Únavou nadledvinek (adrenálním vyčerpáním) trpí až 80% populace. Chronický stres, životní styl ovlivňuje schopnost lidského organismu vypořádat se s tělesnou, duševní a emoční zátěží. Cítíte se celý den unaveně, i přestože spíte hodně? Máte nutkavou chuť na slaná a sladká jídla? Možná právě i vás potkala tato dosud lékaři neuznávaná diagnóza. Pokud trpíte únavou nadledvinek, může to být jednou z hlavních příčin nadměrného ukládání tuku a nedostatku energie.

Termín "adrenální únava" spatřil světlo světa teprve nedávno. V roce 1998 tuto diagnózu popsal James Wilson, PhD. Únava nadlevinek je způsobena chronickým stresem, každodenním přísunem velkého množství stimulantů, špatným jídelníčkem a spánkem. Vždyť vzpomeňte si kolikrát denně se vystresujete úplně zbytečně za volantem kvůli banalitě, nebo kolik šálku kávy si dáte každé pondělí, abyste vůbec udrželi otevřené oči.

Zdroj: Youtube

Teorie, která za tím stojí

Zastánci diagnózy únavy nadledvin tvrdí, že se jedná o mírnou formu nedostatečnosti nadledvin způsobenou chronickým stresem. Neprokázaná teorie, která stojí za únavou nadledvin, spočívá v tom, že vaše nadledviny nejsou schopny držet krok s požadavky neustálého nabuzení typu "bojuj nebo uteč". Stávající krevní testy nejsou podle této teorie dostatečně citlivé, aby odhalily tak malý pokles funkce nadledvin – ale vaše tělo ano,vysvětluje web Mayo Clinic. Dochází pak únavovému syndromu nebo propukne fibromyalgie (bolesti v těle a zatuhlost), diagnózy, které lékaři také neuznávají.

Vaše nadledvinky, což jsou malé orgány nad ledvinami, reagují na stres uvolňováním hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Podle této teorie, pokud prožíváte dlouhodobý stres (např. úmrtí člena rodiny, problémy ve vztahu, s dětmi nebo v práci nebo vážné onemocnění), vaše nadledvinky z dlouhodobé produkce kortizolu vyhoří. Nastupuje tak únava nadledvinek. Na únavu nadledvinek neexistuje žádný schválený test. Krevní testy zatím nedokážou odhalit malý pokles produkce nadledvinek.

Navrhovanou léčbou pro zdravou funkci nadledvin je strava s nízkým obsahem cukru, kofeinu a nezdravých potravin a "cílená výživa", která zahrnuje vitaminy a minerály: vitamín C, magnesium a vitamíny B5, B6 a B12, radí server MD.

Příznakem jsou snížené reakce těla

Adrenální únava a jejím hlavním spouštěčem jsou extrémní stresové situace spojené s pocitem bezmoci. Tím může být třeba rozvod, lékařský zákrok, smrt, vztahy, finanční situace, práce, aj. Tento stav se pak pojí s již nedostatečným fungováním těla, chemikáliemi a toxíny v těle, léky, stimulanty a dalšími látkami.

Že vás trápí adrenální únava poznáte tak, že ani po dostatečném odpočinku a spánku, se stále necítíte dobře. Najednou sledujete, že po fyzické námaze je regenerace pomalejší. Vaše reakce jsou taktéž zpomaleny a můžou se objevit i závratě, roztřesenost či bolesti hlavy.

Tyto stavy se mohou objevit i v případě, kdy vynecháme jídlo nebo se s jídlem opozdíme, můžou se objevit různé alergie a autoimunitní reakce. Celkově se snižuje reakce těla, imunita klesá a také schopnost zvládat stres je nízká. To se může pojit i s emoční rozladěností, s vyšší úzkostí až stavy deprese.

Člověk si pak primárně tyto stavy kompenzuje nepřiměřenou stravou a vysokou dávkou stimulantů. Mnoho symptomů adrenální únavy je podobných s jinými stavy. Výhodou je, že tyto stavy spojuje podobný styl léčby, který spočívá v razantní změně svého života.

Jak se léčí únava nadledvin?

V první řadě je nutné změnit životní styl následujícím způsobem. A mějte na paměti, že než se tělo i psychika dostanou zpět do rovnováhy, mohou uběhnout měsíce, někdy i roky.

Snězte jídlo do hodiny po probuzení.

Vynechejte zpracované potraviny.

Odmítněte vysoce náročné cvičení.

Řekněte ano čerstvému vzduchu.

Užívejte vitamíny skupiny B.

Hodně spěte.

Zařaďte do jídelníčku bílkoviny.

Žádný kofein.

Kromě změny životního stylu ,můžete sáhnout i po bylinách, které vaše nadledvinky podpoří tím, že pomáhají snižovat hladiny stresu a kortizolu a splňují všechna vědecká kritéria pro zařazení do této kategorie.

Ashwagandha
Často je označována jako indický ženšen. Ve východní medicíně se používá již více než 2500 let. Má imunomodulační účinky, které posilují imunitní systém, a pomáhají tělu snižovat hladiny kortizolu. Snižuje pocity úzkosti.

Ženšen
Jeden z nejznámějších adaptogenů. Výzkumy dokumentují zejména využívání asijského ženšenu pro zlepšení duševního výkonu a odolnosti proti stresu. Červený ženšen má i antioxidační a antidepresivní účinky, pomáhá přirozeně snižovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Bazalka posvátná (Tulsi)
Tato rostlina pomáhá tělu lépe se přizpůsobit stresu. Bazalka posvátná přímo neovlivňuje psychické rozpoložení člověka, ale pomáhá tělu odolat stresu pomocí úpravy produkce stresových hormonů, jako jsou kortizol a adrenalin. Stabilní hladiny kortizolu vedou k lepší paměti a jasnějšímu úsudku. Bazalka posvátná rovněž snižuje pocit neklidu a úzkosti.

Cordyceps (housenice čínská)
Jedná se o medicinální houbu s celou řadou pozitivních účinků na naše zdraví. Studie dokazují, že podporuje energii a vytrvalost, proto je velmi oblíbená mezi sportovci. Také napomáhá ke správné funkci ledvin, pomáhá zvládat stres a podporuje silnou imunitu.

Zdroj:Studie, Energiezivota, MD, Mayoclinic