„Nikoli láska, ale plodnost je ten největší zázrak přírody.” Citát, který pronesl anglický básník Robert Browning. A musíme mu dát za pravdu. Reprodukční systém každé ženy je vskutku zázračný. Bohužel nezřídka se čím dál častěji potýkáme s jeho poruchou. Jednou z takových „poruch“ je nemoc zvaná endometrióza, gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu děložní sliznice (endometria) mimo dělohu. Růst může i mimo dutinu břišní, na plicích a dalších orgánech. Doprovází ji cysty a myomy na vaječnících. Její projevy jsou nepříjemné pro každou pacientku, ale nejhorší na ní je to, že může vést až k neplodnosti.
Jak se endometrióza projevuje?
Říká se jí také tajemná ženská nemoc, což je zřejmě dáno tím, že projevy endometriózy se u každé ženy objevují v jiné síle. I proto není vždy tak jednoduché ji odhalit, často nepříjemnosti přisuzujeme menstruačnímu cyklu, máme pocit, že to k tomu patří a že je to normální. Ovšem pokud se u vás opakovaně a dlouhodobě objevují následující příznaky, je nasnadě si připustit i možnost tohoto zrádného onemocnění.
Mezi typické projevy endometriózy patří:
1. bolestivá a velmi silná menstruace
2. bolest břicha a v podbřišku i mimo menstruační cyklus
3. bolestivý pohlavní styk
4. problémy s otěhotněním
Nezřídka se u žen s endometriózou objevují i průjmy, zácpa, únava, nadýmání a nevolnost, a to nejčastěji v období menstruace. Dále krev v moči, případně ve stolici, pokud se tkáň endometria objeví ve střevě či močovém měchýři.
Odhalení endometriózy
Žena ke gynekologovi nejčastěji zavítá vlivem dlouhotrvající bolesti. Pokud ten pojme podezření na onu tajemnou ženskou nemoc, pošle ji na laparoskopické vyšetření. Pomocí toho lze odhalit všechny orgány v oblasti pánve a břicha. Jedná se o operaci v celkové narkóze. Mnohem větší strašák je ale pro ženy, když se prvotní podezření ukáže jako správné. Neplodnost je totiž častým následkem této nemoci.
Problémy s početím
Lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá uvádí, že 30 až 50 % žen trpících endometriózou má problémy s početím. Známe několik mechanismů, které za tím mohou stát. Mezi ty řadíme anatomickou překážku, hormonální příčinu, LUF syndrom, poruchu imunity a změny v peritoneální tekutině. Je ale důležité si uvědomit, že endometrióza se nerovná neplodnost. I vy máte šanci na vytoužené miminko, jen pro vás ta cesta bude nejspíš o něco složitější.
Léčba
Její úplné vyléčení není vždy možné, ale existují metody, díky kterým se její projevy dokážou poměrně úspěšně zmírnit. Setkáváme se tak zejména s léčbou hormonální a chirurgickou, případně kombinací obojího. Lékaři nejprve chirurgicky odstraní částečky endometria a přistoupí k hormonální terapii, která podle odborníků vykazuje velmi dobré výsledky. Tím ale bohužel vyhráno obvykle nemáte, protože se po jejím ukončení často nemoc vrátí.
Nemusíte se však spoléhat jen a pouze na odborníky. I vy můžete léčbě jít svým přičiněním naproti, přinejmenším si alespoň ulevíte od obtíží. Začněte třeba tím, že zvýšíte příjem omega-3 mastných kyselin, které jsou výborné v boji se zánětem, omezte příjem transmastných kyselin a červeného masa, co nejvíc se vyhněte konzumaci alkoholu a kofeinu. Místo toho do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na fytoestrogeny (sója, jablka, mrkev, česnek, kokosové ořechy a další). Blahodárně působí rovněž bylinky typu maliník, rakytník, lichořeřišnice, bříza či kontryhel.
Proč se mi to stalo?
Odpověď není úplně jednoznačná. Současná medicína doposud přesně neodhalila příčiny vzniku endometriózy. Můžeme leda s klidem konstatovat, že se nejedná o civilizační chorobu. Nejčastěji se vyskytuje u žen ve věku 30 až 40 let, které ještě nerodily. Svou roli hraje také menstruace, délka cyklu a její intenzita.
Nebojte se požádat o pomoc
Ženy jsou úžasná stvoření, mnohem silnější, než si mnohdy myslíme. Dokážeme se poprat se všemi nástrahami, které nám život přinese. Pokud ale budete mít pocit, že jste na konci svých sil, neváhejte se obrátit na psychologa. Právě psychoterapie se často používá jako doplňková léčba endometriózy, předně když žena řeší problémy s otěhotněním. V souvislosti s tím je na nás kladen obrovský tlak. Tak nějak se automaticky očekává, že plodíme a rodíme. S dostatečnou oporou ve svém partnerovi a okolí to ale jistě překonáte.
Zdroj:
- http://endometrioza.cz/index.php
- https://www.fno.cz/gynekologicko-porodnicka-klinika/co-je-endometrioza
- https://gynem.cz/blog/strasak-jmenem-endometrioza
- https://www.otehotnet.cz/clanky-a-rady/endometrioza--co-vas-ceka--kdyz-se-ve-vasem-zivote-objevi/