si v posteli u lampičky a popíjet u toho meduňkový nebo levandulový zklidňující čaj.A nezapomeňte si taky dobře vyvětrat ložnici.

Zklidněte se

Pokud se večer co večer rozčilujete u psaní úkolů s dětmi, nebo se snažíte dohnat všechny resty, které jste přes den nestihli, zbystřete. Při takových činnostech vaše tělo vyplavuje stresový hormon kortizol, který brzdí váš spánek. Večery se snažte mít tak klidné, jak jen to jde. Zapalte si svíčku, napusťte si teplou vanu, relaxujte. Skvělé je taky vyzkoušet techniku takzvaného skenování těla, kterou možná znáte z jógy. Lehněte si na znak a postupně vědomě procházejte od konečků prstů až po kořínky vlasů celé tělo a uvědomujte si, jak těžkne. Celý sken těla trvá 10-20 minut a měli byste se po něm cítit uvolnění.

Dejte si melatonin

Hormon melatonin je produkován v epifýze mozku, která přeměňuje serotonin na melatonin na základě vašich vnitřních tělesných hodin. Když se ve vašem těle zvýší hladina melatoninu, váš krevní tlak a tělesná teplota se mohou snížit, což vám pomůže naladit se na spánek. Jestliže máte málo melatoninu, je to důvod, proč špatně spíte. Pořiďte si doplňky stravy s melatoninem, vhodnější než ve formě polykacích tablet je melatonin ve formě rozpustného prášku.

Pusťte si do uší déšť

Někteří lidé nedají dopustit na relaxační zvuky, díky kterým usnou během pár minut. Vyzkoušet můžete třeba bílý šum, který dobře funguje i na usínání kojenců. Na internetových přehrávačích najdete tisíce různých zvuků, od kapek deště bubnujících do oken, přes zurčení a bublání potoka, až po šumění oceánu. Pomoci můžou i přístroje, které vytváří rytmické zvuky, jako například zvlhčovač vzduchu. Ten vám navíc zajistí ideální vlhkost v ložnici.

Zdroje:

www.sleepfoundation.org

www.nanospace.cz