Klasické vaječné těstoviny sice celosvětově patří k nejoblíbenějším jídlům, pro naši postavu ale opravdu dvakrát vhodné nejsou. Zvlášť když je doprovodíte tučnou smetanou nebo sýrem.

Trochu lepší volbou jsou pohankové soba nudle nebo rýžové nudle, které se používají v asijské kuchyni. I ty ale stojí na sacharidech.

Máte-li na těstoviny chuť, je z výživového hlediska lepší dát si ty alternativní, proteinové. Bývají vyrobené z luštěnin, nejčastěji ze sójových bobů. Obsahují nálož bílkovin i dost vlákniny. Připravte se ale na vyšší cenu, kolem 100 korun za porci pro čtyři osoby.

Zdroj: Youtube

A jak chutnají? Luštěnina je z nich lehce cítit, a proto jim sluší jednoduché úpravy. Chutnat vám budou třeba s restovaným kuřetem a brokolicí, s grilovanými kachními prsy a červenou paprikou nebo s hráškem a mozzarellou.

Objevili jsme i proteinové těstoviny vyrobené čistě z hrachového proteinu a čerstvých vajec nebo jen z cizrny či červené čočky. Než si nějaké alternativní těstoviny koupíte, doporučujeme prozkoumat jejich složení – mělo by být minimalistické.

Hvězda mezi nudlemi

Velkým hitem jsou nudle shirataki. Jsou velmi dietní – jen deset kalorií na sto gramů a jsou bez lepku. Vyrábí se z kořene konjaku a seženete je jako široké nudle, špagety, ale třeba i ve tvaru rýže. Prodávají se v nálevu, který stačí slít. Pak už nudle jen propláchnete a servírujete, nejlépe ve studené úpravě nebo na poslední chvíli přihozené do talíře s polévkou.

Velmi nízkokalorickou verzi těstovin představují ty ze zeleniny – cukety, mrkve či dýně.

Cuketové špagety

Návod je víc než snadný: Cuketu omyjte a pak pomocí spiralizéru nebo škrabky nakrájejte na špagety. Můžete je servírovat jen tak, v raw úpravě nebo zkusit lehce opéct. Ogrilujte k nim krevety, přidejte bazalkové pesto a dávku parmazánu.

Zdroje:

Kondice 2/2020