Proč jsme unavení?

To, že na začátku jara nedokážeme hned tak rychle fungovat, jak bychom si představovali, je celkem jasné. Během zimy našemu tělu nedodáváme dostatek vitaminů. Je tedy dlouhodobě oslabeno a my bychom po něm z ničeho nic chtěli výkony plné aktivity od rána až do večera. Takže zatímco se prodlužuje den a konečně začínáme pociťovat první sluneční paprsky, my se teprve zotavujeme z dlouhého pobytu ve tmě a v uzavřených prostorách. A právě to má za následek silné pocity únavy a nedostatek energie a neschopnost fungovat tak, jak bychom si představovali. Některé studie ukazují, že jarní a zároveň i podzimní únavy a s nimi spojené deprese jsou spojené s vysokou hladinou kortizolu (Sher, Leo, et al. "Higher cortisol levels in spring and fall in patients with major depression." Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry 29.4 (2005): 529-534.) Buďte k sobě a k vašemu tělu laskaví a dejte mu čas. Postupně a pomalu přidávejte na intenzitě.

Zdroj: Youtube

Jaké vůně pomáhají proti únavě?

I přes to, že vše chce svůj čas, můžeme si pomoct. Nejlépe na jarní únavu fungují opět přírodní zdroje vitaminů, tedy pestrá strava, a hlavně dostatek spánku. Podpořit svou mysl i tělo můžete i dalšími přírodními technikami. Jednou z nich je aromaterapie. Stejně jako vás dokáže nakopnout pozitivní a energická písnička, může na vaše smysly fungovat i vůně. Mezi aromata, která vám dodají energii, patří především citrusové plody, limetka, mandarinka. Skvělé účinky proti únavě a úzkostem pak prokazuje i aroma citronové trávy. (Goes, Tiago Costa, et al. "Effect of lemongrass aroma on experimental anxiety in humans." The Journal of Alternative and Complementary Medicine 21.12 (2015): 766-773.) Sáhnout ale můžete i po eukalyptu. Mezi méně známé vůně podporující pozitivní mysl patří také kardamom. Tělo i mysl povzbudí i borovice, která vás jako mávnutím proutku přenese do lesní přírody. A možná ta vás správně navnadí alespoň na pomalou procházku venku. Nezapomínejte ale ani na věčného pomocníka, a tím je skořice. I ta totiž stimuluje a harmonizuje tělo i mysl. Navíc pomůže při malátnosti.

Jak aromaterapii aplikovat?

Všechny zmíněné aromaoleje můžete všestranně využít ve vaší domácnosti. Jako skvělý pomocník se pak nabízí aroma difuzér, do kterého nakapete několik kapek vámi vybrané vůně a o vše ostatní se už postará. Místností se tak během chvilky line příjemná vůně, při které můžete relaxovat a nabírat sílu. Eukalyptus je známý proto, že se doporučuje k inhalaci. Pokud se cítíte na silnější dávku aromaoleje, určitě neváhejte. Taková inhalace může působit jako booster ve chvíli, kdy vám už docházejí všechny síly, a vy víte, že musíte nějak fungovat. Určitě nevynechejte ani aroma koupel s některou ze zmíněných vůní. Spojíte tak aromaterapii spolu s příjemným relaxem v horké vodě. Pokud vás pak únava přepadne někde na cestách nebo třeba v práci, určitě se vyplatí nosit při ruce olejíček nebo praktický roll-on, který aplikujete na zápěstí nebo oblast spánků. Potřebnou energii pak načerpáte během chvilky a můžete s dobrou náladou a příjemnou vůní pokračovat ve svém programu.

Na jarní období dlouhou dobou netrpělivě čekáme, ale pak nám naše tělo dá stopku v podobě jarní únavy a my nemůžeme fungovat v takovém tempu, jak bychom si představovali. Aromaterapie účinně, snadno a rychle přináší kýžené výsledky. I při pořizování aromaolejíčků myslete na složení a vyberte ty opravdu přírodní, které jsou nejúčinnější.

Zdroje: