Kde se vzal teflon?
Teflon, známý také jako polytetrafluorethylen (PTFE), byl objeven náhodou. V roce 1938 byl poprvé teflon připraven chemikem Royem Plunkettem pracujícím pro společnost DuPont. Ten se pokoušel o vývoj netoxického a nehořlavého chladiva pro strojní chlazení, a náhodou přitom objevil bílý prášek, usazený kolem ventilů. Jednalo se právě o teflon. Ten si pak rychle našel cestu do komerčního sektoru, zejména pro své vynikající nepřilnavé vlastnosti.
Kde se používá teflon
Díky své nepřilnavosti a odolnosti vůči vysokým teplotám se teflon stal populárním materiálem hlavně pro kuchyňské náčiní, jako jsou pánve, ale například také fritézy, toastovače nebo některé části trouby. Je široce používán v mnoha dalších průmyslových odvětvích, včetně automobilového průmyslu nebo ve vesmírném průzkumu. Polytetrafluorethylen můžete najít také v produktech se systémem Gore-Tex - jsou to boty a funkční oblečení, které je tvořeno materiálem odolným proti různémů počasí a vodě.
Co způsobuje?
Při přehřátí může teflon uvolňovat toxické plyny. Studie ukázaly, že při teplotách nad 300°C může docházet k degradaci a uvolňování škodlivých par. Při běžném smažení většinou teplota pánve nedosáhne více než 150°C, většina teflonových pánví má maximální doporučenou teplotu na 200°C. Pokud ovšem rozpalujete teflonovou pánev, aniž by na ní bylo něco, co by ji ochlazovalo (jídlo nebo tuk), teplota dosáhne 300°C poměrně snadno a rychle. Vy pak začnete vdechovat toxické plyny a páry a postihnout vás může takzvaná teflonová horečka.
Teflonová horečka má podobné příznaky jako klasická chřipka, odejde ovšem trochu dřív. To ale neznamená, že pravidelné vdechování toxických látek odpařujících se z teflonu není nebezpečné. V takových případech nám totiž hrozí i závažnější problémy s endokrinním systémem a ledvinami.
Pokud doma chováte exotické ptáky, teflon raději nepoužívejte vůbec! I malá dávka výparů z teplotu totiž toto ptactvo usmrtí. Obecně tedy takové ptáčky nemějte vůbec v kuchyni.
Stručně řečeno, teflon je užitečný, ale je důležité s ním zacházet správně a bezpečně, abyste se vyhnuli těmto problémům. A jak tedy na to?
Jak používat teflonové pánve
Pokud není vaše teflonová pánev nijak porušená či odřená, vyhazovat ji hned nemusíte. Důležité je jen dodržovat pokyny, které dokonce najdete v každém manuálu dobré teflonové pánve. Nikdy nerozpalujte teflonové nádobí nasucho a používejte na ně pouze dřevo nebo speciální plast. Nedotýkejte se vůbec pánve pomocí příborů, kovů nebo ostrých předmětů.
Sporák zapněte až tehdy, pokud máte-li na pánvi už připravený olej nebo jídlo, které chcete připravovat.
Pokud si chcete být jisti, že pánev vašemu zdraví nijak neuškodí, můžete na ni vždy dát pečící papír a jídlo připravovat na něm. Vyhnete se tak navíc i mytí nádobí.
Kdy teflonovou pánev vyhodit?
Jakmile si všimnete, že je povrch teflonové pánve jakkoliv poškrábán či poškozen, pánev už rozhodně nepoužívejte. Také ve chvíli, kdy budete mít pocit, že se na ní jídlo začíná více připalovat, je to také znakem toho, že už má pánev odžito.
Smažení na nerezu
Smažení na nerezové pánvi má několik výhod. Nerezová ocel má skvělou tepelnou vodivost, což znamená, že se rychle a rovnoměrně zahřívá. Navíc je odolná vůči poškrábání a nevylučuje žádné škodlivé látky při vysokých teplotách. Pokud chcete, aby se vám na nerezové pánvi nic nepřipálilo, nechte ji na sucho pořádně rozpálit a až následně přidejte jídlo, které chcete osmažit.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28913736/
https://phys.org/news/2022-10-teflon-coating-hot-microplastics-cooking.html