Svalové křeče se vyskytují většinou ve svalech nohou, nejčastěji v lýtku. Možná znáte jaké to je, když vás bolest postihne z ničeho nic v noci. Křeče obvykle trvají několik sekund až minut. Po odeznění křeče může být daná oblast bolestivá několik hodin nebo dní.

Zdroj: Youtube

Proč mám svalové křeče?

Nedostatečný průtok krve může být jedním z důvodů, jak uvádí Mayo Clinic. Zúžení tepen, které přivádějí krev do nohou, může způsobit křečovitou bolest v nohou a v chodidlech během cvičení. Tyto křeče obvykle odezní brzy po ukončení cvičení.

Další příčinou bývá podle Mao Clinic stlačení nervů. Tlak na nervy v páteři může také způsobit křečovitou bolest v nohou. Bolest se obvykle zhoršuje při chůzi.

Obecně známý je nedostatek minerálů. Příliš málo draslíku, vápníku nebo hořčíku ve stravě může způsobit křeče v nohou. Léky často předepisované na vysoký krevní tlak mohou způsobovat zvýšené močení, které může z těla tyto minerály odčerpávat.

MUDr. Iva Tomášková ve své práci vysvětluje další důvody. Ke křeči může dojít, když je jeden ze svalů relativně zkrácený. Tuto teorii podporují dobré výsledky protahovacích cvičení. Tento typ křečí se může vyskytnout i u mladých jedinců.

Jako další možné faktory, které se mohou podílet na bolestivém stažení svalů uvádí:

  • farmaka, patří mezi ně například diuretika
  • nadměrná svalová námaha
  • dehydratace
  • diabetes

Přesto je podle lékařky téměř nemožné určit v danou chvíli konkrétní příčinu. Každopádně křečím se dá určitě z části předcházet.

Jak zastavit svalové křeče

Když vás chytne svalová křeč, pravděpodobně hledáte způsob, jak se bolesti rychle zbavit. "Hlavní věc, kterou můžete udělat pro zastavení křeče, je protáhnout sval v opačném směru, než je křeč," vysvětluje doktor Ondo pro lékařský web Houston methodist. "To může být obtížné, protože křeče jsou velmi bolestivé, ale funguje to tak, že se svalová kontrakce přeruší – křeč se zastaví. Křeč se může vrátit o několik sekund později, ale toto je nejúčinnější způsob, jak křeč zastavit."

"Existuje řada věcí, o kterých se tvrdí, že přinášejí úlevu od svalových křečí, přičemž nejpopulárnější je draslík," říká doktor Ondo. Předpokládá se tedy, že při křečích pomáhají doplňky vápníku a hořčíku. "Žádný z těchto domácích prostředků proti svalovým křečím, však neprošel přísným vědeckým přezkoumáním," dodává Dr. Ondo. "Přesto není na škodu je vyzkoušet."

Podle doktora Ondo je nejlepším způsobem, jak se vypořádat se svalovými křečemi, předcházet jim především používáním dynamických protahovacích cviků k jemnému zahřátí svalů před cvičením. Prováděním statických protahovacích cviků po cvičení a před spaním. Pitím velkého množství vody. Je dobré vědět , zda nemáte málo elektrolytů a jestli byste neměli dát přednost sportovnímu nápoji před vodou.

Protahování a hydratace jsou skutečně nejlepšími způsoby, jak zabránit benigním svalovým křečím, které se objevují v klidu nebo při cvičení. A pokud zaznamenáte další příznaky doprovázející svalové křeče, je to chvíle, kdy je čas poradit se s lékařem.

Zdroj:Houston Methodist Interní medicína, Mayo Clinic