Všimli jste si někdy, že některé kapky proti kašli možná obsahují tymián? No, je to kvůli protizánětlivým a protiinfekčním vlastnostem tymiánu, které mohou pomoci v boji proti rýmě a nachlazení. Bylina je přirovnávána k penicilinu, píše web Phlabs. Nejúčinnější složkou tymiánu je organická sloučenina zvaná thymol. Staří Egypťané údajně používali výtažek z thymolu k uchování mumií! Thymol je přírodní antiseptikum, pomáhá se zbavit nachlazení a zahlenění.

Zdroj: Youtube

Tyminánem proti zahlenění

Zahlenění potrápí občas každého z nás, zejména v zimním období. Postižené mohou být i jiné sliznice v těle, nejen ty, které se hlásí kašlem a rýmou. Proto je dobré vyzkoušet na odhlenění osvědčené babské recepty. Určitě tělu uleví, a hlavně působí preventivně, aby nedošlo k akutnímu stavu.

Jak už bylo řečeno tymián je bylina, která má protizánětlivé a antiseptické účinky, což ji činí užitečnou při symptomech chřipky a nachlazení, jako jsou rýma, zánět nosní sliznice, ucpaný nos a kašel. Jak tymián použít?

Připravte si podle iRecepatre tymiánový čaj, který vám pomůže uvolnit ucpaný nos a zmírnit zánět. Do hrníčku dejte lžičku sušeného tymiánu a zalijte horkou vodou. Nechte luhovat 5 až 10 minut, poté sceďte a přidejte med, abyste zmírnili hořkou chuť bylinky.

Vhodná je rozhodně také inhalace tymiánu, díky níž prohřejete namáhané dutiny a usnadníte také dýchání. Přidejte několik kapek tymiánového oleje nebo sušeného tymiánu do mísy s horkou vodou a přehoďte si nad ní přes hlavu ručník. Pak nad mísou inhalujte páry po dobu 5 až 10 minut.

Máte-li tymiánový olej, použijte jej do aroma lampy nebo difuzéru nejen k provonění domova, ale také k usnadnění dýchání při nemoci.

Zdroj: studie, Phlabs, iReceptar