Lidské oko za běžných okolností za den mrkne více než 14 000krát. Mrkání je zásadní pro zachování zdraví oka a jeho průběh je zajištěn tzv. slzným filmem, který se nachází na jeho povrchu. „Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, rohovky a spojivky a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalou zrakovou ostrost. Udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý. Současně ale zajišťuje i výživu rohovky a chrání proti infekci,“ říká pro web Dáma oční lékařka MUDr. Pavlína Skalická s tím, že pokud dojde k jakékoli poruše rovnováhy v tomto komplikovaném systému, trpíme syndromem suchého oka.

Zdroj: Youtube

Kromě dlouhodobé práce s počítačem, klimatizace či suchého prostředí v místnosti nebo vlivu životního prostředí (kouř, prach, vítr) se na potížích mohou podílet i jiné faktory. Nejlepší je prevence, ale pracovat musíme. Co tedy dělat, aby nás tento syndrom zbytečně netrápili?

Řada postižených se snaží problém vyřešit pomocí volně prodejných očních kapek, odborníci však doporučují obtíže raději konzultovat s lékařem. Jen díky odbornému vyšetření očí lze nejen ulevit od potíží, ale také odhalit příčinu zdravotních problémů a stanovit tu nejvhodnější léčbu.

„Většině pacientům mohou přinést úlevu i tzv. plugy. Jde o zavedení ucpávky do slzných kanálků. Implantovaný plug v kanálku zvětší objem a vytvoří jakousi zátku. Díky tomu se v oku udržuje vyšší vlhkost tam, kde je to zapotřebí,“ říká primářka oční kliniky NeoVize Šárka Skorkovská.

Jak se syndrom suchého oka řeší

Předpokladem úspěšné léčby je odborná diagnóza, která posoudí závažnost projevů a stanoví příčiny syndromu. Správná léčba odstraní příznaky, zlepší subjektivní pocity a odstraní potíže s viděním. Nezbytné je věnovat pozornost i celkovým onemocněním, jež mohou se syndromem suchého oka souviset. Léčba odpovídá závažnosti stavu:

U lehčích forem se aplikují umělé slzy, někdy jsou vhodné oční masti a gely určené k aplikaci před spaním, u závažnějších forem jsou předepisovány speciální zvlhčující gely, v některých případech je nutný chirurgický zákrok, jenž na určitou dobu zabrání odtoku slz, případně řeší deformity očních víček. Léčba vždy usiluje o to, zajistit oku dostatek slz a stabilní a rovnoměrný slzný film, který na oku po určitou dobu setrvá a dokonale oko ochrání.
Pro úspěšnou léčbu je důležitá také správná hygiena očních víček, zmírnění stresu, úprava podmínek okolního prostředí, ale i zdravý životní styl s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a správným pitným režimem.

Zdroj: klinika Neovize, Dáma