Premium obsah

Tajemnství spánku v narkóze

Tajemnství spánku v narkóze
Zbavit operované lidi bolesti byl od nepaměti sen pacientů i lékařů. Opium, mandragora, alkohol, nejrůznější byliny – nic z toho se neujalo natolik, aby chirurgické zásahy nebyly po dlouhou dobu tím nejkrutějším utrpením…

Když roku 1847 provedl lékař a člen Řádu milosrdných bratří František Celestýn Opitz v pražské nemocnici Milosrdných bratří jako první v Evropě operaci v narkóze, odstartoval zlatou éru medicíny. Do té doby se prováděly zejména amputace či některé skutečně nezbytné život zachraňující operace vesměs při plném vědomí. Útlum činnosti nervového systému a navození stavu hlubokého bezvědomí, během něhož bylo možné operovat nemocného bez toho, že by zemřel prožitým šokem, přispělo k výraznému rozvoji medicíny – operací se mohlo provádět stále více. Časem se z narkózy stala i výrazně bezpečná záležitost s více méně ustáleným složením farmak. Nicméně i v současnosti je anesteziologie stále se rozvíjejícím oborem. A vzdor výše řečenému i dnes mají mnozí jedinci z narkózy obavy.

Tajemství spánku v narkóze

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.