Premium obsah

Test dechu dokáže odhalit nemoci

Test dechu dokáže odhalit nemoci
Jak dobře člověk toleruje ovocný cukr nebo laktózu, jak tráví tuky nebo zda má v útrobách přemnožené bakterie – to a řadu dalších věcí umí odhalit dechové testy. 

Unikátní přístroj dokáže jednoduše určit řadu zdravotních potíží pouze z dechu. Může nahradit řadu složitých nebo nepříjemných vyšetření. Třeba test se sondou do žaludku či endoskopická a další invazivní vyšetření.

Zdroj: Youtube

Stačí jen několikrát fouknout do sáčku a dozvíte se, jestli stojí za bolestmi břicha nebo nadměrným nadýmáním takzvané bakteriální přerůstání v tenkém střevě. V Gastroenterologické laboratoři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze lékaři tímto způsobem diagnostikují každoročně asi stovku nových případů ročně, informuje server iRozhlas.

Pokud u člověka s podezřením na bakteriální přerůstání dechový test vyjde pozitivní, následuje léčba antibiotiky. Ne každé měření z dechu ale končí antibiotickou terapií. Do laboratoře totiž své pacienty posílají často také alergologové a imunologové. V takových případech jde o zjišťování laktózové nebo fruktózové intolerance, kdy se pacient dozvídá, že dané množství mléčného či ovocného cukru už jeho střevo nedokáže zpracovat, a tudíž že právě tento cukr je příčinou jeho obtíží – většinou opět bolestí břicha nebo průjmu.

Syndrom bakteriálního přerůstání tenkého střeva (SIBO)

Nenahraditelné jsou testy zvláště v odhalení nemoci, která sice trápí spoustu Čechů, ale umně se skrývá. Jde o tzv. bakteriální přerůstání, kdy se bakterie přestěhují z tlustého střeva do tenkého, kde být nemají, a začnou v něm dělat neplechu. „Přemnožené bakterie vypouštějí plyny a ty se krví dostávají do plic. Dechový přístroj je umí zachytit a změřit, “ vysvětluje pro iDnes Zdislava Vaníčková z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN v Praze.

Při syndromu bakteriálního přerůstání tenkého střeva (SIBO) se bakterie dostávají z tlustého střeva do tenkého, a narušuje se tak přirozená harmonie prostředí. Bakterie zde „kradou“ složky potravy určené ke vstřebání, a organismus tak přichází o živiny.

Mezi nejčastější příčiny SIBO patří poruchy pohyblivosti střev, srůsty nebo výchlipky (divertikly) tenkého střeva, kde se bakterie zachytávají.

SIBO se nejčastěji projevuje:

  • nadýmáním,
  • bolestmi břicha,
  • průjmem nebo zácpou,
  • nevolností,
  • únavou,
  • nevysvětlitelnou ztrátou hmotnosti,
  • nutričními nedostatky, zejména u vitamínu B12, vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E, K a železa.
  • SIBO může být také průvodním jevem jiných nemocí, jako je systémová sklerodermie, syndrom dráždivého tračníku či Crohnova choroba.

Pokud lékař na diagnózu SIBO dle příznaků pomyslí, je jeho diagnostika poměrně snadná pomocí tzv. vodíkového a metanového dechového testu. Jde o neinvazivní, bezbolestné vyšetření, kterým se měří množství plynů produkovaných bakteriemi.

Zdroj: Ordinace, iDnes, iRozhlas

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.