Jako příklad dám sebe sama, kdy jsem zhruba půl roku opravdu protrpěla. Z ničeho nic mi začalo intenzivně šumět v jednom uchu. Zkoušela jsem domácí léčbu, kapala si do ucha všemožné kapky. Nic nezabíralo. Po třech týdnech, kdy už má člověk pocit, že to nevydrží, jsem se vydala na ORL. Ortel zněl tinnitus. Nic v uchu nenašli a lékař mi sdělil, že “se to prostě někdy stává.“
S tím jsem se odmítla smířit a lovila všechny možné informace na internetu. Překvapilo mě, kolik lidí tímhle problémem trpí. Například spisovatel Jáchym Topol. V rozhovorech problém často zmiňuje a nakonec pro něj bylo jedinou cestou „ven“, se s tím smířit. Neuměla jsem si představit, že takhle budu dál žít po zbytek života. A klaním se psychické síle Topola.
Tinnitus je záhadou i pro lékaře
Našla jsem si kliniku, kde laserem uvolňují stažené svaly a fascice kolem ucha, což bývá jednou z možných příčin celého trápení. Částečně to pomohlo, šumění nebylo tak intenzivní. Alespoň jsem se mohla vyspat. Když jsem mluvila s odborníky na klinice i na ORL, tak mi řekli, že příčin je celá řada, ale nikdo pořádně neví.
Může se jednat o stažení svalů v oblasti krku, šíje a hlavy nebo nějaký problém přímo v uchu. Pokud ale na ORL vše vyloučí a nepomůže ani fyzioterapie nebo laser na uvolnění svalů, zbývá poslední možnost. A tou je, že nastane problém někde v hlavě, kdy běžně náš mozek umí odfiltrovat vnitřní zvuky, tak že je neslyšíme a v případě tinnitu se tento proces porouchá. A to je případ, kdy se s tím v podstatě nedá nic dělat, jen třeba za pomocí psychologů postupně celou věc přijmout a naučit se s tím žít.
Poslední možnost pro mě byla alternativní medicína. Lékař tradiční čínské medicíny mi ovšem moc nadějí nedával. Upřímně mi řekl, že má takových lidí hromadu, zkoušejí to jako poslední možnost, kdy ze západní medicíny nic nezabralo a často i ta východní léčba zůstává bezmocná. Měla jsem ucho opíchané pomocí akupunktury jako jehelníček. A zázrak, tinnitus po pár dnech vymizel.
Občas se ještě objeví, když jsem ve stresu a důsledkem toho se mi stahují svaly okolo hlavy a krku. Jak píší odbornější weby, tinnitus ale může značit i vážnější zdravotní problém a vždy je dobré hned zamířit k lékaři.
Možné příčiny tinnitu
Tinnitus není sám o sobě nemocí, která by se dala vyléčit. Jedná se spíše o doprovodný příznak upozorňující na jiný zdravotní problém. Někdy je velice náročné odhalit, jaké má tinnitus příčiny. Navíc by se mohlo na první pohled zdát, že vzniká primárně z důvodu ušních onemocnění, což není vždy pravda. Mezi časté spouštěče tinnitu se řadí:
- akustické trauma (hlasitý koncert, výbuch, výstřel),
- úraz uší, krku či hlavy,
- ušní onemocnění (zánět středního ucha, Menierova choroba)
- užívání některých léků (analgetika, antibiotika, chemoterapeutika),
- některá neurologická onemocnění (roztroušená skleróza),
- metabolická onemocnění (hyperlipidémie, diabetes mellitus),
- dlouhodobý stres a psychiatrická onemocnění (úzkosti, deprese),
- patologie cévního zásobení ucha (aneurysma),
- zubní problémy, dysfunkce čelistního kloubu,
- blokáda krční páteře, chronické napětí krčních svalů.
Zdroj: autorský text, Vitalia