Cukroví, které se stalo oblíbenou sladkostí císaře Františka Josefa, má kořeny v 19. století. Jeho oblíbenost na císařském dvoře v Bad Ischlu nebyla náhodná. V té době bylo běžné, že lázeňská města jako Bad Ischl byla centry gastronomické inovace, kde cukráři a šéfkuchaři experimentovali s novými recepty a chutěmi, aby potěšili své vznešené klienty. Išelské cukroví je dokonalým příkladem této éry - kombinace jemného těsta, lahodného krému a čokoládové polevy odrazila dobové kulinářské trendy a současně vytvořila něco unikátního a nadčasového.

Zdroj: Youtube

Základní recept

Původní išelské dortíčky pocházející z lázeňského Bad Ischlu byly mnohem větší velikosti, než je děláme dnes my. I když existuje mnoho variací išelského cukroví, základní recept se skládá z křehkého těsta, marmelády, čokoládové polevy a mandlí. Marmeláda bývá většinou meruňková, v tom se ale recepty hodně liší. Jemné těsto je obvykle vyrobené z kvalitní mouky, másla, cukru a ořechů. V originálním receptu se také přidává pro chuť trocha rumu. Jak tedy na to?

Ingredience na těsto:

  • 150 g mouky
  • 150 g másla
  • 80 g cukru
  • 90 g mandlí, mletých
  • 1 špetka soli
  • 1 špetka skořice
  • 100 g rybízové/meruňkové ​​marmelády na potření

Ingredience na krém:

  • 70 g čokolády
  • 1 panák rumu
  • 2 lžíce moučkového cukru
  • 160 g másla

Ingredience na nazdobení:

  • 200 g polevy, tmavé
  • 3 lžíce pistácií, nasekaných

Postup:

Na tartaletky Bad Ischler prosejte mouku do mísy a přidejte máslo nakrájené na kostičky. Dále pak cukr, mandle, skořici, sůl a vše rychle prohněťte v těsto. Nehněťte příliš dlouho, jinak dortíčky ztvrdnou! Těsto přikryjte a dejte na 30 minut na chladné místo.

Poté předehřejte troubu na 190 °C. Plechy vyložte pečicím papírem.

Pracovní plochu poprašte moukou a těsto vyválejte na tloušťku nože (pomocí válečku).

Vykrajovátkem na cukroví nebo skleničkou vykrajujte kolečka o průměru 5 cm. Umístěte na plechy a pečte do světle žluté barvy, cca 8 minut.

Mezitím na krém smíchejte máslo s moučkovým cukrem do nadýchané hmoty. Čokoládu rozpustěte v mikrovlnce (nebo nad vodní lázní) a vmíchejte rum.

Polovinu vychladlých tolárků potřeme marmeládou. Čokoládový krém nalijte do vytlačovacího sáčku a na každý tolar naneste vrstvu. Nyní na něj opatrně přitiskněte druhý kousek. Zahřejte polevu a naneste ji na išelské dortíčky. Než poleva ztuhne, posypte nasekanými pistáciemi, přídadně mandlemi.

https://www.youtube.com/watch?v=ZyLlTlylLYg

Varianty išelských dortíčků

Išelské cukroví je známé svou variabilitou, která umožňuje přizpůsobit recept dle fantazie pekaře. Nejklasičtější je asi experimentování s různými druhy marmelády. Vyzkoušet můžete malinovou, jahodovou nebo borůvkovou.

Hrát si také můžete s ořechy. Není nutné použít jenom mandle, zkusit můžete vlašské ořechy nebo třeba sezam opražený s medem. Dobře fungují i pekanové ořechy.

Pokud chcete dodat išelskému cukroví vlastní nádech, zkuste do nich dát koření. Přidejte skořici, kardamom nebo zázvor a dortířky dostanou úplně novou chuť. Skvěle budou išelské dortíčky chutnat i tehdy, přidáte k nim kůru z citronu či pomeranče.

Letní vs zimní išelské cukroví

Císař František Josef se neuskromňoval pouze na to, že by išelské dortíčky jedl jen v zimě. Pekaři v té době dělali jak zimní tak letní variantu. Letní išelské dortíčky byly s glazurou z kakaového fondánu a ty zimní byly s krémovou či marmeládovou náplní. Která varianta vás láká nejvíce?

Zdroje:

https://www.lifee.cz/vareni-a-recepty/recept-na-iselske-dorticky-ktere-proslavily-rakousky-bad-ischl_168191.html

https://www.gutekueche.at/bad-ischler-toertchen-rezept-9375

https://www.chefkoch.de/rezepte/2187711351150776/Ischler-Baeckerei-nach-Uromas-Art.html